Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema resort

Creat de Laura, Martie 25, 2014, 05:18:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Laura

Ma puteti ajuta in rezolvarea acestei probleme: "Cu cat se intinde un resort, daca sistemul se misca uniform accelerat? Masele resortului si sforii se neglijeaza; k=4 N/cm, g=10 m/s^2"? (problema 7 din imaginea atasata)

Am aplicat principiul 2 pentru fiecare corp in pate, apoi pentru intreg sistemul si am ajuns la a=10/3 m/s^2(neglijand frecarile). De aici, orice as incerca sa fac nu ajung nicaieri, pentru ca mi se reduce tot si ajungundeva la 1=1.

Va multumesc! :)

Electron

Prezinta rezolvarea facuta de tine ca sa vedem unde te-ai blocat.

e-
Don't believe everything you think.

Laura

Am aplicat Principiul 2 pentru fiecare corp, dupa ce am reprezentat fortele:
Corp I: Fe=m*a
corp II: T-Fe=m*a( de aici am scos tensiunea ca fiind T=m*a+Fe)
corp III: G-T=m*a => G=m*a+T = 3Fe
                              G = 3Fe => a= 10/3 m/s2
iar de aici, daca incerc sa inlociuesc undeva, ajung la 1=1. Ca de exemplu: G=3m*a (principiul 2 pentru tot sistemul). Daca inlocuiesc, ajung la 1=1.
   Daca as inlocui: Δl(alungirea- ceea ce imi cere) = Fe/k, as ramane cu masa a carei valoare nu o cunosc.
Multumesc! :)

mircea_p

Arata OK. Forta elastica (si tensiunea la fel) depinde de masele corpurilor. Acceleratia nu.
Nu vad cum poti gasi forta eleastica (si deci alungirea) fara a sti masa.

Ca sa te convingi poti rezolva problema pentru doua valori diferite: m=1kg si m=10 kg.
Daca obtii aceeasi alungire, inseamna ca nu depinde de masa. Daca obtii alungiri diferite, inseamna ca depinde de masa.

pt.ca:elicoida

#4
Dupa parerea mea este incorect redactata problema,nu este vorba de o miscare accelerata ci de o miscare uniforma.Nu precizeaza fara frecare si nici valoarea masei corpului nu este data.Fara aceaste precizari nu poti rezolva problema.

Laura

Chiar daca as inlocui masa cu valorile 1, respeciv 10 kg, tot nu mi-ar da alungirea 1 cm.
Si daca as lua a = g, deoarece ggreutatea e forta ce imi pune in miscare resortul, tot la valoarea maselor m-as bloca.

mircea_p

Mi-e teama ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Am zis eu ca iti da alungirea 1 cm?
Luand diferite mase si obtinand diferite alungiri te poti convinge ca trebuie sa stii o valoare specifica a masei pentru a obtine o valoare specifica a lungirii.
Daca vrei sa obtii 1 cm cred ca trebuie sa iei m=1.2 kg. Incearca.

In concluzie, problema are o mica inconsistenta. Asta e.

Laura