Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electromagnetism

Creat de Iulia-Maria, Februarie 10, 2015, 01:16:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Iulia-Maria

1.Un electron intra perpendicular pe liniile unui camp magnetic de inductie 0.5 T care la randul lor sunt normale pe liniile unui camp electric. Care trebuie sa fie intensitatea campului electric pentru ca  electronii sa se deplaseze fara deviatie, viteza de deplasare fiind de 20 m/s.

2.Calculati viteza cu care electronii intra intr-un camp magnetic de inductie 1T si raza traiectoriei este de 1m.

Va rog frumos sa ma ajutati cu aceste doua probleme. La inceput nu mi s-au parut dificile(probabil nici nu sunt), dar nu gasesc o fomula care sa ma ajute. Multumesc!!!


Electron

Don't believe everything you think.

Iulia-Maria

M-am gandit la formula fortei Lorentz. f=q*v*b si la inductia magnetica la conductor

Electron

Ok. Cum decizi care te ajuta si care nu te ajuta?

e-
Don't believe everything you think.

Iulia-Maria

Prima formula e singura pe care o stiu sa se refere le viteza. a doua se refera la raza. nu stiu cum sa gasesc o alta relatie intre B si v

Electron

Bun. Dar de ce ai spus ca nu te ajuta prima formula?

Apropo, e foarte indicat sa faci desenul pentru fiecare problema, ca sa vezi mai bine despre ce e vorba.

e-
Don't believe everything you think.