Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Arta detectarii bazaconiilor-eveniment despre stiinta si pseudostiinta.

Creat de sumalan dorin, Octombrie 05, 2015, 05:23:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Pentru doritorii care vor sa asculte ceva absolut fascinant :

Arta detectarii bazaconiilor-eveniment despre stiinta si pseudostiinta.


http://www.youtube.com/watch?v=vJdcUzl9CnY&feature=share

atanasu

De mult nu am mai vazut o discutie atat de fascinant de jalnica  sub apectul nivelului de prezentare si exprimare.  Astia din emisiune nu stiu daca sunt peste autorii de bazaconii dar sunt ei insisi un soi de bazaconii. Nu spun ca nu ar fi corect ce se spune dar stilul si nivelul de exprmare este sinistru. Nu am rezistat peste 15 minute. Nu de la astia vom afla ce este pseudostinta sau stiinta . Ma indoiesc ca respectivii cunosc principiul falsificabilitatii introdus de Popper etc etc  :) :) :)

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Octombrie 07, 2015, 06:48:03 PM
De mult nu am mai vazut o discutie atat de fascinant de jalnica  sub apectul nivelului de prezentare si exprimare.  Astia din emisiune nu stiu daca sunt peste autorii de bazaconii dar sunt ei insisi un soi de bazaconii. Nu spun ca nu ar fi corect ce se spune dar stilul si nivelul de exprmare este sinistru. Nu am rezistat peste 15 minute. Nu de la astia vom afla ce este pseudostinta sau stiinta . Ma indoiesc ca respectivii cunosc principiul falsificabilitatii introdus de Popper etc etc  :) :) :)


Salutari


Este in regula ca ai o abilitate comuna aceea de a critica ,te rog sa nu te limitezi doar la ea.Daca abilitatiile tale de comunicare sunt deosebit de inalte ,cunostiile tale de pseudostiinta si stiinta sunt la fel de inalte precum abilitatea sau abilitatiile de comunicare atunci te rog sa ei in calcul posibilitatea ca pe viitor sa prezinti un model de comunicare demn de a promova stiinta si a combate pseudostiinta.

Alegerea iti apartine.


atanasu

Imi pare rau ca eu nefacand referiri la persoana, tu iti permiti sa faci.
Puteam totusi primi un repros consistent, dar unde nu e nici Dumnezeu nu cere (asta nu se refera la cineva anume) asa ca o sa mi-l fac singur:

Dle Atanasu numai dupa 15 minute de vizionare dai bir cu fugitii si emiti opinii categorice?

Evident ca la asa ceva raspundeam. Am introdus acest potential repros ca sa-i conving pe cei care ar intentiona sa urmareasca emisiunea respectiva sa incerce si apoi sa decida singuri. Nu doresc sa descurajez pe nimeni.
PS. Despre stiinta si pseudostiinta cred ca am spus cateva, poate ca demne de retinut, in discutia purtata cu dl Hodor pe firul deschis de acesta ref la Big Bang.

In rest numai de bine dar asa pentru oricine citeste  : e bine sa fim mai putin "ariciosi", "ariceala"  fiind o caracterisica si mai "comuna" decat cea referitoare la "critica", critica fiind ceva bun in sine, dar ariceala ba. :)