Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Principiul elicoidal al inerţiei

Creat de Abel Cavaşi, Martie 03, 2014, 11:09:45 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

Zice "mircea..":
CitatIn primul rand ca nu stiu ce este "Fizica actuala" si nici nu stiu cum explica "ea".

Abelash, tu sti, dragule???
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Abel Cavaşi

Citat din: mircea_p din Martie 04, 2014, 10:42:23 PM
Sunetul in sine nu are nimic de-a face cu ceea ce vezi.
Este şi ceva efect stroboscopic acolo, dar mai caută pe net să vezi că sunetul influenţează puternic mişcarea apei. Mă refer în special la picăturile care se formează datorită rotaţiei. Eu n-am căutat explicaţia, pentru că ştiu că n-o aveţi, din moment ce nu înţelegeţi sonoluminiscenţa, turbulenţa şi viscozitatea.

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Martie 05, 2014, 11:52:39 AM
Eu n-am căutat explicaţia, pentru că ştiu că n-o aveţi, din moment ce nu înţelegeţi sonoluminiscenţa, turbulenţa şi viscozitatea.
Mai da' cum le stii tu pe toate! Bravo, hai la tata sa-ti dea o bombonica!

Si cum stii tu ce intelegem "noi" si ce nu intelegem, ca un om mare! Bravo, hai la tata sa-ti mai dea o bombonica! ::)

Ce-ar fi sa mergi tu sa propagi aceste atitudini si ineptii pseudo-stiintifice in alta parte? A refuza sa cauti explicatii pe baza unor credinte idioate si fara nici un suport este una din cele mai dezgustatoare trasaturi ale propagandei religioase. Incep sa ma satur de poluarea pe care o faci pe aici, nesimtitule!


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#18
Citat din: Abel Cavaşi din Martie 05, 2014, 11:52:39 AM
Citat din: mircea_p din Martie 04, 2014, 10:42:23 PM
Sunetul in sine nu are nimic de-a face cu ceea ce vezi.
Este şi ceva efect stroboscopic acolo, dar mai caută pe net să vezi că sunetul influenţează puternic mişcarea apei. Mă refer în special la picăturile care se formează datorită rotaţiei. Eu n-am căutat explicaţia, pentru că ştiu că n-o aveţi, din moment ce nu înţelegeţi sonoluminiscenţa, turbulenţa şi viscozitatea.

Deci am avut dreptate in intuitia mea ca tu de fapt nu cauti o explicatie ci vrei sa provoci.
Puteai sa admiti asta de prima data, cand te-am intrebat care e intentia acestei intrebari. Nu imi mai pierdeam timpul cu detalii care oricum nu te intereseaza. Provocarile astea ridicole nu ma intereseaza pe mine. Nu sant aparatorul unor cauze imaginate de tine si nu esti deloc interesant cu metodele astea de deceptie:

Mai intai raspunzi
"Chiar vreau să ştiu cum explică Fizica actuală fenomenul."
dupa ce te-am intrebat clar daca e o provocare sau chiar vrei sa stii.

Si apoi
"Eu n-am căutat explicaţia, pentru că ştiu că n-o aveţi",
in cele din urma.

Singura chestie elicoidala in nebunia asta este metoda ta de "dialog". Si nu e vorba de o elicoida din aia care se aseamana cu o dreapta. Nici pe departe. E una cu raza mare dar pas aproape zero. Nu m-am obosit sa-i calculez lancretianul ca oricum nu explica nimic.

Singurul "progres" facut aici a fost ca ai demonstrat ca nu te intereseaza detaliile si realitatea. Chiar cand sant simple si triviale.
Preferi sa creezi propriile tale halucinatii si sa ignori realitatea. Asa cum refuzi sa iti supui asa numita teorie testului realitatii si te multumesti cu tactici din astea ridicole de deceptie.
Am avut senzatia pe la inceput ca chiar intentionezi sa lucrezi la consecintele testabile ale ipotezelor tale, ceea ce ar fi putut fi interesant.

PS. Sunetul nu e acelasi lucru cu o vibratie sau miscare oscilatorie. Experimentul se poate face si la frecvente in afara domeniului audibil, de aia am spus ca nu e vorba de sunet "per se". Chiar acel 24 Hz este non-audbil pentru unele persoane. Dar e doar un detaliu.
Miscarea furtunului influenteaza miscarea apei. Se poate observa asta daca te joci cu furtunul de gradina.

PPS. (pentru membrii forumului care au citit pana la sfarsit) Imi pare rau ca m-am intins atata cu postul asta. Mult zgomot pentru nimic.:)

Abel Cavaşi

Citat din: mircea_p din Martie 05, 2014, 01:55:04 PM
Deci am avut dreptate in intuitia mea ca tu de fapt nu cauti o explicatie ci vrei sa provoci.
Da, vreau să vă provoc să gândiţi. Pe unii. Pe care am crezut că pot. Aş fi preferat să fie români. Am încercat să vă provoc să căutaţi voi explicaţii profunde, ca să vedeţi că ele nu există. Şi nu m-am obosit eu să verific asta, ci m-am bazat pe mari gânditori pe care i-am citit şi care m-au determinat să caut o altă Fizică.

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Martie 05, 2014, 03:20:36 PM
Da, vreau să vă provoc să gândiţi. Pe unii. Pe care am crezut că pot. Aş fi preferat să fie români.
Asta se numeste ipocrizie. Adica tu nu gandesti, tu nu cauti explicatii, fiind asadar un model jalnic de individ care are atata aroganta incat sa pretinda ca stie ce stiu si ce nu stiu toti ceilalti in jurul sau, dar in acelasi timp sustii ca vrei sa provoci pe altii sa gandesasca. Gandeste tu prima data, lasa lenea si aroganta deoparte si nu mai propaga pseudo-stiinta ta dezgustatoare pe aici!

CitatAm încercat să vă provoc să căutaţi voi explicaţii profunde, ca să vedeţi că ele nu există.
La cat esti tu de superficial, chiar au "greutate" aceste sentinte elucubrante. Si nu, nu afirm ca toate explicatiile exista, dar cel putin in cazul furtunului legat de difuzor esti complet ridicol. Ti-ai ales un exemplu tare nefericit, si se vede doar cat de ignorant esti, in nici un caz nu implica asta vreo limitare a Fizicii actuale. De aceea iti tot spun sa faci efortul de a verifica daca elucubratiile pe care le emiti iti apartin tie sau "noua", pentru ca atitudinea ta aroganta este doar ridicola si gretoasa.

CitatŞi nu m-am obosit eu să verific asta,
Da, lenea e cucoana mare! Nu ti-e rusine, nesimtitule, sa de lauzi cu lenea pe un forum dedicat stiintei? Si daca nu ai verificat tu, cum de ai tupeul sa afirmi ca nu exista explicatii pentru furtunul legat de difizor?

Citatci m-am bazat pe mari gânditori pe care i-am citit şi care m-au determinat să caut o altă Fizică.
Ia spune tu frumos care "mari ganditori" te-au determinat sa crezi ca experimentul cu furtunul si difuzorul are nevoie de "o alta fizica", si ca Fizica actuala nu are o explicatie pentru el. Hai, spune concret sau lasa-te de minciuni si de trolling pe aici.

Rusine sa-ti fie pentru comportamentul pe acest forum. Sa-ti crape obrazul de rusine, asta ar trebui!

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

 
Abel,teoriile si explicatiile tale ma duc cu gandul la SCIENTOLOGIE! Au mai fost si altii cu teorii aiuritoare,unul cu principiul "de a fii pregatit sa schimbe lumea" altul cu perpeetum mobile altul cu pamantul plat,cati dintre ei crezi ca a contribuit cu ceva consistent la modernizarea stiintei Romanesti?Din teoriile aiuritoare cam cati cercetatori redutabili au iesit?Nicunul!

Ai cam mari pretentii ,"noua fizica" ?Atunci sa fie si "noua matematica" ,"noua geografie" ,"noua chimie" ,"noua medicina" ,"noua biologie" ,"noua istorie" !Ai observat ce rezulta din toata "noua " asta???Ok,iti spun eu Indoctrinare!

Pacat ca nu exista un tribunal al stiintei in care sa fie drastic taxat un propagator de aiureli,si stii de ce?Deorece poluarea creierului cu diferite teorii este mult mai periculoasa decat autorul insusi!

Poate intr-un viitor o sa existe un tribunal al stiintei asa ca pentru teorii aiuristice!

valangjed

Cum s-ar spune:"Exista o singura fizica a viitorului si Abel Cavasi este profetul ei."
Cam asa ar suna juramantul de credinta la pseudostiinta Cavasiana.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ion adrian

Dle Abel,
Exista mai multe curbe din acelea helicoidale, adica mai multe care sa nu se confunde intre ele?

Abel Cavaşi

Da, există mai multe tipuri de elice, iar elicea circulară este cel mai simplu tip dintre ele, adică tipul pentru care nu este constant doar lancretianul (aşa cum este pentru celelalte elice), ci chiar şi darbuzianul.

Deci, principiul elicoidal al inerţiei (sau, dacă vreţi, principiul inerţiei elicoidale) spune că un corp liber nu se deplasează doar pe o elice de lancretian constant, ci chiar pe o elice de darbuzian constant.

În treacăt fie spus, două corpuri se pot asocia în aşa fel încât ambele să se mişte pe câte o elice de darbuzian variabil, în aşa fel încât darbuzianul total al sistemului să se conserve.

pt.ca:elicoida

#25
Citat din: valangjed din Martie 05, 2014, 07:29:24 PM
Cum s-ar spune:"Exista o singura fizica a viitorului si Abel Cavasi este profetul ei."
Cam asa ar suna juramantul de credinta la pseudostiinta Cavasiana.
REFLECTII GENIALE:

1-
De asemenea, este suficient să observăm că o elice circulară înghesuită într-un punct este tocmai ,,traiectoria repausului". Desigur, operaţia de ,,înghesuire" este tocmai operaţia inversă celei de ,,alungire".
http://abelcavasi.blogspot.ro/2013/12/principiul-elicoidal-al-inertiei-si.html
2-
Proiecţia unei drepte pe o altă dreaptă perpendiculară este un segment
http://abelcavasi.blogspot.ro/2011/04/proiectia-unei-drepte-pe-o-alta-dreapta.html
3-
-(1009081152) Ştim că orice corp încapsulează oarece energie care stă cuminte acolo în corp. Şi mai ştim că acea energie este energie potenţială, adică o energie care poate face ravagii dacă este eliberată.
http://abelcavasi.blogspot.ro/2010/09/ciocnirea-plastica-inchide.html

Fundamentals of helical Physics:

POSTULATE CAVASIENE: (cateva ca mai sunt la greu)
-Materia este complet goală în interior
​-există totuşi linii drepte în Univers, ca să ne putem fixa nişte repere de studiu. cea mai adevarata!
-toate corpurile din Univers au viteza luminii
-Niciun corp din Univers nu poate fi în repaus faţă de vreun sistem de referinţă. Principiu BONUS !!!


Puneti mana si invatati nu numai comentati !!!
     Grupul anonim de cercetatori CFR


ion adrian

Nu stiu sa raspund unei postari anume asa ca voi indica astfel:

@ Abel

Inteleg, dar ce te faci ca exista doar o singura dreapta  (eu botezand proprirtatea acestei drepte unice ca fiind proprietatea de rectitudine) In paranteza pentru deasemeni unicul punct care exista l-am definit ca avand proprietatea de punctualitate adica  a lipsei de dimensiune . :)

Abel Cavaşi

Nu ştiu de ce crezi că există o singură dreaptă. Din punctul meu de vedere, există mai multe drepte, ele diferind doar prin torsiune (căci curbura tuturor dreptelor este nulă (aşa precum torsiunea tuturor cercurilor este nulă)). Există totuşi o dreaptă pe care o putem numi mai specială, dreapta de torsiune nulă. Probabil, aceasta este dreapta veritabilă pe care să o numim cu adevărat dreaptă. Această dreaptă ar avea darbuzianul nul.

Desigur, din punct de vedere fizic, principiul elicoidal al inerţiei spune că un corp liber nu se poate deplasa pe o dreaptă (de darbuzian nul) (din moment ce corpul respectiv are energie (masă)). În schimb, el se poate deplasa pe o dreaptă de torsiune nenulă (cazul luminii în vid).

ion adrian

Pentru mine toate dreptele putandu-se confundanda intre ele printr-o deplasare de rigid sunt doar una si de fapt doar una cu doua puncte in contact .
Definesc dreapta: Linia dreapta este linia care daca are cel putin doua puncte in comun cu o alta linie dreapta se confunda cu aceasta
Proprietatea unor puncte de a se afla pe o linie dreapta eu o numesc rectitudine asa cum numesc circularitate de raza r aceiasi proprietate pentru un cerc de raza r.
Deci dreapta nu recurge pentru a fi, decat la doua puncte pe cand cercul are nevoie de un segment de dreapta care-i confera raza si permite punctelor sa se pozitioneze pe circonferinta creind circularitatea.
Eu spun metaforic ca:
Dreapta este punctul a carui pohta este sa aiba lungime, cercul este punctul a carui pohta este sa aiba suprafata si sfera este punctul a carui pohta este sa aiba volum. :)

Poate ca acum intelegi mai bine ce spun , eu recunoscand ca nu am inteles ce spui tu.