Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inregistrari youtube

Creat de sumalan dorin, Februarie 26, 2015, 06:17:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


sumalan dorin

 Salutari

Recent am descoperit un canal pe youtube cu experimente din stiinta unele sunt chiar comice.

https://www.youtube.com/channel/UCUqbcRop12FjVcKjCgN46Gw

Sait-ul lor este : http://www.sciencebob.com/index.php

Iar daca in urma vizionarii unui video curiozitatea va impinge sa aflati cum este posibil asa ceva,atunci in cazul ca aveti un telefon, tableta sau altceva intrebati profesorii sa va explice din ce cauza s-a intamplat asa.

sumalan dorin


Salutari

Documentare cu si despre stiinta,am rugamintea pentru toti care vor sa participe la acest topic sa posteze mesaje care au legatura cu acest topic.De preferinta documentare de stiinta ori simulari legate de acest subiect.

Pseudodocumentarele nu ma intereseaza.

Va multumesc.

Mathematics  BBC Science Documentary

https://www.youtube.com/watch?v=qNlYMPmaMhs&t=90s

Vizionare placuta.




Cosmin_Visan

Ce intelegi prin "stiinta" ?

Uite aici documentar stiintific pe bune daca chiar te intereseaza sa intelegi realitatea asa cum pretinzi ca te-ar interesa:

https://www.youtube.com/watch?v=oadgHhdgRkI

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 10:24:46 AM
Ce intelegi prin "stiinta" ?

Uite aici documentar stiintific pe bune daca chiar te intereseaza sa intelegi realitatea asa cum pretinzi ca te-ar interesa:

@Domnule Cosmin_Visan ,

Abordarea dumitale nesimtita in materie de dialog ma lasa rece.Zelul dumitale plin de sine imi provoaca dispret ,indiferent ce statut social aveti si indiferent ce pasiuni ori ocupatie aveti.

Aroganta dumitale ma face sa imi dau seama ca am de-a face cu un individ cu care nu merita sa dialoghez ori de la care sa invat ceva.

Sunt convins ca nu nu veti intelege nimic deoarece tupeul dumitale nesimtit va impiedica sa va vedeti de lungul nasului.

Va rog sa primiti de la mine un mare MINUS ,ca mod de abordare a unor discutii si a lipsei totale de politete.

Nu am ce discuta ori interactiona cu indivizi plini de ifose .Locul dumitale nu este intre oameni civilizati ,locul dumitale e undeva la scara blocului!

Cosmin_Visan

Ce te-a determinat sa dai un raspuns asa agresiv ? Dincolo de problemele psihologice personale, evident. Ce consideri nestiintific la constiinta, si de ce consideri "lumea fizica" ca fiind stiintifica ? E defapt invers. De ce acest adevar determina in tine atata agresivitate ?

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 01:50:31 PM
Ce te-a determinat sa dai un raspuns asa agresiv ?

Nu vedeti decat un aspect al problemei ,e normal.

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 01:50:31 PM
Dincolo de problemele psihologice personale, evident.

Cand nu stii ceva ,iti poti inchipui.

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 01:50:31 PM
De ce acest adevar determina in tine atata agresivitate ?

Mare e gradina lui Dumnezeu!


PS:Multi foarte multi "Sinonymus Academiasis" au fost pe aici,istoria forumului colcaie de..."Sinonymus Academiasis" prezentandu-si "teoriile" .Halal!

Cosmin_Visan

Asa bun, si un raspuns on-topic poti sa dai ? Cum definesti "stiintific" ?

sumalan dorin


Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Martie 11, 2019, 03:11:45 PM
Nu am talent de vizionar.

Pai si-atunci ce-i cu tot circul ala ?

sumalan dorin

Citat din: Cosmin_Visan din Martie 11, 2019, 03:16:08 PM
Pai si-atunci ce-i cu tot circul ala ?

Oh!Este o observatie amabila!

Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Martie 11, 2019, 03:20:29 PM
Oh!Este o observatie amabila!

Observatie in legatura cu ce anume ?

atanasu

#12
Acest Donald Hofmann este un personaj nonneglijabil: "Hoffman received a Bachelor of Arts degree in quantitative psychology from the University of California at Los Angeles (UCLA) in 1978, and earned his Doctorate of Philosophy in computational psychology at the Massachusetts Institute of Technology (MIT) in 1983 under David Marr and Whitman Richards. He was briefly a Research Scientist at the Artificial Intelligence Laboratory of MIT, and then became an assistant professor at the University of California at Irvine (UCI) in 1983. He has remained on the faculty of UCI since then, with a sabbatical during the 1995-1996 academic year at the Zentrum für Interdisziplinäre Forschung of Bielefeld University."

Spun asta macar daca iau in considerare institutele de invatamant absolvite care nu sunt in nici-un caz vreo  universitate de la Bolintin . Nu am timp sa ma ocup de realizarile dsale stiintifice. Poate dai un exemplu inteligibil si pentru un realist subiectiv ca mine. :)

PS In orsice caz inteligenta artificiala este ceva cat se poate de realist caci se bazeaza pe computere, informatica  sau ceva similar si teoriile ei cred ca sunt falsificabile sau nu sunt?

sumalan dorin


Cosmin_Visan

Citat din: Şumi din Martie 11, 2019, 03:25:12 PM
Nu ma prind!

Ai zis ca ai facut o observatie. Ce observatie ? Despre ce anume ?