Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Existenta. Semantism si Sintaxa. - carte proprie

Creat de Adrian Copilul Minune, Martie 02, 2014, 01:46:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Forever_man

M-am uitat si eu peste opera ta.Nu inteleg nimic atata doar mi-am adus aminte de-o carte ,citita cu ceva timp in urma "Puterea prezentului" iar din punctul meu de vedere seamna in idei.

Autorul operei respective (Puterea prezentului) se credea un fel de maestru spiritual.Din ce materiale studiezi pt ideile propagate prin scriere?Banuiesc ca te inspiri de undeva ,asta in cazul ca o sa vrei sa spui.Nu de alta dar sa caut si eu sa ma mai cultiv.

valangjed

Am cunoscut un om care vedea "alb-negru", pentru el culorile erau diferite nuante de gri.Pentru acest om "rosul semaforului" era "prima lumina de sus".Banuiesc, nu sunt sigur, ca la o astfel de interpretare se refera Forever_Man.Asocierea culorii rosii cu diferite "idei" tine, zic eu, de educatie.Perceperea si "procesarea" culorii rosii sau a oricarei alte culori cred ca e "predefinita" in creierul "primar"(de ce incepe curcanul "sa faca urat" la vederea culorii rosii?).La om , care poate rationa, intalnim si altfel de asocieri, "rosu=partide de stanga, strada de prostituate(felinarul rosu), Stop(culoarea semaforului), sange, crima, etc".Eu cred ca toate aceste "interpretari" provin din educatie, daca nu am fi invatati ca la "lumina de sus"(rosu) trebuie sa ne oprim iar la "lumina de jos" (verde) putem traversa strada, ne vom uita "ca vitelul la poarta noua" si ne vom intreba "De ce?".
Pe de alta parte, @Forever_Man, pune intrebarea, asta am inteles eu, "De ce ne dam seama ca existam?"."Aici e aici!"Eu spun ca intelegem ca existam dupa ce acumulam anumite "cunostinte" iar Forever_Man spune, asa am inteles eu, ca avem aceasta "constiinta de sine" de cand ne nastem.
Culoarea rosie , ca si violet, este "rau" aleasa, fiind in capatul spectrului vizibil.Era mai bine aleasa culoarea verde sau galben.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adrian Copilul Minune

#47
.

valangjed

La cat s-a "repetat" pe aici , "Ana are mere." cred ca trebuie sa vad o fata, pe nume Ana, cu niste mere in mana, ca sa imi dau seama de adevarata "informatie" continuta in aceasta propozitie.

Daca-l mai intalnesc pe "omul respectiv"(chiar exista , nu e virtual) o sa-l intreb daca viseaza rosu, galben, verde sau orice alta culoare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.


ariel55

#50
CitatStudiez din plimbari sub cerul instelat, copaci inverziti, floricele pe campii.

"floricele pe campii" si "Ana are mere", tare ma pun pe ganduri.... :-\
Dar, vorba lui Lenin: "Invatati, invatati, invatati!" ca "Asa s-a calit otelul".

Ce ne facem "fetelor" daca vom constata ca: ANA nu mai are mere?
Pentru un absolvent la Harvard, asta poate sa fie o adevarata drama.... :-\

;D 8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Adrian Copilul Minune

#51
.

valangjed

Citat din: ariel55 din Martie 27, 2014, 11:59:47 PM
CitatStudiez din plimbari sub cerul instelat, copaci inverziti, floricele pe campii.

"floricele pe campii" si "Ana are mere", tare ma pun pe ganduri.... :-\
Dar, vorba lui Lenin: "Invatati, invatati, invatati!" ca "Asa s-a calit otelul".


Oare otelul "exista"?Si daca exista, are constiinta de sine?Si daca are constiinta de sine, cum percepe culoarea rosie?Si daca o percepe, oare, exista?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Dar Ana? oare există?  

A existat vreodată (osebit de mere)? ???


ariel55

#54
CitatDar Ana? oare există?
Deja suntem in plina tragedie:
Ana-NU
Mere-NU(in fine, ioc!)
Usor, usor se pierde obiectul cercetarii...... :'(

P.S. Presupunand ca Ana exista are mere, apare o alta intrebare: De unde are merele Ana asta? Daca ea are mere, oare toate Ane au? Este aceeasi sursa? Nu cumva e vorba de coruptie pe fata? Daca sunt furate? Are Ana gradina in spatele casei in care are platati meri? Daca , nu, cine are in sat meri? Au fost interogati vecinii cu meri? Ehe!  :o
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

sumalan dorin

Citat din: Forever_Man din Martie 27, 2014, 10:43:13 PM

(...)Astfel ca m-am decis sa pun aceste idei intr-o carte ca si altii sa cunoasca mai bine realitatea.(..)


Realitatea cui?Vrei sa zici ca un fermier vede intr-un fel realitatea?Politicianul in alt fel realitatea?Cercetatorul in alt fel realitatea?Cum iti verifici ideile propagate prin scriere daca sunt corecte ori ba?Prin ce metode?

Nu am nimic cu tine,am doar o vaga banuiala ca prin ideile emise ai vrea sa intri si tu in "clubul diletantilor" dar la un nivel mai mic prin cartea inca neterminata.

ariel55

From: ForeverMan:
CitatEu in schimb am terminat fizica la Oxford, deci banuiesc ca interpretarea pe care o dau eu stiintei este mult mai aproape de adevar decat cea pe care o dai tu.

@Sumi:
CitatRealitatea cui?....
Nu te baga, ca tu nu ai terminat la Oxford!
Ai impresia ca Pricetonul , unde ai terminat tu Fizica, mai are in ziua de astazi vreo valoare mai Sumi?  >:(
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Adrian Copilul Minune

#57
.

valangjed

@Forever_Man Ceea ce spui tu pe aici nu are nici o legatura cu fizica este filosofie pura.Chiar daca n-am terminat fizica la Oxford, am invatat fizica in facultate si m-am tinut la curent cu diferitele noutati.Apropos, aducand ca "argument" citatul din Einstein faci, din nou, apel la autoritate ceea ce numai demers stiintific nu se poate chema.Asa ca ... spor la "filosofat"!Ca despre stiinta ... m-am lamurit!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adrian Copilul Minune

#59
.