Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cunoasterea si limitele ei

Creat de Viosophia, Noiembrie 02, 2014, 07:14:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

Cine sau ce anume demonstreaza ca existam ;)?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: 123 din Noiembrie 05, 2014, 05:37:56 PM
Din moment ce existam, e evident ca am fost creati.  :D. Mai trebuie sa ne lamurim de cine sau de "ce" (Dumnezeu sau Natura, ambele cu majuscule ;)).
Deci tu numesti "creatie" si actul de aparitie care nu e rezultatul vreunei actiuni intentionate?

e-
Don't believe everything you think.

123

Citat din: Electron din Noiembrie 05, 2014, 06:06:40 PM
Citat din: 123 din Noiembrie 05, 2014, 05:37:56 PM
Din moment ce existam, e evident ca am fost creati.  :D. Mai trebuie sa ne lamurim de cine sau de "ce" (Dumnezeu sau Natura, ambele cu majuscule ;)).
Deci tu numesti "creatie" si actul de aparitie care nu e rezultatul vreunei actiuni intentionate?

e-

Ce intelegi tu prin "act de aparitie"?

123



Citat din: valangjed din Noiembrie 05, 2014, 05:46:25 PM
Cine sau ce anume demonstreaza ca existam ;)?

Dubito ergo cogito, cogito ergo sum, sum ergo Deus est. N-o lua chiar ca pe o demonstratie ;D

valangjed

"Magister dixit!" Asta este o demonstratie a ceea ce "poate" filosofia si religia.Adica , mai nimic concret, doar vorbe "intoarse pe toate partile".
Acum ma vei intreba ce inseamna concret, eu voi da definitia din DEX, dumneata vei gasi o interpretare a definitiei  ... astfel discutia se va intinde la nesfarsit ...si asta se cheama "filosofie sterila".Parerea mea. :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Viosophia

Creatia - manifestarea  unui 'principiu' capabil sa genereze forme ale existentei. Puteti considera principiul si ca Nimic. Ideea este ca din acel principiu au aparut, s-au 'nascut ' toate formele acestui Univers cat si Universul in sine.
Asta  este creatia - principiul manifestat. Entitatea, necunoscutul, Forta, Inteligenta , D-zeu sau cum i se mai zice.

123

Pai, in cazul asta, chiar intrebarea ta in legatura cu existenta tine de "filosofia sterila". Raspunsul nu e al meu, e al "creatorului" gandirii carteziene.

Electron

Citat din: 123 din Noiembrie 05, 2014, 09:05:18 PM
Ce intelegi tu prin "act de aparitie"?
In general, cand ceva apare undeva, unde acel ceva nu era inainte (si nu doar din cauza unei translatii spatiale), atunci e vorba de un act de aparitie.

De exemplu: in stele, prin fuziunea hidrogenului, apare heliu (plus alte elemente mai grele). Este vorba de un act de aparitie a heliului (si a altor elemente). Sau dintr-o nebuloasa in urma procesului de formare a unui sistem solar, apare sistemul solar.
Tot de exemplu, faptul ca o masina intra in garaj nu este un act de aparitie a masinii (in garaj).

Sper ca acum e mai clar.

Repet deci intrebarea: tu numesti "creatie" si actul de aparitie care nu e rezultatul vreunei actiuni intentionate?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Eminenta Cenustie din Noiembrie 05, 2014, 10:10:21 PM
Creatia - manifestarea  unui 'principiu' capabil sa genereze forme ale existentei. Puteti considera principiul si ca Nimic. Ideea este ca din acel principiu au aparut, s-au 'nascut ' toate formele acestui Univers cat si Universul in sine.
Este vreo diferenta pentru tine intre a spune ca "un principiu a generat forme ale existentei" si "formele existentei au aparut pur si simplu" ? Ce inseamna pentru tine ca "Nimic (principiul Nimic) a gnerat o forma X a existentei" ?

CitatAsta  este creatia - principiul manifestat. Entitatea, necunoscutul, Forta, Inteligenta , D-zeu sau cum i se mai zice.
Faci confuzia asta intentionat sau nu? Ceea ce faci tu aici este sa amesteci, sa ingramadesti pana la confundare unele cu altele conceptul de "Nimic" cu "Entitatea", "Necunoscutul", "Forta", "Inteligenta", "D-zeu".

Sunt curios daca pentru tine sunt intr-adevar acelasi lucru, sau doar incerci sa introduci concepte religioase in discutii filozofice.

e-

Don't believe everything you think.

Viosophia

Chiar crezi  ca  formele existentei pot aparea pur si simplu?  Din ce au aparut? De ce au aparut? Ce le-a provocat aparitia ?
Nu fac nicio confuzie sincer. E posibil ca tu sa te lovesti de cuvinte. Pentru tine cuvantul Dumnezeu probail ca are si nu poate avea decat conotatii religioase. Pentru mine Dumnezeu sau oricare alt nume dat Necunoscutului care ne-a generat e doar o insiruire de litere menite sa creeze  iluzia unei explicatii drept cauza a  existentei noastre.

Electron

Citat din: Eminenta Cenustie din Noiembrie 06, 2014, 11:49:01 AM
Chiar crezi  ca  formele existentei pot aparea pur si simplu?
Nu cred, ci sunt absolut convins. Apropos, este mai ales problema religiosilor ca nu pot accepta asa ceva.

Oricine incearca sa evite aceasta problema prin introducerea in filozofia proprie a "unui principiu capabil sa genereze forme ale existentei", se ascunde dupa deget. Acel "principiu" de unde a aparut inaintea celorlalte? Raspuns: a aparut pur si simplu. E singura solutie, pentru ca daca e introdus alt "principiu care a generat acel principiu" de fapt nu se rezolva nimic. Deci in mod cert exista forme ale existentei care nu doar ca pot ci au si aparut pur si simplu.

CitatDin ce au aparut?
Sunt multe aparitii care inca nu stim (ca si comunitate umana) din ce au aparut. Poate nu au aparut din nimic, poate au aparut din ceva ce noi nici macar nu ne putem imagina. A recunoaste ca nu stim din ce au aparut toate "formele existentei" pe care le observam e mai corect decat a spune ca au aparut din ceva despre care nu avem voie sa intrebam din ce a aparut la randul lui.

CitatDe ce au aparut?
De ce crezi ca este asta o intrebare legitima? De ce ar fi nevoie de un motiv pentru orice aparitie?

CitatCe le-a provocat aparitia ?
De ce trebuie sa le provoace ceva aparitia? Au aparut pur si simplu, fara a fi provocate de nimic. Pentru ca daca ceva le-a provocat aparitia, trebuie sa raspundem ce a provocat aparitia acelui lucru la randul lui.

CitatNu fac nicio confuzie sincer. E posibil ca tu sa te lovesti de cuvinte. Pentru tine cuvantul Dumnezeu probail ca are si nu poate avea decat conotatii religioase. Pentru mine Dumnezeu sau oricare alt nume dat Necunoscutului care ne-a generat e doar o insiruire de litere menite sa creeze  iluzia unei explicatii drept cauza a  existentei noastre.
Tu poti sa crezi ca nu faci confuzii, dar toti religiosii de pe planeta asta te vor contrazice.


e-
Don't believe everything you think.

123

Citat din: Electron din Noiembrie 06, 2014, 10:36:11 AM
Citat din: 123 din Noiembrie 05, 2014, 09:05:18 PM
Ce intelegi tu prin "act de aparitie"?
In general, cand ceva apare undeva, unde acel ceva nu era inainte (si nu doar din cauza unei translatii spatiale), atunci e vorba de un act de aparitie.
e-

Da, dar actul de aparitie se poate produce si in urma unei translatii spatiale. De exemplu, aparitia unui iepure din joben.

Pe de alta parte, "aparitia" unei stele, nebuloase etc., difera, dupa parerea mea, de "aparitia" Universului. In primul caz e vorba de combinarea unor elemente pre-existente (materie, energie) intr-o structura mai complexa, pe cand in cazul Universului are loc "aparitia" din "nimic". Asta numesc eu creatie (intentionata sau nu).

Electron

Citat din: 123 din Noiembrie 06, 2014, 12:10:01 PMDa, dar actul de aparitie se poate produce si in urma unei translatii spatiale. De exemplu, aparitia unui iepure din joben.
M-ai intrebat ce inteleg eu prin "act de aparitie" si ti-am dat o explicatie cu exemple. Exemplul cu masina in garaj ar trebui sa-ti raspunda la observatia cu iepurele si jobenul. Ori nu ai inteles, ori vrei sa faci o gluma.

CitatPe de alta parte, "aparitia" unei stele, nebuloase etc., difera, dupa parerea mea, de "aparitia" Universului. In primul caz e vorba de combinarea unor elemente pre-existente (materie, energie) intr-o structura mai complexa, pe cand in cazul Universului are loc "aparitia" din "nimic".
Asta o fi teoria ta personala. Pentru mine e mai plauzibil ca Universul sa fi aparut dintr-o energie pre-existenta, o fluctuatie a ceva pre-existent.

CitatAsta numesc eu creatie (intentionata sau nu).
Ok, am inteles.

e-
Don't believe everything you think.

123

#28
Citat din: Electron din Noiembrie 06, 2014, 12:55:07 PM

Pentru mine e mai plauzibil ca Universul sa fi aparut dintr-o energie pre-existenta, o fluctuatie a ceva pre-existent.

e-

Care "a aparut" de unde?. "Ceva pre-existent" nu e ceva prea clar ;)

Edit: acum am citit celelalte postari, care nu mi-au fost adresate: explicatia prin aparitia "pur si simplu" nu e foarte riguroasa. Eu cred ca alegerea intre  a crede, in "aparitia pur si simplu" si a crede in creatie e o chestiune pur subiectiva.

Electron

Citat din: 123 din Noiembrie 06, 2014, 12:59:56 PM
Care "a aparut" de unde?. "Ceva pre-existent" nu e ceva prea clar ;)
Intr-adevar, nu e. Nici nu am pretentia ca as putea eu sa aflu mai multe despre asta, data fiind constitutia Universului inconjurator. Nu putem experimenta direct conditiile pre-Big-Bang, deci orice opinie sau credinta despre ce si cum era sunt doar vorbe.

Eu consider ca e plauzibil sa fi existat ceva inaintea Universului observat, dar nu ii atribui nici o alta caracteristica particulara (in afara de faptul ca era destula energie pentru Universul nostru). Cine vorbeste de intentii si alte caracteristici personificatoare, acela se afla pe taramul religiei si astfel de discutii nu ma intereseaza pe acest forum, nici macar in sectiunea de filozofie.

e-
Don't believe everything you think.