Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inregistrari youtube

Creat de sumalan dorin, Februarie 26, 2015, 06:17:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Martie 11, 2019, 03:24:23 PM
Acest Donald Hofmann este un personaj nonneglijabil

Pai sunt multi oameni inteligenti care inteleg care e treaba cu realitatea. Vezi pe www.closertotruth.com la sectiunea despre constiinta zeci de cercetatori de la universitati dastea care vorbesc despre constiinta ca fiind natura realitatii.

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 03:29:32 PM
Pai sunt multi oameni inteligenti care inteleg care e treaba cu realitatea. Vezi pe www.closertotruth.com la sectiunea despre constiinta zeci de cercetatori de la universitati dastea care vorbesc despre constiinta ca fiind natura realitatii.

Oh!Se vorbeste des de lucruri despre care nu se stie nimic.

atanasu

Eu te rugasem sa-mi indici o realizare faptica sau macar teoretica ref la inteligenta artificiala.

Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Martie 11, 2019, 03:39:38 PM
Oh!Se vorbeste des de lucruri despre care nu se stie nimic.

Cum adica nu se stie nimic ? Se stie o gramada. Atatia mii de filozofi de-a lungul istoriei umane au scris milioane de pagini.

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Martie 11, 2019, 03:46:51 PM
Eu te rugasem sa-mi indici o realizare faptica sau macar teoretica ref la inteligenta artificiala.

Nu inteleg la ce te referi. "Inteligenta artificiala" e oricum un termen vag care nu inseamna nimic.

atanasu

#20
Acest Donald Hoffman se ocupa si de inteligenta artificiala. Alege  ce vrei din aceasta arie de preocupari a dlui caci mai are si alte domenii de interes.

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 03:28:04 PM
Ai zis ca ai facut o observatie. Ce observatie ? Despre ce anume ?

Nu m-am gandit ca ati  remarcat.

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 04:01:11 PM
Cum adica nu se stie nimic ? Se stie o gramada. Atatia mii de filozofi de-a lungul istoriei umane au scris milioane de pagini.

Ma bucur sa va aud spunand asta.

Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Martie 11, 2019, 05:57:07 PM
Nu m-am gandit ca ati  remarcat.
Ma bucur sa va aud spunand asta.

De unde iti vine satisfactia asta de a arunca cu cuvinte goale si a nu putea purta a discutie cu subiect si predicat ?

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Martie 11, 2019, 04:56:07 PM
Acest Donald Hoffman se ocupa si de inteligenta artificiala.

Nu stiu ce-i aia inteligenta artificiala. Inteligenta nu poate fi altfel decat naturala. Inteligenta presupune aducerea in existenta de qualii noi care n-au mai existat niciodata in toata istoria universului. "Inteligenta artificiala" nu face asa ceva, ci doar trimite bile de biliard de colo-colo.

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 07:57:04 PM
De unde iti vine satisfactia asta de a arunca cu cuvinte goale si a nu putea purta a discutie cu subiect si predicat ?

Evident ,nu eu sunt cel care vorbeste acest lucru.

atanasu

#25
Gata Cosmine nu-mi mai pierd timpul cu tine.Succes!
Si asta in ciuda faptului ca sunt de acord cu ce scrii tu despre IA. Adaug. Un sistem IA nu poate aduce qualii noi pentruca nu va fi niciodata capabil de un rationament inductiv si nici deductiv  de tipul unei reduceri la absurd decat daca i se va implemmenta un  procesor care sa o eventual permita pentru anume patternuri anterior definite.
Dar tinere eu nu-ti cerusem parerea ta de "buric al universului" despre IA ci un exemplu din activitatile dlui profesor pe care ni l-ai prezentat laudativ recomandandu-ne un filmulet cu dlui.
Asa ca te las cu Sumi daca el are timpul si dorinta de a-l pierde cu tine.

sumalan dorin

Citat din: atanasu din Martie 11, 2019, 09:04:34 PM
Asa ca te las cu Sumi daca el are timpul si dorinta de a-l pierde cu tine.

@Atanasu

Multumesc ca mi-ai adus aminte de cel mai important capital al omului-timpul.In semn de recunostinta te rog sa primesti o mare apreciere pozitiva.Iti multumesc.

valangjed

Este inutil sa "pierzi timpul" cu cei care cred ca psihologia este "adevarata stiinta".Multi oameni, din domeniul stiintelor exacte(de ex. prof. Penrose) au cazut in aceasta "capcana a mintii".Daca exista, (??) "ecuatia ultima" nu poate fi descoperita pe un forum sau citind "jdemii" de carti asa cum nici fericirea nu se poate "masura".Cosmin-Visan e doar un visator care crede ca are "ecuatia ultima" in varful penelului.Sa-l lasam sa viseze.E dreptul lui.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Cosmin_Visan

Citat din: valangjed din Martie 11, 2019, 11:25:15 PM
Este inutil sa "pierzi timpul" cu cei care cred ca psihologia este "adevarata stiinta".Multi oameni, din domeniul stiintelor exacte(de ex. prof. Penrose) au cazut in aceasta "capcana a mintii".Daca exista, (??) "ecuatia ultima" nu poate fi descoperita pe un forum sau citind "jdemii" de carti asa cum nici fericirea nu se poate "masura".Cosmin-Visan e doar un visator care crede ca are "ecuatia ultima" in varful penelului.Sa-l lasam sa viseze.E dreptul lui.

Cine-a zis ceva de psihologie ? Si sa inteleg ca te consideri mai inteligent decat Penrose ca sa ii evaluezi judecata ?

sumalan dorin


,,Prețul plătit pentru a face știință este asumarea greșelilor, dar recompensa este extraordinară: cunoașterea și înțelegerea."


https://www.ted.com/talks/phil_plait_the_secret_to_scientific_discoveries_making_mistakes?language=ro