Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cine a scris biblia?

Creat de styhl, Mai 25, 2011, 02:56:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 02:56:09 PM
                 Da, intradevar cine a scris Biblia?
    Raspunsuri de genul naiv, naivitate, credincios, etc. rog nici sa nu sa se scrie, nici nu ma intereseaza. Prezint putin intii situatia: Biblia a fost "scrisa pe parti", de oameni deferiti, in timpuri deferite -aceasta este cel mai interesant.
O varianta de raspuns este:
    Dumnezeu a inspirat pe scriitor, si astfel el a scris ceea ce ia dictat Dumnezeu.
    Mai sunt si alte variante de raspuns poate??? Ma refer mai mult la cei ce neaga religia, teoria creationista, existenta lui Dumnezeu. Adica oamenii de stiinta, fizicienii, matematicienii, filozofii, si altii etc.

Nu are importanta cine a scris biblia ci daca ceea ce este scris in biblie este adevarat sau nu.........Biblia spune adevarul in general si spune adevarul in special despre facerea universului si deci si despre facerea oamenilor?Care sunt contradictiile dintre  biblie si stiinta privind facerea univesului si deci si a oamenilor?
Adevărul Absolut Este Etern!

zodiak

Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 02:56:09 PM
                  Da, intradevar cine a scris Biblia?
     Raspunsuri de genul naiv, naivitate, credincios, etc. rog nici sa nu sa se scrie, nici nu ma intereseaza. Prezint putin intii situatia: Biblia a fost "scrisa pe parti", de oameni deferiti, in timpuri deferite -aceasta este cel mai interesant.
O varianta de raspuns este:
     Dumnezeu a inspirat pe scriitor, si astfel el a scris ceea ce ia dictat Dumnezeu.
     Mai sunt si alte variante de raspuns poate??? Ma refer mai mult la cei ce neaga religia, teoria creationista, existenta lui Dumnezeu. Adica oamenii de stiinta, fizicienii, matematicienii, filozofii, si altii etc.

Si oamenii de stiinta sunt iluminati tot de catre D-zeu, omul este parte din D-zeu, totul patrunde si se intrepatrunde.

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Mai 25, 2011, 05:31:59 PM
Edit: apropo -- dacă Dumnezeu l-a inspirat pe scriitor, a făcut o treabă destul de proastă pentru că l-a inspirat cu destule inconsistențe  ;D

l-a inspirat, nu le-a dictat.
Daca pe tine natura te inspira sa scrii ceva inseamna ca nu o sa gresesti deloc, cumva, ceva, ... ?!  ;)

AlexandruLazar

Păi de ce nu zici maestre că eşti d-alde d-ăştia  ;D.

Deci cei care au scris Biblia au mai strecurat şi greşeli? Să nu zici asta la spovedanie c-ai pus-o, e între păcatele împotriva Poruncii I. Ia uite ce zice îndrumarul de spovedanie la punctul 43: "Am îndoială în unele părţi ale dreptei şi adevăratei credinţe ortodoxe".

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 16, 2012, 01:39:51 PM
Păi de ce nu zici maestre că eşti d-alde d-ăştia  ;D.

Deci cei care au scris Biblia au mai strecurat şi greşeli? Să nu zici asta la spovedanie c-ai pus-o, e între păcatele împotriva Poruncii I. Ia uite ce zice îndrumarul de spovedanie la punctul 43: "Am îndoială în unele părţi ale dreptei şi adevăratei credinţe ortodoxe".

Asta este, nimeni nu este perfect, ... in plus nu zic de astea la spovedanie, astea sunt cunoscute de catre preoti, dar masele nu au voie sa le cunoasca.

Uite de exemplu preotii spun ca D-zeu este in toate si nimic nu este in afara de D-zeu, dar cand ii intrebi despre sursa raului, materie vs. spirit, Dzeu vs. Univers si panteism, le intorc de numa numa.

Electron

zodiak, propaganda religioasa este impotriva normelor acestui forum. E ultimul avertisment.

e-
Don't believe everything you think.

zodiak

Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 03:12:32 PM
zodiak, propaganda religioasa este impotriva normelor acestui forum. E ultimul avertisment.

Unde vezi tu propaganda religioasa ca-ti bag si eu un ultim avertisment.  :D

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:33:29 AM
Si oamenii de stiinta sunt iluminati tot de catre D-zeu, omul este parte din D-zeu, totul patrunde si se intrepatrunde.
Aceste afirmatii absolutiste despre existenta si rolul lui "D-zeu" (care trebuie sa fie zeitatea ta preferata), intra la categoria de propaganda religioasa.

e-
Don't believe everything you think.

zodiak

Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 11:00:16 PM
Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:33:29 AM
Si oamenii de stiinta sunt iluminati tot de catre D-zeu, omul este parte din D-zeu, totul patrunde si se intrepatrunde.
Aceste afirmatii absolutiste despre existenta si rolul lui "D-zeu" (care trebuie sa fie zeitatea ta preferata), intra la categoria de propaganda religioasa.

Spune-mi ce crezi despre ce cred eu si apoi vedem daca este asa.

Am dreptul sa numesc totul D-zeu sau este ilegal?!
Infinitul, Metauniversul, oamenii, materia, totul este D-zeu dupa parerea mea, deci fac propaganda ?!

D-zeu are un scop?!, eu nu cred asa ceva, pot spune ca Totul incearca sa se releve in Parti.
Fac propaganda daca spun ca Olimpul este gol si seamana cu abisul?!
Fac propaganda daca spun ca Infinitul iubeste in aceeasi masura haosul cat si ordinea?!, iubeste miscarea, diversitatea indiferent de nenorocirea avatarilor, un masochism vesnic, o autoflagelare doar pentru a putea traii iluzia alteritatii, a vietii, a misterului, a miscarii si devenirii, doar pentru a se putea privi intr-o oglinda ce "a fost refuzata" Olimpului?!

Da atunci ma fac vinovat de prozelitism, da nu stiu de care prozelitism! :-X

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 11:32:37 PM
Spune-mi ce crezi despre ce cred eu si apoi vedem daca este asa.
Eu nu ma leg de ce crezi tu, ci de ceea ce scrii aici. Cand am dubii despre ce crezi, intreb.

CitatAm dreptul sa numesc totul D-zeu sau este ilegal?!
Nu e ilegal, doar ca duce la confuzii. Numele "D-zeu" (cu diferite grafii) e folosit in Biblie (ciudat ca suntem intr-un topic legat de asta), iar acolo nu are acest sens. Deci, esti pe langa subiect, sau mai concret, folosesti gresit termenii in contextul prezent. Ce faci tu, e tipic pseudostiintei, fabularilor, aburelilor sau mai clar e caracteristic vorbelor in vant.

CitatInfinitul, Metauniversul, oamenii, materia, totul este D-zeu dupa parerea mea, deci fac propaganda ?!
Da, atata timp cat faci afirmatii absolutiste in acest domeniu al credintelor despre divinitati si in plus folosesti termeni aiurea in contextul discutiei, lasand impresia ca spui altceva decat explici acum, post factum, inseamna ca faci propaganda. Daca nu-ti dai seama de acest lucru, nu e nici o problema, ai fost avertizat de cei care si-au dat seama ca sa stii. De acum ignoranta nu mai este o scuza.

CitatD-zeu are un scop?!, eu nu cred asa ceva, pot spune ca Totul incearca sa se releve in Parti.
Nu stiu ce "are D-zeu" daca nu definesti clar ce intelegi tu prin "D-zeu". Stiu ca ceea ce e numit "D-zeu" in biblie, are, conform credinciosilor crestini, un scop. Pe de alta parte, eu personal consider ca "totul / Universul" nu are vreun scop si cu atat mai putin un scop legat de egocentricii membrii ai speciei umane de pe o planeta marunta dintr-un colt al uneia din literalmete nenumaratele galaxii ale Universului. Nu stiu asta, dar asa prefer sa cred.

Poti prezenta aici ce pozitie filozofica ai tu despre divinitate/Unviers/scop si toate cele, explicand clar ce inseamna termenii folositi, dar, repet, fraze de genul: "Si oamenii de stiinta sunt iluminati tot de catre D-zeu, omul este parte din D-zeu, totul patrunde si se intrepatrunde." in contextul in care ai facut-o tu, este propaganda religioasa.

Iar acum, dupa ce ai detaliat ce intelegi tu prin "D-zeu", asta se bate cap in cap cu ce ai zis la inceput in propaganda ta (pe care acum sustii ca ai facut-o neintentionat, iar eu nu te cred). Cum o sa ilumineze "Multiversul" pe oamenii de stiinta? Sau ai redefinit cu ocazia asta si cuvantul "iluminare" (care are un sens consacrat in religii)?

Nu mai propaga pseudostiinta pe forumul acesta! (Folosirea aiurea a termenilor consacrati in contextul dat e dovada de lipsa de rigoare caracteristica pseudostiintei).

CitatFac propaganda daca spun ca Olimpul este gol si seamana cu abisul?!
Da. Mai concret, faci anti-propaganda.

CitatFac propaganda daca spun ca Infinitul iubeste in aceeasi masura haosul cat si ordinea?!, iubeste miscarea, diversitatea indiferent de nenorocirea avatarilor, un masochism vesnic, o autoflagelare doar pentru a putea traii iluzia alteritatii, a vietii, a misterului, a miscarii si devenirii, doar pentru a se putea privi intr-o oglinda ce "a fost refuzata" Olimpului?!
Asta intra la filozofari si nu ma intereseaza aici sa dezbat aceasta tema existentiala aici.

CitatDa atunci ma fac vinovat de prozelitism, da nu stiu de care prozelitism!
Iti spun eu de care: din acela care este impotriva normelor acestui forum. Daca nici acum nu ti-e clar, inseamna ca nu vrei sa pricepi. Nu e nici o problema, nu degeaba are forumul functia de suspendare pentru cei care se comporta ca tine.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Pentru zodiac:
Poti numi orice cum vrei tu, dar pentru a putea comunica, trebuie sa folosesti cuvintele
cu sensul recunoscut de ceilalti. Iar intr-o disputa pretins filozofica, fantezia si exaltarea
nu sunt tocmai adecvate. In plus, te indeparteaza de subiectul topicului.

zodiak

Daca stiam ca dau de voi si pe acest forum ma autosuspendam din prima.
Pana aici v-a fost, eu nu am intrat aici pentru a saluta fumurile unuia si altuia, asa ca spor la cearta, eu ma retrag definitiv, ... ma autosuspend!  ;D

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 17, 2012, 04:05:04 PM
Daca stiam ca dau de voi si pe acest forum ma autosuspendam din prima.
Vezi, daca nu te uiti in ce te bagi? Daca ai venit aici doar ca sa ne arunci in fata credintele si opiniile tale bazate pe nimic rational, ci doar pe preconceptii aiuristice, daca nu stii sa dialoghezi si sa urmezi rigorile stiintifice, ai gresit forumul.

CitatPana aici v-a fost, [...]  eu ma retrag definitiv, ... ma autosuspend! 
Daca ai sti cati au mai facut sceneta asta! In primul rand, nu cred ca te autosuspenzi. In al doilea rand, daca te autosuspenzi, o sa vars o lacrima dupa tine, sau poate nu.

Citateu nu am intrat aici pentru a saluta fumurile unuia si altuia, asa ca spor la cearta
Multumim de participare. Nu-ti spun adio, pentru ca nici tu nu ai spus.  :-X

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

Citat din: zodiak din Aprilie 17, 2012, 04:05:04 PM
Daca stiam ca dau de voi si pe acest forum ma autosuspendam din prima..


Vorba lui Ciutacu : "Fie ca lumina sfanta sa iti intre in ochi!"


atanasu

Suntem in Sambata Mare din anul 2019 si daca adaug 5508 parca ajung la distanta de la Saptamana Divina a Facerii, asa ca odata ce intamplator l-am regasit dupa niste ani, pentruca textul pentru care vreau sa-i multumesc celui care isi spunea Eugen7 a fost scris in 26 mai 2011 si tare mult m-as bucura sa revina si pe aici daca este bine sanatos asa cum ii doresc sa fie, revenirea lui ridicand cu siguranta nivelul acestui forum care din pacate o lalaie intr-un triunghi stupid si nu voi pomeni nickurile care sunt pietrele unghiulare ale acestuia , triunghi care isi micsoreaza mereu atat aria cat si perimetrul astfel ca dincolo de punctul de confundare in care ar mai putea sa se manifeste, cei trei contopindu-se intr-unul si apoi sa nu mai fie Nimic cum i s-a raspuns unui martafoi nu mai stiu cand si la ce intrebare stupida.
In fine:  Sarbatori pascale fericite ortodoxilor din tara noastra si de pretutindeni!