Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Functii

Creat de Viosophia, Octombrie 14, 2014, 03:41:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Viosophia


Salut si bine v-am gasit!

  Am si eu  o intrebare.
  Au functiile o aplicabilitate practica sau sunt doar un instrument matematic folosit in alte  operatiimatematice?
  Stie cineva de unde a aparut ideea de functie si ce necesitate a dus la aparitia acestui concept matematic?  ...sau poate doua pana la urna .
 
 
 

zec

  Functia este poate ceea mai aplicata notiune din matematica cu aplicatii in orice domeniu.
Notiunea de functie a aparut din antichitate si a fost folosita in incercari de interpretare analitica,rezolvari de ecuatii de grad 1 si 2 .In anul 400 apar primele notiuni despre functiile trigonometrice sinus si cosinus.Totusi conceptul actual de functie si notatiile pe care le folosim acuma au fost introduse de Euler in sec 17, perioada in care au inceput sa fie rezolvate probleme importante de mecanica cu ajutorul analizei matematice unde functia este un important obiect de studiu.De aceea exista un domeniu care se numeste analiza functionala si are ca obiect principal de studiu anumite clase de functii in special cele de tip polinomial.
  Functia mai poarta numele de corespondenta sau aplicatie apare in matematica si sub alte forme in contextul in care se cere sa aiba anumite propietati ,cum ar fi morfisme,integrale,functionale,varietati si ar mai fi cateva.

atanasu

Ce sa fac?  sunt nou si interesandu-ma dna Newton am ajuns aici asa ca redeschid firul intrucat  simt nevoia sa-i raspund cat mai simplu si poate cu folos pentru ea: Un profesor de al meu spunea ca functia este haina matematica a unui fenomen fizic cand vorbea de aplicatiile practice ale functiei, a analizei functionale in stiintele naturii si nu numai.