Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Integrala

Creat de foton01, Iunie 19, 2014, 05:17:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Salut !

Ma puteti ajuta cu integrala: [tex]\int^\Pi_0 cosx*ln(sinx+cosx)\,dx[/tex] ?

Am incercat prin parti dar m-am blocat la [tex]\int^\Pi_0 cosx\frac{cosx-sinx}{cosx+sinx}\,dx[/tex].

Imi puteti da niste indicatii va rog ?
Multumesc :)

Orakle

#1
Citat din: foton01 din Iunie 19, 2014, 05:17:39 PM
Salut !

Ma puteti ajuta cu integrala: [tex]\int^\Pi_0 cosx*ln(sinx+cosx)\,dx[/tex] ?

Am incercat prin parti dar m-am blocat la [tex]\int^\Pi_0 cosx\frac{cosx-sinx}{cosx+sinx}\,dx[/tex].

Imi puteti da niste indicatii va rog ?
Multumesc :)


In primul rand asa la prima vedere te intreb:Nu cumva -sinx si nu cosx trebuie sa fie primul termen din integrala ?
Daca zici ca ai facut-o prin parti ?

Dupa ce ai corectat amplifica fractia cu (cosx- sinx) si posibil daca folosesti formula sinusului si cosinusului unghiului pe jumatate sa se simplifice integrala suficient astfel incat sa o poti scoate la capat

foton01

Aveti dreptate...este sin dar tot nu ma ajuta. Folosind o schimbare de variabila dupa ce am corectat am obtinut integrala din [tex]ln(t+sqrt(1-t^2))[/tex] care iarasi imi ridica probleme.

Orakle

#3
Citat din: foton01 din Iunie 19, 2014, 08:54:44 PM
Aveti dreptate...este sin dar tot nu ma ajuta. Folosind o schimbare de variabila dupa ce am corectat am obtinut integrala din [tex]ln(t+sqrt(1-t^2))[/tex] care iarasi imi ridica probleme.

Incearca ce ti-am propus eu.Dar nu in integrala originala ci in ultima (dupa ce l-ai rescris prin parti)
Radicalii se simplifica mai putin in prima expresie  


PS
Daca nu reusesti sa-mi spui si iau creionul la el !  :)

foton01

Am resusit dupa indicatiile dvs. Va multumesc :)

zec

Am o problema cu intervalul [tex](0;\pi)[/tex] nu are cum sa fie de la [tex]0[/tex] la[tex]\pi[/tex].nu are sens functia lnx si automat nici integrala.

foton01

Citat din: zec din Iunie 20, 2014, 12:29:34 PM
Am o problema cu intervalul [tex](0;\pi)[/tex] nu are cum sa fie de la [tex]0[/tex] la[tex]\pi[/tex].nu are sens functia lnx si automat nici integrala.

Asa este ...integrala este de la 0 la [tex]\frac{\pi}{2}[/tex]