Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Se implinesc 60 de ani de cand l-am pierdut pe Albert Einstein

Creat de valangjed, Aprilie 18, 2015, 11:09:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

 Omul care prin gandirea sa a intarit bazele fizicii moderne, omul care a pus bazele cosmologiei, omul care ... ar fi atat de multe de spus despre el ... peste toate acestea nu pot spune decat:"Albert Einstein este creatorul fizicii moderne.Un mare fizician, un mare pacifist, un OM adevarat!R.I.P!"
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.


valangjed

Citat din: Şumi din Aprilie 19, 2015, 08:12:34 PM

Ave Einstein!
Din cate am citit despre Einstein, era prea modest pentru a accepta "formula" "AVE" care nu e buna in stiinta.Stiinta nu are magistri, nu are imparati, are doar un singur "judecator" pe numele lui "Experiment repetabil", "regele", "imparatul", "profetul ;)" stiintei.
Intr-o scurta istorie a fizicii putem gasi "oameni care si-au depasit timpul" precum Arhimede(prima idee de calcul diferential), Galilleo Galillei(prima structurare a mecanicii clasice), Isaac Newton(prima structurare teoretica a miscarii corpurilor, cu sau fara actiunea unei forte), Michael Faraday(primele experimente privind inductia electromagnetica), James Clarck Maxwell(prima structurare a legilor electromagnetismului), Max Planck(prima idee de discontinuitate in cazul energiilor radiante ale corpului negru),Albert Einstein(efectul fotoelectric, TRR, TRG), Werner Heisenberg(principiul incertitudinii), Wolfgang Pauli(principiul complementaritatii),Paul Dirac s.a.Aaah, uitasem de Erwin Schroedinger!Ar mai fi multi altii carora le datoram faptul ca putem "conversa", astazi, pe acest forum dar timpul, spatiul si memoria mea redusa nu-mi permit sa-i spun pe toti :).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin


Salutari


Imi cer scuze pentru gresala impardonabila din mesajul precedent.Iti multumesc ca mi-ai atras atentia.