Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Hobbyuri

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Decembrie 21, 2007, 12:03:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cinderella

Pai... tenis, muzica si psihologie  ;)

Electron

Citat din: Cinderella din Mai 19, 2008, 02:15:38 PM
Pai... tenis, muzica si psihologie  ;)
In aceasta ordine ? :D


e-
Don't believe everything you think.

Temari

Tot ce este legat de stiinta...in aceasta ordine:
-biologia...in special genetica umana
-animeuri
-limba japoneza, cultura, civilizatie
-psihologie umana si animala
- si...da! sa dau teste la biologie la aia mari de liceu >:)  :D

Adi

Ehe, bine ai venit, Temari, acum avem si un biolog (in devenire) intre noi! Nu mai suntem singuri in lumea fizicii. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Multumesc frumos, Adi. Iti sunt recunoscatoare pt sansa oferita. Urez multi fani ai stiintei pe acest forum  :D ^^

Adi

Poate poti sa aduci si tu cativa? Colegi de ai tai, verisori, parinti? :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Suntem cei mai mici din Colegiu si din clasa noastra nu sunt copii care au pasiune stiinta exacta...in afara de o colega dar care nu prea e pasionata de noua tehnologie (nu ca eu as fi  ;D )

Adi

Pai nu trebuie sa fie pasionati. Devin pasionati cand iau contact cu marile intrebari. Intreaba-i asa: cand a inceput totul? Si dupa ce raspund vag, intreaba-i daca stiau ca abia de cativa ani s-a masurat riguros, experimental, ca varsta Universului este de 13.7+-0.2 miliarde de ani? Invita-i pe forum unde pot sa puna intrebarile lor si noi le vom raspunde, atat cat ne pricepem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

KRAFT

Pai sa va zic si eu ce hobiuri ampe langa fizica experimentala
-energetica si aplicatile ei;
-electronica;
-muzica.

HarapAlb

Citat din: KRAFT din Mai 23, 2008, 12:56:36 PM
Pai sa va zic si eu ce hobiuri ampe langa fizica experimentala

In ce domeniu experimentezi ?  :)

KRAFT

fac experimente in electromagnetica poate, poate descopar raspunsul la o problema care ma macina mai demult.

HarapAlb

#26
Citat din: KRAFT din Mai 23, 2008, 01:13:42 PM
fac experimente in electromagnetica poate, poate descopar raspunsul la o problema care ma macina mai demult.

Daca nu-i secret il poti propune la sectiunea de experimente teoretice (Gedankenexperimenten). L-am putea comenta acolo.

KRAFT


Krystyan

      Hobby-urile mele sunt :design auto (ma tot chinui sa invat un program d-asta de desen 3d si nu reusesc, deh, lb. engleza), sah, poezie, cifrele (nu pare dubios cum se potrivesc la fix unele informatii care sunt descrise prin cifre?), ideea care sta la baza vietii, legatura spiritului cu materia (poate mai sunt dar nu-mi vin acum in minte). Acest din urma cred ca este un tandem la fel de strans ca religia si stiinta. Eu cred ca oamenii de stiinta care cerceteaza natura fac o mare greseala ca nu dau importanta ideii de Dumnezeu. Religia se adreseaza spiritului iar stiinta corpului material. Nici una dintre ele nu o poate explica pe cealalta. Mai in gluma mai in serios, spiritul poate fi asemanat cu termenul de "software" iar materia cu "hardware".  ;D

Citat din: cipi604 din Ianuarie 21, 2008, 12:49:43 AM
Adi daca ne referim la adevar, excludem religiile, pt ca nu fac parte din categoria "adevar", din contra ele suprima adevarul. "crede si nu cerceta"

      Faza cu "crede si nu cerceta" are un inteles ceva mai profund in sensul ca "a crede" se refera la certitudinea de a se intampla. "A cerceta" se referea la faptul de a analiza in dorinta de a-L intelege pe Dumnezeu, ceea ce este imposibil. "Caile Mele nu sunt caile voastre" zice pe undeva prin biblie. Dar mie mi-a spus mai demult un preot ca Dumnezeu a facut pe om pentru a darui bucurie, probabil Dumnezeu era ca un balon plin de dorinta inabusita de a darui bucurie, balon care pana la urma a explodat aparand universul (obiectul bucuriei) si omul (cel care trebuia sa se bucure). Aceasta din urma idee imi apartine total.  ;D  Eu nu cred ca Dumnezeu a facut Universul pentru a ramane vesnic in anonimat. Universul asteapta sa fie descoperit, Dumnezeu vrea sa ne bucuram descoperindu-I Creatia. Fiindca omul e spirit si materie, si creatia este la fel. Religia se ocupa de descoperirea creatiei spirituale iar stiinta de creatia materiala. Amandoua sunt fascinante. Totusi, cred ca cei care cred ca atunci cand Universul va fi aflat pana la ultima taina (ceva imposibil cred eu) il vor intelege pe Dumnezeu, se insala tare rau. Dumnezeu se afla dincolo de imaginatie iar omul nu poate pasi dincolo de propria imaginatie chiar daca si-ar folosi prin absurd chiar si 100 % din creier.
       Deci religia interzice incercarea de a-L intelege pe Dumnezeu (pt. ca stie ca e pierdere de vreme) si nu incercarea de a-L descoperi. Cred ca multi preoti fac confuzia asta intre a cerceta Creatia lui Dumnezeu si gandurile Lui.