Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre despaduriri

Creat de Lolica, Aprilie 12, 2015, 10:10:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lolica

Salutare!

Urmaresc de ceva vreme forumul dar am hotarat sa ma inregistrez abia astazi pentru a inerca sa lansez o discutie care ma framanta de ceva vreme: ce se intampla cu padurile din Romania? Am observat un fenomen de despadurire in masa, dar nu stiu daca este cu adevarat un fenomen, sau un lucru care mi se pare mie ca se intampla, nefiind complet informata despre toate dedesubturile "afacerii" cu lemn.

Poate cineva sa ma lamureasca?

Sarbatori fericite in continuare celor care sarbatoresc :)

sumalan dorin


Salutari

Ignorantii ca sa faca bani ,normal ca nu le pasa de "aurul verde" asta pana o sa isi de-a seama ca banul trece,iar "aurul verde" ramane.

Acum ca urmeaza 1 mai si oamenii merg "iarba verde" poate ar trebui sa tina cont ca nu trebuie sa polueze natura ,nici cu un muc de tigara,este pacat ca unii nu inteleg o lege foarte simpla,natura ofera (aer curat,peisaj superb (iti incanta sufletul,te "deconecteaza" ,cantecele cucului,cantecul izvorului plus altele) asta ofera natura,iar unii oamenii sunt atat de nepasatori,primesc ceva in schimb dar de oferit nu ofera nimic.

Lolica

Stii ce mi se pare ciudat? La noi romanii ( nu imi place sa generalizez in general, imi cer scuze ca o fac dar am observat acest lucru doar la noi), faptul ca in strainatate putem sa respectam legile, sa pastram si noi curatenia, sa nu ne aruncam gunoiul pe strada... sa circulam civilizat... stiti la ce ma refer? Si eu cred ca toate astea vin de la faptul ca la noi si daca exista legi acestea nu se respecta. Cei care le violeaza cel mai cras  nu sunt pedepsiti. Asa ca se gandeste Gheorghe ca daca Ion a lasat mizerie dupa gratar, ce, el e mai fraier, de ce sa-si adune gunoiul?

Nu ne respectam natura. Inteleg ca am avut pana acuma alte probleme mult mai grave de care sa ne preocupam, dar cred ca a venit totusi timpul sa fim constienti de faptul ca natura e a noastra si a copiilor si nepotilor nostrii, si asa cum ne purtam cu ea, asa o vom avea si pe viitor.

Revenind la lemne, am citit ca in scandalurile astea cu taierile ilegale ar fi implicate si ceva firme straine. Normal, ca la aia nu le pasa de noi. Dar daca nici noua nu ne pasa, nici lor nu le pasa, unde ajungem? Sau credeti ca romanii sunt mai responsabili pe partea asta decat strainii?

sumalan dorin

Salutari

Poate ar trebui ca parlamentarii nostri sa initieze o lege prin care este interzisa despadurirea ba mai mult tot prin aceiasi lege sa fie specificat si sanctiunile drastice a celor care nu respecta legea.

Probabil daca parlamentarii nostri nu vor face nimci,cei din Comisia Europeana vor initia ei o lege.

Sunt destui arbori care sunt rentabili economic,afaceristii trebuie sa gandeasca si ei in perspectiva ca degeaba au bani daca distrug "aurul verde" si de la noi dar si din alte parti,sau ca profita de nepasarea cetateniilor.

valangjed

In acest domeniu ar trebui studiata legislatia Canadei.Poate parea un paradox dar canadienii produc cele mai bune motofierastraie profesionale si au profituri mari din exploatarea lemnului pe de alta parte insa daca ai taiat, in Canada, un singur copac fara "autorizatie" s-ar putea sa platesti amenda cu profitul pe ultimul an.Situatia incerta din Romania ultimilor 25 de ani a dus la multe aberatii care pe termen lung vor avea efecte negative.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.