Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

solicit ajutor la rezolvarea unui probleme de cls 11

Creat de chimistulamator, Octombrie 16, 2015, 11:36:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistulamator

Buna ziua,
aceasta problema imi da de furca :
(R)- 2 - metil - 1 - butanolul (A) este dextrogir.
a) Sa se determine rotatia specifica a compusului A,stiind ca o proba de solutie de A, ce contine 2 g de A in 50 cm cubi de solutie, roteste planul luminii polarizate cu un unghi  egal cu 0.46 grade , la 20 de grade Celsius, lungimea cuvei polarimetrului fiind de 20 cm.
b)Sa se precizeze rotatia specifica a (S)- 2 - metil- 1-butanolului si a unui amestec echimolecular de A si B.
c) Sa se determine masa de B din 60 cm cubi de solutie de B, stiind ca aceasta solutie roteste planul luminii polarizate in conditiile de lucru de la punctul a cu un unghi 0,575 grade
Va multumesc , celor care vor incerca sa imi dea o mana de ajutor  ;D

Alexandru T

a) Exista formula de calcul pentru rotatia specifica. Densitatea o calculezi din formula iar restul datelor ti se dau. Pur si simplu aplici formula respectiva (- nu ti-o voi da eu; asa inveti, daca o cauti si te documentezi singur)
b) Se rezolva foarte usor; R dextrogir, atunci S? Dupa ce faci deductia urmeaza calculele pentru un amestec ECHIMOLECULAR = echimolar (cel mai usor iei raport 1:1).
c) Idem formula de la a)

Succes.

chimistulamator

Multumesc mult ptr rasuns Alexandru T
Am incercat rezolvarea problemei , am aplicat formula si rezultatul obtinut de mine nu corespunde cu raspunsul din culegere. Am aplicat formula :rotatia specifica= 100*Alfa/l*d , am obtinut la a)57,5 si nu e corect
iar la b ) e logic, e cu minus rezultatul de la a), amestecul echimolecular e 0 , unul e cu + si celalat cu - si se compenseaza
iar c) am aplicat aceeasi formula si de data asta am scos masa din densitate si tot nu am ob corect valoarea , ar trebui sa dea la punctul a) 5.75 iar la c) 3 g
Astept si alte sugestii si inca o data iti multumesc ca ti-ai batut capul :)

mircea_p

Pare o greseala de calcul.
Daca arati calculele aici cineva ar putea gasi greseala.