Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Nu numai luna formeaza mareele

(1/4) > >>

Anatol:
http://www.referat.ro/referate/Mareele_473.html

Electron:
De ce dai link spre un articol care contine greseli (de fizica) in explicatii?

e-

Anatol:
Vad si eu ca articolul contine greseli neinsemnate, unde se descrie amplituda mareelor in diferite locuri ale pamantului. Dar greseli legate de fizica nu cred ca contine, eu cred ca se incadreaza in nivelul fizicii actuale.

Mai sant critici ca Fg a lunii in genere nu ajunge la pamant aproape de loc!? Dar se poate de calculat!? 

Electron:

--- Citat din: Anatol din Ianuarie 06, 2015, 04:38:06 p.m. ---Dar greseli legate de fizica nu cred ca contine, eu cred ca se incadreaza in nivelul fizicii actuale.

--- Terminare citat ---

Uite un paragraf interesant, citat din articol:

--- Citat ---Dar Luna trece prin dreptul meridianului locului o data în 24 de ore
   si 50 de minute . Ar însemna sa se produca un singur flux pe zi . În
   realitate se produc doua fluxuri si doua refluxuri . Explicatia este
   urmatoarea - sa presupunem , simplificând lucrurile , ca globul
   pamântesc este acoperit peste tot cu apa oceanica . Luna atrage apele
   din dreptul meridianului pe deasupra caruia trece si se formeaza
   fluxul .În acelasi timp , apele din lungul meridianului opus au si ele
   un flux , însa ceva mai mic . Acesta este datorat fortei centrifuge
   provocate de miscarea de rotatie . Ea actioneaza în acest moment mai
   cu putere decât de obicei întrecând forta de gravitatie a Pamântului ,
   deoarece aceasta a fost slabita de atractia exercitata de Luna asupra
   Pamântului
--- Terminare citat ---
Identifici erorile ?

e-

Anatol:
Tin sa recunosc ca privisem un film pe youtube unde teoria ca luna formeaza mareele nu se recunoaste. Sa zapacit autoarea referatului, se vede foarte bine, dar a completat bine referatul, explicarea mareelor necesita o multime de nuante, eu personal privesc asa dintr-o parte in general.
 Fluxurile si refluxurile mareelor in realitate nu-s paralele cu meridianele, pe cand luna si soarele se intersecteaza practic perpendicular cu meridianele, eu cred ca depinde de latimea oceanului in locuri diferite, fenomenele aceste unde apele la fundul oceanului se deplaseaza nustiu unde si cum,...poate mai face ceva si forta centrifuga a pamantului odata ce raza pamantului vibreaza cu o fregventa de 0.00...2 Hz.

Dar poate calcula cineva cu ce forta gravitationala actioneaza luna asupra pamantului!?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă