Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Probleme oscilatii - liniar armonice si matematice  (Citit de 2776 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ionut007

• Vizitator
Probleme oscilatii - liniar armonice si matematice
« : Octombrie 11, 2015, 01:08:04 p.m. »
Buna ziua! Am inceput la fizica oscilatiile insa am unele probleme la ele ...

1) Un pendul este ridicat de la suprafata Pamantului, de raza Rp = 6400 km, pe verticala, la inaltimea h=200 m. Calculati cu ce timp t va intarzia pe parcursul unei zile pendulul ridicat fata de unul identic ramas la sol in acelasi loc.

Aici folosind legea atractiei gravitationale am descoperit ca T = To(1+h/Rp) , insa nu inteleg ce-mi cere problema.

2)Un pendul gravitational de lungime L se fixeaza pe un cadru atasat de un carucior. Calculati perioada T a pendulului cand caruciorul se misca :
a) orizontal, cu acceleratia a,
b)vertical, cu acceleratia a
c)cu viteza constanta v, pe un cerc orizontal de raza R . Amplitudinea unghiulara initiala este<=5.
Se dau L=56 cm, a=10 m/s2, v=10m/s, iar R=10m.

Stiu ca  T = 2pi*radical(m/k) si ca  a=k/(m*y) de unde aflu ca T = 2pi*(1/radical(ay)), dar nu imi dau seama cum sa-l calculez pe y ... Ma puteti ajuta?

Offline mircea_p

• Senior
  • Mesaje postate: 1979
  • Popularitate: +140/-12
Răspuns: Probleme oscilatii - liniar armonice si matematice
« Răspuns #1 : Octombrie 15, 2015, 06:27:29 a.m. »
La suprafata pamantului, intr-o zi pendulul oscileaza de N1 ori.
N1=24h/To.
La inaltimea h va oscila de N2 ori.
N2=24h/T.

Deoarece perioada creste, N2<N1.
Ceasul bazat pe acest pendul va "marca" un timp t=N2*To, care e mai mic decat 24 h.

La problema  a doua nu inteleg ce este acel y. Si ce este k pentru pendul? Perioada pendulului depinde de lungimea sa.