Matematică şi Logică > Matematică - probleme generale

Problema Bacalaureat Franta 1962

<< < (2/4) > >>

mircea_p:

--- Citat din: Electron din Martie 24, 2014, 03:34:11 p.m. ---Bine mai mircea_p, ce-ai patit? Despre mine se stie ca nu am simtul umorului si ca nu reactionez cum vrea ariel55 la astfel de tembelisme, dar tu, om cu atata profunzime intelectuala, sa raspunzi in acest fel?  :'(
e-

--- Terminare citat ---
Eu pana acuma nu stiam asta. :)
Dar daca chiar esti serios aici, s-ar putea sa consider asa ceva ca o posibilitate.  :D

Tu ai raspuns ironic (sau asa am inteles) si eu am continuat/suportat gluma ta. Asta a fost intentia mea.
Credeam ca e evident. (Am pus si emoticon cu cheesy smile).
Si am inteles postul tau nu ca o ironie goala ci una care de fapt makes the point. Explica (implicit) faptul ca intrebarea sufera de o "defectiune" logica. Ducand absurdul putin mai departe nu facea decat sa afirme defectiunea si mai clar. In conceptia mea.

Daca tu crezi ca am considerat ca tu ai scris aia pe bune, inseamna ca tu crezi despre mine ca nu am simtul unorului.
Ceea ce ma intristeaza mai mult decat daca ai crede ca sant fara profunzime intelectuala (sau chiar tălâmb). :)

PS. Nu stiu la ce tembelism te referi.

Electron:

--- Citat din: mircea_p din Martie 24, 2014, 03:54:21 p.m. ---Eu pana acuma nu stiam asta. :)
--- Terminare citat ---
Ei, trebuie doar sa intrebi pe ariel55, care mi-a dedicat semnatura sa pe baza acestei revelatii pe care a avut-o in prealabil.  :)

--- Citat ---Dar daca chiar esti serios aici, s-ar putea sa consider asa ceva ca o posibilitate.  :D

Tu ai raspuns ironic (sau asa am inteles) si eu am continuat/suportat gluma ta. Asta a fost intentia mea.
Credeam ca e evident. (Am pus si emoticon cu cheesy smile).
Si am inteles postul tau nu ca o ironie goala ci una care de fapt makes the point. Explica (implicit) faptul ca intrebarea sufera de o "defectiune" logica. Ducand absurdul putin mai departe nu facea decat sa afirme defectiunea si mai clar. In conceptia mea.
--- Terminare citat ---
Imi place sa cred ca nu esti sigurul care a inteles aceasta ironie. Asa sunt eu de felul meu, prea optimist.

Raspunsul meu in care te "dojeneam" era mai mult scris pentru ariel55, ca sa fie el linistit ca revelatia sa despre simtul umorului pe care eu nu-l am, este in continuare o avutie cu care se poate mandri.

--- Citat ---Daca tu crezi ca am considerat ca tu ai scris aia pe bune, inseamna ca tu crezi despre mine ca nu am simtul unorului.
Ceea ce ma intristeaza mai mult decat daca ai crede ca sant fara profunzime intelectuala (sau chiar tălâmb). :)
--- Terminare citat ---
Nu, am prins ideea ta, dar am punctat ca nu cumva sa-ti dedice si tie ariel55 semnatura lui de care e asa de mandru.

--- Citat ---PS. Nu stiu la ce tembelism te referi.
--- Terminare citat ---
Problema propusa este un tembelism, din perspectiva mea de om fara simtul umorului pe un forum de stiinta.  :-X

e-

ariel55:

--- Citat ---Ei, trebuie doar sa intrebi pe ariel55, care mi-a dedicat semnatura sa pe baza acestei revelatii pe care a avut-o in prealabil.
--- Terminare citat ---
Imi pare rau, dedicatia se refera la "Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!", suntem sper de acord amandoi ca nu este cazul dumneavoastra, nu?Dumneavoastra aveti simtul umorului, sper...

Acum 52 de ani, aceasta problema, a fost propusa la un Bac S. Daca ea este "tembela", sau nu, ramane de vazut.
Deocamdata nici o solutie nu a fost propusa inca.
Mai asteptam.
Succes!

P.S.
--- Citat ---Problema propusa este un tembelism, din perspectiva mea de om fara simtul umorului pe un forum de stiinta.
--- Terminare citat ---
Cred ca ar fi interesant de definit ce anume este "tembel" in aceasta problema...

--- Citat ---TEMBELÍSM, tembelisme, s. n. Nepăsare, indiferență; indolență, delăsare. — Tembel + suf. -ism.
Sursa: DEX '09 (2009)
--- Terminare citat ---
 De exemplu , exista si o definitie de argou: "tampenie, idiotenie". De vazut, si mai ales ,de inteles, punctul dumneavoastra de vedere, daca aveti bunavointa sa il detaliati.

--- Citat ---Calculul este incorect. Daca adunam cei 5 Franci primiti de baiatul de serviciu avem 27F + 5F = 32F, ceea ce inseamna ca se castiga 2 Franci. Desigur, daca adunam cei 30 de Franci platiti de cei 3, obtinem 32F + 30F = 62F, si incepem sa castigam cu adevarat. Iar pentru a castiga mai mult, adunam cei 2 Franci pastrati de baiatul de serviciu si avem 64 de Franci.
--- Terminare citat ---
Nu va enervati, inca nu ati gasit solutia...

mircea_p:

--- Citat din: Electron din Martie 24, 2014, 04:07:41 p.m. ---
--- Citat ---PS. Nu stiu la ce tembelism te referi.
--- Terminare citat ---
Problema propusa este un tembelism, din perspectiva mea de om fara simtul umorului pe un forum de stiinta.  :-X

e-

--- Terminare citat ---
E o problema "clasica" care implica si o anume perspicacitate. De aia este des intalnita in carti cu astfel de probleme.
Nu inteleg de ce o vezi ca tembela. A intelege de ce intrebarea pusa nu e buna e o dovada de intelegere a relatiilor cantitative sau cel putin de gandire critica. Ca opus la acceptarea oarba a textului. Translatarea corecta a unei probleme (word problem) in ecuatii e de altfel cel mai dificil pas in rezolvarea problemelor de catre elevi.

E adevarat ca se poate intalni si pe site-uri de bancuri, dar asta nu cred ca o face tembela sau nepotrivita pentru un site de stiinta. Ca doar toti avem simtul umorului, daca santem pe un site de stiinta. ;)
Macar asa, de dragul lui ariel. :)

Sieglind:
Animal, legumă sau ministru?

Se dau a şi b, egale fiecare cu 1. Deoarece a şi b sunt egale,

b2 = ab                    (ec.1)

Iar a fiind egal cu sine însuşi, este evident că:

a2 = a2    (ec.2)

Scădem ec.1 din ec.2. Rezultă:

a2 - b2 = a2 - ab  (ec.3)

Putem descompune în factori ambele expresii ale ecuaţiei; a2 - ab este egal cu a(a - b). De asemenea, a2 - b2 este egal cu (a + b) (a - b). Efectuând înlocuirea în ec.3, obţinem:

(a + b) (a - b) = a(a - b)      (ec.4)

Împărţim ambele expresii ale ecuaţiei la (a - b). Obţinem:

a + b = a                            (ec.5)

Scăzându-l pe a din ambele expresii obţinem:

b = 0                                   (ec.6)

dar am stabilit că b = 1, ceea ce înseamnă că:

1 = 0                                  (ec.7)

Restul demonstraţiei se află în cartea lui Charles Seife: "Zero: Biografia unei idei periculoase".
Un tembelism!  ;)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă