Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Jocuri relaxant-educative

Creat de sumalan dorin, Mai 03, 2014, 03:57:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Care aveti copiii sau nepoti si considerati ca unele jocuri de pe pc si internet sunt violente sau aberante si nu stiti cum sa gasiti jocuri educationale atunci uitati-va aici.

Numai jocuri educative si relaxante gasiti in sait-ul de mai jos.

http://europa.eu/kids-corner/index_ro.htm

Jocul "masina timpului" este prea fain.

valangjed

Cand eram copil , eheei cat e de atunci :D, "suplineam" jocurile pe calculator cu diferite jocuri "reale", de genul sotron, 9 caramizi, "tari , orase, ape, munti", avioane (varianta veche: "bomba, avionul, tancul").Poate sunt eu mai "dinozaur" si nu inteleg jocurile computerizate dar inteleg ca nepotii mei (nu am copii) pierd foarte mult timp la computer in detrimentul miscarii fizice.Pentru un copil nascut pentru a fi om de stiinta, inginer, filosof, sociolog, etc. nu dauneaza foarte mult, jocul pe calculator dar sunt copii care , devenind maturi, raman cu ideea ca "in viata e ca intr-un joc computerizat (tomatele se coc in 24 ore, cartofii cresc in 48, energia electrica creste la infinit:vezi "city vile").
Fiind, iarasi, "dinozaur" imi aduc aminte ca , in clasa a 5-a, am fost selectionati sa facem parte din echipa de sah , a scolii, vreo 30 de elevi din care au ramas 7, cu adevarat cei mai buni.
N-as vrea sa par critic dar anumite jocuri induc in eroare "participantii" intr-un mod de manipulare "demn de religii".Este parerea mea.
P.S.Un singur joc "electronic" m-a atras, se numea tetris si am pierdut doua trenuri, jucandu-l, apoi m-am lasat :D.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin


Mesajul tau mi-a adus aminte si mie aminte de jocurile copilariei gen: (tara tara,vrem ostasi;ratele si vanatorii;sotron;tupu;hotii si politistii;lapte gros ( :D) )..alte timpuri.

Tetris ,clar :D

Normal cele mai frumoase jocuri sunt cele fizice cu multi copiii.Ideea acestui topic este pt cei care nu au timp sa se ocupe de cei mici si ii lasa pe internet sa joace diferite joculete.

Cunosc si eu cazuri de gameri gen "city vile" sau "farming simulator".

Citat din: valangjed din Mai 03, 2014, 10:52:47 PM
N-as vrea sa par critic dar anumite jocuri induc in eroare "participantii" intr-un mod de manipulare "demn de religii".Este parerea mea.

Te referi la jocurile din saitu-ul prezentat mai sus?Sau te referi la jocuri de genul "city vile".

valangjed

Nu ma refer la jocurile din site-ul prezentat de tine(nu le-am "studiat" amanuntit, eu sunt un "antigamer" convins, de la tetris mi se trage :D) dar am vazut multe jocuri cu prezentare extraordinar de educativa si dupa cca. o ora se plictisea copilul.Nu generalizez dar jocurile pe computer, ca orice jocuri, cred ca creaza dependenta.
In armata aveam un coleg psihiatru , am citit de la el o carte, "Homo Ludens", nu mai stiu autorul dar se pare ca noi oamenii avem o alta "teorie a jocului" spre deosebire de animale, tot acolo am citit despre dependenta de joc, nu sunt omul care sa cred orice dar , in acele descrieri, m-am regasit pe mine cand eram dependent de jocurile cu cele 52 de carti.Din fericire cca. un an am avut alte ocupatii si mi-a trecut, probabil nu ajunsesem la o dependenta totala sau respectivele ocupatii (invatatul pt. admiterea in facultate) nu mi-au lasat timp pentru "drogul 52" :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Citat din: valangjed din Mai 04, 2014, 12:40:43 AM
...am vazut multe jocuri cu prezentare extraordinar de educativa si dupa cca. o ora se plictisea copilul.Nu generalizez dar jocurile pe computer, ca orice jocuri, cred ca creaza dependenta.
In armata aveam un coleg psihiatru , am citit de la el o carte, "Homo Ludens", nu mai stiu autorul dar se pare ca noi oamenii avem o alta "teorie a jocului" spre deosebire de animale, tot acolo am citit despre dependenta de joc, nu sunt omul care sa cred orice dar , in acele descrieri, m-am regasit pe mine cand eram dependent de jocurile cu cele 52 de carti.Din fericire cca. un an am avut alte ocupatii si mi-a trecut, probabil nu ajunsesem la o dependenta totala sau respectivele ocupatii (invatatul pt. admiterea in facultate) nu mi-au lasat timp pentru "drogul 52" :D

Sunt de acord cu tine.Apropo am cautat cartea si am si gasit-o "Homo Ludens" autor-J. HUIZINGA

Cartea se poate gasi in engleza in pdf.

http://art.yale.edu/file_columns/0000/1474/homo_ludens_johan_huizinga_routledge_1949_.pdf

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.