Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema

Creat de calinon, Februarie 08, 2015, 04:24:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinon

Am urmatoarea nelamurire:
Daca un corp de densitate 7200kg/m cub si masa 7.2 kg este scufundat intr-un lichid, care este volumul corpului?
Nu inteleg pentru ca daca am folosi formula densitatii volumul ar fi   0.001 m cubi, iar daca am folosi relatia forta arhimedrica = greutatea am obtine ca volumul este masa supra densitatea apei adica 0.0072 metri cubi.

MULTUMESC!

calinon

Lichidul in care se scufunda corpul este apa.

valangjed

#2
Forta arhimedica nu este egala cu greutatea decat daca respectivul corp sta imersat in lichid.Atunci cand corpul pluteste, forta arhimedica este mai mare decat greutatea corpului iar cand corpul se scufunda forta arhimedica este mai mica decat greutatea.In cazul tau volumul se calculeaza cu formula densitatii.Forta arhimedica este egala cu greutatea volumului de lichid dezlocuit de catre corp adica greutatea a 0.001 metri cubi de apa.Apa are densitatea de 1000kg/ m^3 deci masa volumului de apa dezlocuit de corp este de 1kg.Aceasta masa se inmulteste cu acceleratia gravitationala, aproximativ 10m/s^2(la latitudinea de 45 grade nord este 9.81 m/s^2 dar pentru simplificare in multe probleme se ia 10m/s^2) si se obtine o greutate de 10N egala cu forta arhimedica, greutatea corpului fiind 7.2kg*10m/s^2=72N.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

calinon

Adica volumul corpului este 7.2 kg supra 7200 kg/metru cub ?

puriu

Lichidul nu are nici o importanta, e la deruta. Volumul este raportul dintre masa si densitate, punct!

valangjed

Exact.Masa corpului este aceasi si in aer si in apa, la fel si volumul.Sper ca nu faci confuzie intre masa si greutate.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.