Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Legaturi sigma si pi in benzen

Creat de xairam, Martie 24, 2014, 09:36:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xairam

Cate legături sigma si cate legături pi sunt in benzen?  Eu zic ca sunt 12 sigma si 3 pi. Va rog sa-mi spuneti daca am rezolvat corect.

Electron

Explica de unde ai scos valorile de 12 si 3, altfel nu e rezolvare, e doar ghicit in cafea.

e-
Don't believe everything you think.

xairam

#2
Pai o legătură simpla este o legătură sigma, iar o legătură dubla este o legătură sigma si o legătură pi. In benzen sunt 9 legături simple si 3 legături duble, deci vom avea 12 sigma si 3 pi.

Electron

Repet intrebarea: de unde ai scos 12 si 3?

e-
Don't believe everything you think.

xairam


Electron

Nu este corect (din punct de vedere intelectual) sa schimbi raspunsul dupa ce ti-am cerut explicatii. Acum interbarea mea (repetarea intrebarii) pare idioata, de parca nu as fi vazut explicatiile pe care de fapt le-ai adaugat ulterior.

e-
Don't believe everything you think.

xairam

Îmi cer scuze, dar in timp ce tu ai pus ultima întrebare, eu modificam răspunsul pe care-l dadusem, crezând ca nu vei răspunde asa repede.

xairam

Îmi pare rău! Îmi asum greseala pe care am facut-o si nu o voi mai repeta.

mircea_p

Se mai intampla astfel de desincronizari, ce sa-i faci.:)

Electron

Citat din: novicex din Martie 24, 2014, 01:28:40 PM
Îmi pare rău! Îmi asum greseala pe care am facut-o si nu o voi mai repeta.
Ok, nu e nici o suparare.

e-
Don't believe everything you think.

xairam


Electron

Legat de problema ta, mai ai vreo nelamurire? Pe care parte din rationament nu esti sigur?

e-
Don't believe everything you think.

xairam


xairam

As avea o rugaminte. Sa te uiti putin, daca vrei, pe subiectul izomeri. Acolo imi este ceva neclar. Pentru acea alchena....sunt 6 izomeri, deoarece cei 2 geometrici se iau impreuna (si nu fiecare separat), sau sunt 7 izomeri?