Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viteza luminii

Creat de adryan, Februarie 20, 2014, 11:27:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adryan

Daca mergem cu o masina cu viteza lumini si aprindem farurile ce se intampla?..")

mircea_p


Electron

Cam acelasi lucru care se intampla cand faci ceva imposibil.

e-
Don't believe everything you think.

puriu

Intrebarea este la nivelul mecanicii lui Galilei. In mecanica relativista (1905) viteza luminii in vid, singura marime fizica absoluta, este ceea ce in matematica este infinitul. Daca la infinit adaug sau scad ceva rezulta tot infinit. Masina merge cu viteza luminii fata de cine? Fata de sofer sta pe loc, iar lumina farurilor de deplaseaza cu viteza luminii fata de sofer si fata de oricare alt reper, indiferent de viteza relativa a acestuia. Mecanica relativista a fost verificata experimental si este "beton". Fiecare noua generatie este datoare sa o cunoasca si sa o inteleaga.

ion adrian

Pai daca masina a ajuns la viteza luminii a devenit ea insasi lumina cf e=m*c^2.  :)

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 01, 2014, 11:19:16 PM
Pai daca masina a ajuns la viteza luminii a devenit ea insasi lumina cf e=m*c^2
Gresit. Asta nici de gluma nu e buna, deoarece dovedeste doar cat de putin intelege ce spune autorul acestei afimatii.


e-
Don't believe everything you think.

ion adrian


Electron

Don't believe everything you think.

ion adrian

Chestia aia cu intelegerea :) dar nu vreau sa continui . Eu am spus ce aveam de spus.Explicatia este pe celalalt fir unde se discuta de viteza luminii si atat.
Numai bine.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 01:22:28 PM
Chestia aia cu intelegerea :) dar nu vreau sa continui .
E dreptul tau sa dai bir cu fugitii cand trebuie sa iti si sustii cu argumente afirmatiile aberante.

CitatEu am spus ce aveam de spus.
Ok, e "buna" si tactica asta, pentru propagatorii de pseudo-stiinta. Cand o sa ai integritatea intelectuala sa duci pana la capat ideile pe care le arunci pe aici, sa ma anunti si pe mine.

CitatExplicatia este pe celalalt fir unde se discuta de viteza luminii si atat.
Tu faci exact aceeasi confuzie ca si cel care a deschis acest topic, considerand conditia aceea de dupa "daca" o chestie posibila. TRR explica foarte bine de ce nu se poate ce credeti voi ca se poate, dar nu sunteti obligati sa acceptati tot ce spune o teorie oarecare, nu-i asa?

CitatNumai bine.
Numai bine si la cat mai putina ignoranta pe viitor.


e-
Don't believe everything you think.

ion adrian

De ce romanii doresc mereu si mereu sa-si dovedeasca o presupusa superioritate prin agresivitate si prin atacul la persoana. Nu fug dar nu am nimic in plus de spus. Daca tu spui ca este absurd ce sustin sau in ce cred ce raspuns poti primi? Ca eu consider ca nu este absurd. Si ce-i cu asta?
Cele spuse de mine fiind la nivelul unor postulate nu se pot dovedi si... atat. Dovedeste tu tot ce doresti. De exemplu falsitatea postulatului constantei vitezei luminii. Oricum pe alt fir am facut niste afirmatii discutabile ref BB dar nu am primit vreun raspuns asa ca....

ion adrian

PS Si in nici-un caz eu nu pretind ca masina poate ajunge la viteza luminii. Dar spun ca daca ar ajunge ar fi lumina. Asa interpretez eu relatia einsteiniana.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 03:06:04 PM
De ce romanii doresc mereu si mereu sa-si dovedeasca o presupusa superioritate prin agresivitate si prin atacul la persoana.
Ai fost atacat la persoana pe aici? Spune clar pe cine acuzi si cu ce probe iti sprijini acuzele.

CitatNu fug dar nu am nimic in plus de spus. Daca tu spui ca este absurd ce sustin sau in ce cred ce raspuns poti primi? Ca eu consider ca nu este absurd. Si ce-i cu asta?
Intr-o discutie serioasa, se aduc argumente, ca atare asta astept de la tine, cu atat mai mult cu cat sustii lucruri absurde. Daca tu sustii lucruri absurde pentru singurul motiv ca tu nu le consideri absurde, e bine de stiut, nu?

CitatCele spuse de mine fiind la nivelul unor postulate nu se pot dovedi si... atat.
Ce ai afirmat tu in discutia asta nu este "la nivel de postulate". Ca atare rezulta inca o data ca nu intelegi ce inseamna postulat in acest context.

CitatDovedeste tu tot ce doresti.
Multumesc pentru permisiune, chiar nu mai puteam fara ea.

CitatDe exemplu falsitatea postulatului constantei vitezei luminii.
De unde saracie ai inteles tu ca eu as vrea sa demonstrez falsitatea postulatului constantei vitezei luminii? Tu nici ce citesti de la altii nu intelegi?

CitatOricum pe alt fir am facut niste afirmatii discutabile ref BB dar nu am primit vreun raspuns asa ca....
Asa ca, ce? Poate vei primi in viitor, poate nu. Ce relevanta are asta in aceasta discutie?


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 03:13:40 PM
PS Si in nici-un caz eu nu pretind ca masina poate ajunge la viteza luminii.
Daca nu pretinzi ca poate ajunge la viteza luminii, de ce vorbesti despre lucruri pe care le consideri imposibile, ca sa dai impresia celorlalti ca le consideri posibile?

CitatDar spun ca daca ar ajunge ar fi lumina. Asa interpretez eu relatia einsteiniana.
Bun, iar asta dovedeste ca nu intelegi ce inseamna relatia lui Einstein.


e-
Don't believe everything you think.

stratulatdobrin

Aceasi probleme a pus si Einsta