Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

vectori

Creat de Cristin@, Ianuarie 26, 2016, 05:55:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristin@

Buna, problema mea e urmatoarea : am ajuns in ultimul an de liceu fara sa ma prea omor cu invatatul la matematica, iar acum incerc sa recuperez. In momentul de fata din variantele de bac imi ridica probleme exercitiile cu limite (asupra carora voi reveni cu un alt mesaj) si cele cu vectori..... pana la urma cate tipuri de vectori se folosesc in matematica ? (mai mult de una ii clar din moment ce exista reprezentare grafica si coeficienti scalari) cand se foloseste una, cand alta ? care ar fi formulele absolut necesare fara de care nu se poate rezolva nici un exercitiu ? (m-ar ajuta mult o prezentare a vectorilor de la cel mai de jos concept, incluzand cam toata materia ce-i cuprinde de pe parcursul celor 4 ani de liceu)
Stiu ca nu e neaprat o "tema pentru acasa" dar m-ar interesa cum pot afla unghiul dintre 2 vectori daca mi se dau doar vectorii, sau ce "formule" folosesc daca mi se da un paralelogram si relatiile intre mediane, diferite puncte, etc.......
Multumesc !

mircea_p

Singura intrebare concreta pe care o pot descifra in mesaj e cea legata de unghiul dintre vectori.
Dar raspunsul depinde ce ce anume vrei sa spui prin "se dau doar vectorii". Cum se dau? Prin componente carteziene? Prin magnitudine si directie fata de un reper?