Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electron - admin si mod anonim

Creat de Electron, Februarie 09, 2010, 05:10:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 16, 2018, 06:16:52 PM
[...] am contat pe asta din doua motive: primul fiind formatia ta de profesor si a doua o anume rautate fata de cei care indraznesc sa se gandeasca si la altceva decat la ce le preda profesorul in ora de clasa.  Desigur am contat si pe rabdarea ta in incercarea de a ma convinge de ceva ce nu prea aveai cum sa ma convingi.
In primul rand, nu am absolut nimic impotriva celor care "indraznesc sa gandeasca si la altceva decat la ce le preda profesorul in ora". Ar fi si absurd! Cum ar mai avansa stiinta si cunoasterea daca toti s-ar limita doar la ce le preda profersorul la ora?

In al doilea rand, e dovada de mare nesimtire sa faci astfel de acuze voalate, si sa te si astepti sa tac malc, si sa nu-ti arat obrazul pentru asa o murdarie!

In al treilea rand, ceea ce am eu este cu cei care sunt atat de lipsiti de integritate intelectuala incat critica stiinta actuala in necunostinta de cauza (din ignoranta). Ce sa fac eu daca in general, pentru a "gandi la altceva decat cel e preda profesorul la ora", cei care vin pe aici aleg sa batjocoreasca stiinta actuala (complet nejustificat) si nu tin cont nici macar de cele mai elementare elemente de logica si ratiune? Nu ma deranjeaza ideile noi si originale, ceea ce combat eu sunt erorile (pe care sunt capabil sa le observ) si criticile nefondate.

In al patrulea rand, daca vine cineva si abordeaza pe aici vreun subiect "in afara celor predate de profesor la ora", folosind demersul rational si constructiv al metodei stiintifice, are tot respectul meu si il voi incuraja sa o faca dincolo de limitele capacitatilor mele actuale. Dar daca arunca la gunoi ratiunea si logica, atunci nu are vreo apreciere din partea mea, pentru ca inseamna ca a gresit cu totul forumul de discutii.

Si in al cincilea rand, faptul ca indivizi lipsiti de integritate intelectuala si cu o laşitate cat casa, vin pe aici sa declare ca "nu i-am convins" cu argumentele mele, fara sa fie capabili sa indice vreo eroare in acele argumente, este o realitate inconturnabila, la care nu pot sa reactionez pasiv, ci o voi scoate in evidenta cu fiecare ocazie ca sa se faca de toata minunea in public cei care se preteaza la astfel de tactici.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#16
Dar simpla neintelegere asupra unui text si imprumutarea de intentii inexistente inainte de a intreba asupra lor dar fara a insotii intrebarea de insulte voalate sau mai putin voalate, inafara de o dovada de analfabetism functional ce ar putea fi? Este o intrebare retorica si nu o acuza voalata.
Oricum fata de textul redeschizator de fir ce este scris anterior ma face sa cred ca a avur loc o schimbare de persoana sau persoana insasi a suferit o schimbare majora si asta ar intra in randul minunilor posibile dupa unii in cazul unei materii inteligente.
Iti urez sa ai mult succes cu acest fir deschis de tine ca pe mine nu o sa ma mai vezi pe aici orice ai mai adauga decat ca sa-ti accept scuzele. PS Dar le accept cu anticipatie si deci nu va fi nevoie sa ma repet.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 21, 2018, 08:10:57 AM
Iti urez sa ai mulr succes cu acest fir deschis de tine ca pe mine nu o sa ma mai vezi pe aici orice ai mai adauga decat ca sa-ti accept scuzele. PS Dar le accept cu anticipatie si deci nu va fi nevoie sa ma repet.
Din contra, tu esti cel care trebuie sa-si ceara scuze si sa-si retraga afirmatiile citate. Stiu ca nu ai destula integritate intelectuala sa faci asta, asa ca nici macar nu le astept. Deja esti doar inca unul din lunga lista de nerusinati care s-au perindat de-a lungul anilor pe acest forum.


e-
Don't believe everything you think.