Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Big Bang

Creat de adryan, Februarie 15, 2014, 11:24:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

@atanasu, nu cred ca ai vazut vreodata un electron, prin urmare doar iti imaginezi(inchipui) cum arata.La fel se intampla si cu universul , nu-l poti vedea deci trebuie sa-ti imaginezi cum arata.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

atanasu

@123,
Nu cred ca cineva s-a referit la un punct de pe suprafata balonului, caci era cu adevarat o stupizenie ci la un punct care desi nu este determinabil a existat la momentul t=0 asezat conventional undeva(nedeterminabil) intre -infinit si + infinit pe axa timpului.
Oricum iti multumesc, ca desi ai spus initial ca centrul balonului nu exista (asta m-a facut sa intervin ) esti de acord cu valangjed care crede ca si mine ca centrul balonului exista si  crede(asa am inteles) ca este de nedeterminat.
PS. Ii multumesc deasemeni si lui valangjed care m-a luminat in ceea ce priveste  eresurile folosibile.

HarapAlb

Citat din: atanasu din Martie 04, 2015, 03:34:37 PM
@123,
Nu cred ca cineva s-a referit la un punct de pe suprafata balonului, caci era cu adevarat o stupizenie ci la un punct care desi nu este determinabil a existat la momentul t=0 asezat conventional undeva(nedeterminabil) intre -infinit si + infinit pe axa timpului.
Oricum iti multumesc, ca desi ai spus initial ca centrul balonului nu exista (asta m-a facut sa intervin ) esti de acord cu valangjed care crede ca si mine ca centrul balonului exista si  crede(asa am inteles) ca este de nedeterminat.

Centrul balonului ar exista daca luam in consideratie un spatiul cu numar de dimensiuni mai mare decat 3. Intrebarea este ce legatura are "centrul balonului" cu "locul" unde s-a produs Big Bang ?
Datele experimentale actuale ne arata ca Universul este plan la scala mare, in cazul asta Universul este mai degraba o foaie de cauciuc care se intinde in toate directiile. Universul sferic este doar o posibilitate, ar putea fi la fel de bine un tor (inel). In cazul cand are alta forma decat cea sferica  unde este "centrul balonului" ?

atanasu

@123
Nu stiu pe ce ton miauna  un munte care nu este o pisica

atanasu

@Mircea Hodor,
Erata si precizare : La o intrebare de a ta de mai sus am gresit spunand ca cele doua  puncte A si B sunt la o dist de 13,7 mlrd al de "centru". Corect este sa spun ca se afla la cam la aceiasi distanta, dar pe care dupa mine nu o cunoastem si dupa unii ar fi 46 mlrd al (din acuza inflatiei initiale etc). Astea voi incerca sa le lamuresc pe firul deschis de tine si care in nici 4 luni are un numar impresionant de vizualizari. Este ceva, tinand cont de timpul scurt scurs .
Astept ceva de la tine si de la oricine pe acel fir cu Hibele....