Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

A Treia Cale

Creat de ion adrian, Martie 17, 2014, 12:05:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ion adrian

As mai aduga inainte de a muri de tot acest fir, o propozitie pe care eu o consider un adevar despre omul peroana si omul element indistinct al masei, de relatia dintre aceste doua stari depinzand deasemeni(cred eu) supravietuirea si evolutia in sens bun a  omului:

Nimic nu exista in raport cu omul numai in genere adica in mod impersonal dupa cum  nimic nu exista numai in mod personal




ion adrian

Postulatul Celei de a treia cai de desvoltare a omenirii dat de mine la inceputul acestui fir devine foarte actual acum cand ne apropiem de un al treilea razboi mondial datorat monopolului pe resurse energetice naturale al Rusiei si a modului agresiv pe care aceasta il foloseste.
Deci repet:

"Asadar axiomele care fundamenteaza economico-juridic dezideratul de mai sus punand bazele dezvoltarii stintei economice a ceea ce vom numi A Treia Cale de Dezvoltare a Omenirii, sunt:


Oamenii se nasc liberi si egali in demnitate si in drepturi pentruca se nasc si raman pana la moarte in mod absolut si inalienabil proprietari asupra fortei lor de munca si egali proprietari asupra resurselor naturale in componentele  acestora neatinse de exploatarea sau prelucrarea omului. "

Se accepta postulatul, supravietium ca civilizatie, nu atunci NU!

sumalan dorin

#17
Citat din: ion adrian din Aprilie 28, 2014, 03:39:41 PM
Postulatul Celei de a treia cai de desvoltare a omenirii dat de mine la inceputul acestui fir devine foarte actual acum cand ne apropiem de un al treilea razboi mondial datorat monopolului pe resurse energetice naturale al Rusiei si a modului agresiv pe care aceasta il foloseste.
Deci repet:

"Asadar axiomele care fundamenteaza economico-juridic dezideratul de mai sus punand bazele dezvoltarii stintei economice a ceea ce vom numi A Treia Cale de Dezvoltare a Omenirii, sunt:


Oamenii se nasc liberi si egali in demnitate si in drepturi pentruca se nasc si raman pana la moarte in mod absolut si inalienabil proprietari asupra fortei lor de munca si egali proprietari asupra resurselor naturale in componentele  acestora neatinse de exploatarea sau prelucrarea omului. "

Se accepta postulatul, supravietium ca civilizatie, nu atunci NU!


Raspunsul gresit m-a determinat sa il sterg.Consider ca ,raspunsul meu gresit nu trebuie sa mai fie citit.Multumesc

ion adrian

Desi firul asta ti-a fost dedicat este evident ca nu-l meritai caci nici macar nu stii cum a inceput el in 17 martie 2014.
Asadar postulatele se accepta sau se resping.

Iar in acest caz special  este la fel ca si in celebra propozitie a lui Blaise Pascal: Tu ne me chercherais pas si tu ne m'avais trouvé

Mais mon chair: ca suffit :)

ion adrian

PS Axiomele nu sunt falsificabile

sumalan dorin


Ion Adrian ,iti multumesc frumos pt atentia deosebita pe care mi-o acorzi,cu toate ca nu-si are rostul.Trebuie sa iti spun ca nu provoc pe nimeni,nu sugerez nimanui nimic.

Pe toti noi veniti in forumul Scientia ii incurajez sa isi impartaseasca ideiile /opinile despre stiinta,viata etc.O fac asta din convingere ca toti pot fii de buna credinta si cu intentii bune,pana la proba contrarie.

De asemenea incurajarea noilor veniti in acest forum o mai fac si pt schimb de opinii din variate domenii atunci cand se poate invata ceva util.

Ti-am spus toate astea deoarece:

Citat din: Şumi din Martie 16, 2014, 09:21:38 PM

In cazul ca te gandesti sa raspunzi ,deschide te rog un nou topic nu cred ca isi are loc raspunsul aici.


Mie cel putin imi place sa cred ca incurajez oamenii ,acum fiecare intelege ce vrea.

Citat din: ion adrian din Martie 17, 2014, 12:05:19 AM
Intrucat Sumi mi-a sugerat sa deschid un fir cu acest topic....


Citat din: ion adrian din Aprilie 06, 2014, 06:46:27 AM
Desi Sumi este cel care m-a provocat in a crea un fir nou de discutie..

Citat din: ion adrian din Aprilie 28, 2014, 07:56:24 PM
Desi firul asta ti-a fost dedicate..

Inc-odata iti multumesc frumos ca imi pot pomenesti numele ,cu toate ca nu isi are rostul.

Asa ca pt tine sa stii ca m-am uitat peste link-urile postate in acest topic ,m-am uitat si pe institutul Ludwing ,ce sa zic?daca vreau sa devin membru trebuie sa platesc 25 de euro?

Ion Adrian,banuies ca te uiti si tu la tv,calatoresti prin Internet,citesti ziare.

Nu vezi ca la tv,vin unii cu diferite titluri si ne prostesc sa cumparam aparate minune?

Nu vezi ca la tv,vin unii si ne prezinta tot soiul de teorii aiuritoare pretins stiintifice?!

Nu vezi ca pe internet,sunt diferite medicamente minune,diferiti indivizi dubiosi care-si prezinta teorii aiuritoare doar sa castige o taxa pe ignoranta!

Nu vezi ca prin ziare se prezinta destinul zilnic,sanatatea zilnica,fericirea zilnica (horoscop),si din pacate unii si ii cred pe sarlatani!

Nu vezi ca o parte din oameni refuza sa se vaccineze ,crezand ca vaccinul face rau!

Nu vezi ca sunt destui care gandesc pseudostiintific,unii reactionand si violent.


Ce zici Ion Adrian,cand pseudostiintifici,mistico-religiosi si sarlatani iti prezinta zi de zi teorii si produse explicate frumos si convingator,nu simti asa putin nevoie de gandire critica ?


Sieglind

#21
Citat din: ion adrian din Aprilie 28, 2014, 07:56:24 PM
Desi firul asta ti-a fost dedicat este evident ca nu-l meritai caci nici macar nu stii cum a inceput el in 17 martie 2014.
Asadar postulatele se accepta sau se resping.

Iar in acest caz special  este la fel ca si in celebra propozitie a lui Blaise Pascal: Tu ne me chercherais pas si tu ne m'avais trouvé

Mais mon chair: ca suffit :)

Dacă nu stăpâneşti o limbă străină, e mai înţelept să te abţii. Sună a glumă proastă să-i spui cuiva: cărniţa mea.

Şi de când e permis să dedici topicuri unor useri? Ştiam că aici se discută idei.

Citat din: ion adrian din Aprilie 28, 2014, 03:39:41 PM
Postulatul Celei de a treia cai de desvoltare a omenirii dat de mine la inceputul acestui fir devine foarte actual acum cand ne apropiem de un al treilea razboi mondial datorat monopolului pe resurse energetice naturale al Rusiei si a modului agresiv pe care aceasta il foloseste.


Cui îndrugi tu toate astea?

Deci, ça suffit !  ;D


ion adrian

Sumi,
Asa este cum spui, dar cred ca putem deosebi sarlataniile de cele ce nu sunt astfel caci cand ceva ti se da negru pe alb te descurci cu inzestrarea din dotare asa cum de exemplu simtind ca este nevoie sa pun un aparat de masurat prostia l-am pus cu speranta ca nu tu vei cadea peste el si intradevar s-a grabit un  altul sa faca asta, ca doar nu putea scapa ocazia :)

valangjed

Din pacate, prostia si fericirea sunt "marimi" nemasurabile.Cel putin momentan. ;)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ion adrian

Doar fericirea.
O sa-ti povestesc o poanta facuta de o ruda apropiata de a mea, inainte de razboi, cand era student la drept, primarului unui oras capitala de judeat, la un bal dat de Cercul militar de acolo in timpul unei vacante studenteasti:
a) ruda era un tanar foarte inteligent si cu un enorm succes la damele bine ale urbei, un fel de tauras comunal;
b) familia tanarului student era prietena cu primarul si cu familia acestuia , care-l stiau de cand era mic pe respectivul tanar
c) primarul avea un obicei, de fapt un tic  bine cunoscut de toti: cand statea de vorba cu cineva se apuca sa traga de un nasture, de eventuale  ate care ieseau eventual din haina respectiva sau chiar si numai de haina;
d) ruda mea pusa pe sotii si-a pus un mosor cu ata alba in buzunarul de sus de batista al smockingului si a lasat un fir de cativa cm sa atarne;
e) desigur ca la un moment dat dl primar a venit la el si l-a luat cu ce faci Ionele? cum merge facultatea? si bla, bla, bla timp in care a inceput sa traga de fir, care desigur ca nu se mai termina si enervat il intreaba pe Ionel: mai Ionele ce-i cu firul asta?
f) la care Ionel, desigur insolent, raspunde in rasul celor din jur si care asteptau deznodamantul: Un aparat pentru masurat prostia dle Primar
g) Primarul, ce era sa faca, a ras si el, cam manzeste, ca doar nu putea sa se supere pe tanarul cu care se juca cand ala era mic.

Sper ca te-am convins cu povestea asta, ramanand sa hotarasti tu care a fost aparatul pus de mine pentru ala de va dorii sa-mi dea lectii de dasteptaciune :)

mircea_p

Metoda se pare ca nu e unica posibila. :)

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/primul-aparat-de-masurat-prostia-74216.html

Din pacate nu prea clar de a cui "prostie" e vorba: a subiectilor, a "inventatorului" sau a altora.
Dar ceva tot e clar: daca nu merge, ori esti beat ori nebun.

valangjed

Si uite asa, conform unui banc din anii '80, ajungem la unitatea de masura a inteligentei.Conform bancului, unitatea de masura a inteligentei este "Tianul" avand submultiplii:decitian, centitian, militian :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

123

Citat din: mircea_p din Aprilie 29, 2014, 03:57:20 PM
Metoda se pare ca nu e unica posibila. :)

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/primul-aparat-de-masurat-prostia-74216.html

Din pacate nu prea clar de a cui "prostie" e vorba: a subiectilor, a "inventatorului" sau a altora.
Dar ceva tot e clar: daca nu merge, ori esti beat ori nebun.


Eu as paria pe prostia "jurnalistului".

ion adrian

Redau aici ceva postat pe un blog(inca in moderare) provocat de un articol interesant al dlui Liiceanu si care poate ca mai lumineaza cele ce le-am spus la topicul acetui fir, aici insa nefiind intrebat politicos nu m-am ostenit sa dau lamuriri suplimentare si poate ca asta este o ocazie :

"Comunismul se apropie de despotismul asiatic sau de sclavagism socializand forta de munca pe care capitalismul o eliberase si mijloacele de productie care in capitalism erau private.

Acest lucru s-a bucurat de succes fiindca si calea capitalista are in ea o eroare congenitala privatizarea resurselor naturale care nefiind produse de munca omului nu ar trebui sa devina proprietate strict privata.

Capitalismul evoluat de azi, intelegand aceasta eroare nu in mod teoretic ci doar empiric o corecteaza prin faptul ca Galbraith spune ca ajutorul de somaj(eu ii spun drept) este unul din pilonii economiei capitaliste si prin toate taxele si redeventele pe care le platesc ce-i care au in proprietate si/sau exploatare resursele naturale ale solului si subsolului, ceea ce face sa se asemene proprietatea lor mai mult cu o arendare.

Desigur ca atat timp cat omenirea nu va intra pe cea de a treia cale de dezvoltare recunoscand proprietatea comuna a umanitatii pe resursele naturale impreuna cu proprietatea strict personala asupra fortei de munca ca principii in fundalul teoriilor economice nu va putea evita razboiul animalic pe resurse care va duce foarte posibil la disparitia civilizatiei.

Sper sa nu fie prea abscons cele ce le-am spus . Nu prea le-am afirmat public pana acum."

sumalan dorin


Ion Adrian chiar nu te inteleg (nu iti inteleg mesajele,nu iti inteleg ideile,nu iti inteleg atitudinea din forum) ,de la tine ca si membru al forumului nu am ce sa invat.

Poate altii din forum iti inteleg ideile,mesajele ,poate.

In fond ce vrei sa spui tu,cu aceasta "A treia cale" ?

Poate pt tine este ok,sa crezi in gandirea lui Liiceanu si in alte teorii socio-economice de pe internet, nimeni nu iti suprima acest drept.

Concret care sunt baiurile tale din societate si cum pot fii ele schimbate din punctul tau de vedere?