Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

tubul lui melde

Creat de Laura, Octombrie 12, 2014, 02:58:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Laura

 Intr-un tub vertical astupat la capatul inferior este inchisa o masa de gaz ideal printr-o coloana de mercur de inaltime h=20mm. Lungimea coloanei de gaz in aceasta pozitie este l1= 22,2 cm. Prin rasturnarea tubului lungimea coloanei de gaz devine l2 = 23,4cm.
a) Exprimati valoarea presiunii atmosferice masurata cu acest tub.
b)Care este lungimea coloanei de aer, daca tubul se gaseste in pozitie orizontala?
Se cunosc densitatea mercurului: 13600kg/m^3 si acceleratia gravitationala g = 9,81m/s^2. Tubul este suficient de lung pentru ca prin rasturnare, mercurul sa nu curga.

Am inceput prin a scrie din ce se compune presiunea gazului in pozitia initiala: p1=q*g*h(presiunea hidrostatica) + H(presiune atmosferica). In a 2-a pozitie, p2=H - q*g*h.
din legea lui Boyle: p1*l1 =p2*l2 => (H+qgh)*l1=(H-qgh)*l2.
Si de aici, nimic. :D

Am incercat sa scot presiune atmosferica: H=qgh[(l2+l1)/(l1-l2)], dar imi da o valoare foarte mare, iar eu trebuie sa ajung undeva la 101.

Electron

Citat din: Laura din Octombrie 12, 2014, 02:58:42 PM
Am inceput prin a scrie din ce se compune presiunea gazului in pozitia initiala: p1=q*g*h(presiunea hidrostatica) + H(presiune atmosferica). In a 2-a pozitie, p2=H - q*g*h.
din legea lui Boyle: p1*l1 =p2*l2 => (H+qgh)*l1=(H-qgh)*l2.
Pana aici e corect.

CitatSi de aici, nimic.
Ai deja o ecuatie in care intra ceea ce ti se cere (H) si restul sunt marimi date in problema, deci ceea ce trebuie sa faci este sa exprimi pe H in functie de cele cunoscute.

CitatAm incercat sa scot presiune atmosferica: H=qgh[(l2+l1)/(l1-l2)],
Prezinta ce calcule ai facut, pentru ca se pare ca ai facut o greseala pe undeva. Ti se pare normal sa fie H negativ?

Citatdar imi da o valoare foarte mare, iar eu trebuie sa ajung undeva la 101.
De obicei, o valoare fara unitati de masura nu prea inseamna mare lucru in Fizica. Ce valoare ai obtinut tu si in ce unitati de masura e exprimata? Dar "101" ce reprezinta? 101 mere?

e-
Don't believe everything you think.