Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Configuratia electronica a unui element

Creat de Mestecanis, Noiembrie 05, 2014, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mestecanis

In 80g element X cu masa atomica A=40 se afla 96,352*10 la puterea 23 electroni s si 148,528*10 la puterea 23 electroni p.Indicati configuratia electronica si locul in tabelul periodic.Identificati X.

Nu imi dau seama cum sa aflu nr de electroni de pe substraturile de tip S si de tip P folosind numarul lui Avogadro.Am incercat sa impart valorile date mai sus la 6.022*10 la puterea 23 si am obtinut 16 electroni pe substraturile de tip S si 24 de electroni pe substraturile de tip P, dar nu cred ca este corect.De asemenea nu stiu cum sa folosesc A=40.

mircea_p

Cum ai calculat numarul de electroni din fiecare tip?
Cati atomi sant in cele 80 g de element? Imaprtind la numarul lui Avogadro presupui ca asta e numarul de atomi in cele 80 g.
E corecta aceasta presupunere?

Mestecanis

Pana la urma am rezolvat-o singur.Am aflat numarul de moli cu formula m/A, si anume 2.Am impartit electronii S la 2, apoi catul l-am impartit la numarul lui Avogadro si am obtinut 8 electroni S.Acelasi lucru am facut pentru electronii P si am obtinut 12 electroni P.
In final, configuratia este X:1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2.Din configuratie rezulta ca X apartine perioadei a 4-a (4 straturi electronice), ca apartine grupei IIA si ca apartine blocului S (are in curs de completare substratul 4S).
X=Calciu