Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Optica geometrica

Creat de LTXDC, Ianuarie 16, 2015, 03:06:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LTXDC

Un fascicul cilindric de lumină se propagă paralel cu axul optic principal al unei lentile biconvexe simetrice din sticlă cu indicele de refacție n=1,5 și dupa ce traversează lentila, razele fasciculului converg într-un punct P, aflat pe axul optic principal, la distanța d=25cm de lentilă, ca în figura alăturată.
Dacă între lentilă și punctul P se interpune, perpendicular pe axul optic principal, o lamă cu fețele plane și paralele din plexiglas, având n=1,8 și grosimea l=9cm, precizați în ce sens și cu cât se deplasează punctul P.


click image upload


Am mare nevoie de ajutor, am maine concurs si am observat ca acest tip de problema s-a dat in ultimii 2 ani. Mentionez ca sunt in clasa a IX-a.
Nu inteleg cum se poate rezolva fara a sti sinusul unghiului de incidenta. Daca il stiam, dupa cateva calcule puteam aplica formula dedusa [tex]$d=l \sqrt{\frac{1-sin^2i}{n^2_{21}-sin^2i}}$[/tex], unde d este distanta ceruta. Astept solutii, va rog.

HarapAlb


LTXDC

#2
Ce desen??

Teoretic eu am incercat sa calculez deplasarea [tex]$\Delta$[/tex] insa nu stiu ce sa fac cu sinusul unghiului de incidenta....

Electron

Fa desenul in care e si lama de sticla.

Stii cu ce poate fi aproximat sinusul unui unghi, cand unghiul este "destul de mic" ?

e-
Don't believe everything you think.

LTXDC

Aproximand sinusul la 0, am rezolvat. Multumesc!

Electron

Nu se poate aproxima sinusul cu zero, unde ai mai vazut tu asa ceva in optica?

e-
Don't believe everything you think.

LTXDC

Dar la ce se aproximeaza cand unghiul este mic, si mai e si la patrat sinusul?

Electron

Poti sa afli asta analizand graficul functiei sinus(x) in jurul valorii x = 0, comparand cu alte functii mai ... simple.

De ce nu prezinti rezolvarea ta de pana acum?

e-
Don't believe everything you think.

LTXDC

#8
Pai tocmai.. functia sinus este crescatoare de la 0 la [tex]\frac{\Pi}{2}[/tex] iar sin 0=0 . Postez si solutia daca e nevoie.


Electron

Citat din: LTXDC din Ianuarie 16, 2015, 04:19:20 PM
functia sinus este crescatoare de la 0 la [tex]\frac{\Pi}{2}[/tex]
De acord, dar pentru a face o aproximatie corecta, trebuie sa iei in considerare cum creste in jurul lui zero.

CitatPostez si solutia daca e nevoie.
Eu de exemplu nu inteleg cine este n12, poate daca postezi rezolvarea ta devine mai clar.

e-
Don't believe everything you think.

LTXDC

Citat din: Electron din Ianuarie 16, 2015, 05:04:40 PM
Eu de exemplu nu inteleg cine este n12, poate daca postezi rezolvarea ta devine mai clar.

Asta este rezolvarea mea pana in acest punct. [tex]$n_{21}=\frac{n_2}{n_1}=n_2=1.8$[/tex]