Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Izomeri

Creat de xairam, Martie 19, 2014, 02:52:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xairam

Am o nelamurire.
Cre sunt izomerii alchenei C5H10?
Eu zic ca sunt acestia
1-pentena
2-pentena
2-metil-1-butena
3-metil-1-butena
2-metil-2-butena
cis-2-pentena
trans-2-pentena

Deci, in total, sunt 7 izomeri? Sau sunt 6 izomeri, deoarece ultimii doi se considera a fi izomerii geometrici ai 2-pentenei?

Va rog sa-mi spuneti daca am rezolvat corect. Multumesc!

alicia8930

sunt 7 izomeri pana aici, dar trebuie sa mai tii cont si de cei ciclici care se pot forma.

alicia8930

Ca un indiciu: trebuie sa mai ai inca 5 izomeri ciclici.

xairam

#3
Multumesc! Da, dar e vorba de alchena, iar alchenele au catena aciclica. Izomerii cu catena ciclica nu intra in discutie in cazul acesta. N.E. este egala cu 1, intradevar, am putea avea si izomeri cu catena ciclica (cicloalcani), dar se specifica in text ca este alchena.

alicia8930

atunci raman cei 7 aciclici

valangjed

#5
N-as vrea sa par "carcotas", mai ales ca nu ma pricep la chimie, dar izomerii nu tin de chimia organica?Am vazut subiectul deschis la ambele sectiuni , "Chimie organica" si "Chimie anorganica", de asemeni am vazut si alte probleme cu hidrocarburi la "Chimie anorganica".Poate gresesc, e cam mult de cand "nu mai am legatura" cu chimia :-\
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

xairam

#6
Da, stiu, ai dreptate. Din greseala le-am postat aici si nu stiu cum sa le mut la chimie organica. Ma refer la cel cu problema, deoarece cel cu izomerii se afla si acolo. Iar pe cel cu izomerii, nu stiu cum sa-l sterg de aici.