Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme matematice. Lista lui Landau

Creat de curiosul, Ianuarie 29, 2016, 01:38:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

curiosul

Nu, inegalitatea aia nu este greu de demonstrat.
Celelalte pe care le-ai mentionat si sunt mai importante sunt mai dificile.
Dar pentru moment nu mai stiu cum sa le analizez si nici nu cred ca mai vreau pentru moment.
Cam ce e scris in prima postare este cam tot ce-am reusit sa fac analizand aceste probleme.
Ce-o fi bun, ce-o fi rau...stabilesc cei care citesc.
Numai bine, atanasu.

atanasu

OK .Te cred si o iau ca fiind demonstrata si sa vad daca mai pot sa-ti spun ceva util .Dar asta nu chiar imediat. Mai intra cand si cand ca sa vezi daca nu ti-am  mai scris ceva.
idem,curiosule

atanasu

Iti spun ce se intampla. Am uitat mai tot ce am discutat si vad ca nu-mi amintesc doar frunzarid dialogul nostru. Va trebui sa iau incetul totul de la capat si poate voi putea poate nu.
Inteleg ca nu esti convins ca ai demonstra riguros inferenta Goldbach adica acea formula 3. Cand o vei fi facut pune intregull rationament cu ipoteza si concluzie cum se face in geometrie si fa ce trebie facut. Semnaleaza pseudodemonstratiile bazate pe inductii incomplete,  adica de forma "am verificat cat am putut de mult" ca si Goldbach se verifica cat poti de mult si nu e suficient.
Succes.