Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cea mai simplă curbă din spaţiu este elicea circulară, nu dreapta!

Creat de Abel Cavaşi, Februarie 10, 2014, 05:38:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

123

Citat din: Electron din Februarie 12, 2014, 02:52:01 PM
Citat din: 123 din Februarie 12, 2014, 01:18:33 PM
Daca iei in calcul si dimensiunile incolacite, traiectoria e mai mult decat elicoidala.
Tu ai habar ce vorbesti, sau doar vorbesti ca sa te aflii in treaba?

e-

???

Electron

Incredibil! Am scris un "i" in plus! ::)  EDIT: Si da, este o eroare de gramatica pe care mi-o asum. /EDIT   Felicitari pentru spiritul de observatie!

Citat din: 123 din Februarie 12, 2014, 01:18:33 PM
Daca iei in calcul si dimensiunile incolacite, traiectoria e mai mult decat elicoidala.
Tu ai habar ce vorbesti, sau doar vorbesti ca sa te afli in treaba?


e-
Don't believe everything you think.

123

Citat din: Electron din Februarie 12, 2014, 04:58:17 PM
Incredibil! Am scris un "i" in plus! ::)  EDIT: Si da, este o eroare de gramatica pe care mi-o asum. /EDIT   Felicitari pentru spiritul de observatie!

Citat din: 123 din Februarie 12, 2014, 01:18:33 PM
Daca iei in calcul si dimensiunile incolacite, traiectoria e mai mult decat elicoidala.
Tu ai habar ce vorbesti, sau doar vorbesti ca sa te afli in treaba?
e-

Si eu imi asum faptul ca am vorbit doar ca sa ma aflu in treaba. Imi cer scuze!

mircea_p

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 12, 2014, 07:07:34 AM
Nu ai dreptate. Nu-mi poţi trage mâna când eu îţi dau degetul. Dup-aia să ,,te repeţi" de vorbe goale. Mulţumeşte-te cu ceea ce ţi-am dat. Dacă vrei să foloseşti ideea pe care ţi-am dat-o, bine, dacă nu, nu mă acuza pe mine de lenea ta.
Acum (poate) inteleg care e problema.
Tu ai impresia ca ai dat ceva.
Dar in lumea reala, cand ceri parerea, mai formal sau mai informal, tu soliciti, nu dai ceva.
Soliciti timpul si atentia celor care le ceri parerea. Si ai datoria (tacita sau exprimata in scris, in cazul unei publlicatii) de a furniza informatii cat mai concrete si relevante, de la inceput.

Deci daca chiar soliciti pareri (si nu adulatii), trebuie sa indeplinesti cateva conditii:
1. Sa iti faci singur temele si sa obtii concluzii si consecinte.
2. Sa prezinti rezultatele in mod onest. Daca ai rezultate, sigur.
3. Sa raspunzi la intrebari in linie dreapta, nu pe elicoida. Sau pe o elicoida care se vede ca o dreapta.

Pana nu satisfaci cerintele, eu raman la parerea ca discutiile astea sant doar vorbe... stii tu. :)
Daca pe tine te satisfac, da-i inainte. Dar daca asta e tot ce ai de "oferit", vorba lui nenea Iancu, nu mai ai nici un haz. :)





Abel Cavaşi

Ai şi tu dreptate. Depinde cum priveşti lucrurile. Doar că mie îmi scade elanul când văd că voi nu răspundeţi la toate întrebările pe care vi le-am pus. Ori, un dialog al surzilor nu este pentru mine. Am altceva de făcut. Dacă chiar vrei să reiniţiem discuţia, asigură-te că ne vom răspunde la toate întrebările, puţine şi bine puse.

Electron

Mai propagator de pseudo-stiinta, dumneata vii pe aici cu o concluzie bombastica si o trantesti in titlul topicului.

In loc sa demonstrezi aceasta concluzie personala a ta, vii (intr-un tarziu) cu citate care se refera la altceva si pretinzi ca ele iti sustin concluzia, ceea ce dovedeste ori ca nu ai inteles ce scrie in acele citate, ori crezi ca poti sa ne prostesti pe noi prostii de aici.

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 10, 2014, 05:38:22 AM
Cei care cunosc puţină geometrie diferenţială ştiu că elicea circulară este cea mai simplă curbă din spaţiu, fiind singura curbă cu torsiunea şi curbura constante.

Ce inseamna "mai simpla" la tine? Intrebarea asta ti s-a pus si de catre mircea_p, cand a observat ca nu ai precizat niciunde ce intelegi tu prin "simplitate" in acest context. Pana nu clarifici asta, vorbesti doar vorbe goale.

Ai putea totusi incepe prin a explica urmatorul lucru: de ce este mai simpla o curba cu torsiune si curbura constanta, decat o curba fara torsiune avand curbura constanta? Faptul ca e nevoie de mai putini parametri pentru a defini o dreapta in spatiu decat o elice circulara, nu iti demonstreaza ca dreapta e mai simpla? (Faptul ca nu, dovedeste ca intelegerea ta pentru conceptul de simplitate in geometrie difera complet de restul lumii. A redefini pe ascuns conceptele consacrate ca sa-ti justifici concluziile bombastice este un semn al ..., ghici! Al pseudo-stiintei, desigur. Nici macar scuza ca nu ai inteles ce inseamna conceptul de simplitate la ceilalti nu e acceptabila, si cu atat mai putin impresiile tale dovedite gresite iar si iar ca toata lumea ar intelege automat aceleasi lucruri ilogice ca si tine prin simplitate, sau zero, sau egalitate si echivalenta etc.)

Iar faptul ca te crezi atat de important incat prin simpla definire (scoasa din burta) personala a unor concluzii, acestea sa si devina baza unei noi fizici, e ridicol si te plaseaza ferm si adanc in teritoriul pseudo-stiintei. Rusine sa-ti fie ca insisti cu astfel de practici pe acest forum dedicat stiintei!


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Tu chiar mai ai speranţa că o să dialoghez cu tine? Învaţă întâi să vorbeşti şi apoi mai vedem dacă te interesează cu adevărat răspunsurile mele, ori vrei doar să monologhezi pe-aici.

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 14, 2014, 10:40:28 AM
Tu chiar mai ai speranţa că o să dialoghez cu tine?
Nici vorba, dar cine ti-a spus tie  ca pentru tine postez? Eu postez pentru ceilalti, ca sa aiba dovada ca esti doar un TROLL nesimtit care nu raspunde nici macar la intrebarile legate de subiectele proprii, dar provoaca fara incetare pe ceilalti utilizatori de pe forum. Rusine sa-ti fie!


e-
Don't believe everything you think.


Electron

Don't believe everything you think.


Electron

Nu, ma refer la raspunsul tau anterior, in care dejectezi compatimiri inutile, raspuns pe care nu l-am mai citat pentru ca cine citeste acest topic poate intelege acest lucru foarte bine. Faptul ca tu, ca troll nesimtit ce esti, preferi ma bine sa-ti duci propriul topic in derizoriu decat sa rapunzi la subiect, dovedeste exact ce observ despre tine, ca-ti lipseste complet rusinea.

Mai bine intoarce-te la topic si raspunde intrebarilor legitime care ti s-au adresat de catre ceilalti, iar pe mine ignora-ma.


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi


Electron

Cu mare placere, spor la raspuns la subiect! Si rusine sa-ti fie pentru propagarea pseudo-stiintei pe aici!


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Eşti norocos. Am simţul umorului dezvoltat. Mă distrezi bine, uneori.  ;D