Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numaratoarea inversa si Tema Apocalipsei. Cat mai avem?

Creat de 07Marius, Februarie 03, 2014, 02:45:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

Este o tema foarte frecvent intalnita si cred ca sunt multe lucruri interesante de discutat pe acest subiect fara a aluneca pe panta comerciala, exploatata de diverse persoane, pe diverse canale: media, religie etc.

Odata, ideea de sfarsit global este interesanta in sine (vorbesc acum in sensul apocalipsei din textele religioase) care abordeaza acest subiect, cu multa imaginatie as zice eu. Insasi ideea in sine presupune o imaginatie mai mult decat bogata. Sa trecem insa la fapte mai concrete.

Stiintific, stim ca s-au produs o serie de extinctii la nivel planetar de-a lungul timpului, ceea ce logic poti sa presupui cu un grad ridicat de incredere ca acest lucru se va repeta in viitor. Ca si fapt divers, daca printr-un cataclism oarecare specia umana ar disparea, in cca. 25000 de ani n-ar mai ramane nici o urma a prezentei noastre pe pamant ca fiinte inteligente. Fapt ilustrat intr-un mod mai dramatic in materialul:
AFTERMATH Population Zero Full

Daca privesti lucrurile intr-o maniera mai putin pesimista, poti considera acest moment inevitabil ca fiind legat de activitatea soarelui, care va determina la un moment dat extinctia oricarei forme de viata pe pamant in max. 6 miliarde de ani (fiind un fel de limita superioara indepartata dar sigura). Aici o scurta privire asupra evolutiei pamantului in context cosmic, dar si asupra viitorului nostru.
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2005G/None/MartinRees_2005G-480p-ro.mp4

Daca esti mai pesimist, constati ca momentul E (extinctiei) poate fi mult, mult mai apropiat, suficient ca sa ne dea de gandit ca specie care doreste sa supravietuiasca.

"10,000-15,000 AD
The hypernova of Eta Carinae is affecting our region of the galaxy

Eta Carinae is among the largest, most volatile stars in our galaxy. Its temperature is so high that it is unable to hold onto its own gas, with constant streams being ejected from the surface. It first came to attention in 1843 when it flared to magnitude -0.8, becoming the second brightest star in the night sky.

It subsequently died down, before brightening again in the late 1990s. This fluctuation continues – with periodic flaring and dimming – until one day the inevitable happens. Unable to maintain its cohesion, Eta Carinae erupts into one of the deadliest known forces in nature: a hypernova.

For a brief period, this colossal explosion outshines the entire galaxy. It is bright enough to be visible during daytime on Earth, while at night, it is similar to the full moon.*

Of much greater concern, however, are the lethal jets of gamma radiation released by the dying star. These begin to shoot outward, at such high energies that even systems thousands of light years away are affected. As a result, numerous planets in our region of the galaxy undergo mass extinctions during this time.*"
http://www.futuretimeline.net/beyond.htm#eta-carinae-hypernova

Acest scenariu, aduce mult mai aproape acest moment E (in urmatorii 10.000 ani, care este o nimica toata, raportat la evolutia noastra de pina acum). O idee asemanatoare ca si predictie in timp este adusa de Brandon Carter, astrofizician:
"Doomsday Argument, developed in 1983 by astrophysicist Brandon Carter. According to Carter, if you assume that half of the humans who will ever live have already been born, you get approximately 60 billion people. If you assume that another 60 billion are yet to be born, our high population levels only give us another 9,000 years or so. Or more precisely, there's a 95% chance that humanity will have ended by the year 11,000."
http://www.universetoday.com/11430/the-end-of-everything/#ixzz2sGJ6pc7y

Ce-i drept presupunerile respective pot fi foarte subiective.

In concluzie, numaratoarea inversa ... ticaie. Este moral ca sa transmiti aceasta informatie mai departe, in timp?...
Poate ca Apocalipsa este tocmai asta. Un avertisment. Sau poate este doar o poveste cu care sa-ti sperii copii inainte de culcare.
Cert este, ca ... vine.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

De-a lungul timpului pamantul a fost martorul unor dezastre epice, la scara globala. Deocamdata din ceea ce stim, acestea au avut cauze naturale. Civilizatia umana din prezent desi este super dezvoltata tehnologic in prezent, nu cred ca ar depasi astfel de momente daca ar fi pusa la incercare. Asta este teza principala pe care mi-am format un scenariu, in care toate piesele de pe masa, le asez, le rasucesc, le potrivesc in asa fel incat sa aiba sens, oricum ai privi lucrurile. Din punctul meu de vedere, cu o anumita periodicitate, civilizatia umana se reseteaza ca urmare a unor astfel de evenimente. Supravietuitorii acestor civilizatii apuse, au incercat prin diverse metode sa transmita mesajul lor in timp, care sa dainuiasca peste mii de ani, timp in care civilizatia se intorcea la nivelul primitiv de supravietuire. Ideea nu este noua, cred ca are radacini adanci in trecut, insa asta conteaza mai putin acum. Sa vedem ce argumente am putea aduce in sprijinul acestei teorii.

Posibile evenimente care ar putea declansa asemenea dezastre globale.

1. Clima. Exista un anumit pattern, periodicitate in fenomene climatice globale cu impact asupra unei civilizatii avansate. Glaciatiuni majore care dureaza mii de ani, cu o periodicitate de cca. 100.000 ani.
"These curves showed the variations in insolation which were responsible for the series of ice ages...Milanković put the Sun at the center of his theory, as the only source of heat and light in the Solar system. He considered three cyclical movements of the Earth: eccentricity (100,000-year cycle - Johannes Kepler, 1609), axial tilt (41,000-year cycle - from 22,1° to 24,5°; Presently, the Earth's tilt is 23.5°.), and precession (23,000-year cycle - Hipparchus, 130 BC). Each cycle works on a different time scale and each affects the amount of solar energy received by the planets."
http://en.wikipedia.org/wiki/Milankovitch

sau
Eight glacial cycles from an Antarctic ice core

"The Antarctic Vostok ice core provided compelling evidence of the nature of climate, and of climate feedbacks, over the past 420,000 years...The interglacial stage following Termination V was exceptionally long—28,000 years compared to, for example, the 12,000 years recorded so far in the present interglacial period. Given the similarities between this earlier warm period and today, our results may imply that without human intervention, a climate similar to the present one would extend well into the future."
http://www.nature.com/nature/journal/v429/n6992/full/nature02599.html

2. Activitatea vulcanica in sensul supervulcanilor.
"The largest scale of volcanic eruptions, the so-called super-eruptions, can destroy all living beings and infrastructure over tens of thousands of square kilometres, can disrupt agriculture over millions of square kilometres and can alter global climate for years or decades."
http://rsta.royalsocietypublishing.org/content/364/1845/2055.long

3. Super dezvoltarea civilizatiei umane, nesustenabila pe termen lung combinata cu factorul demografic si dezastre naturale la scara mai mica plus efectul de reactie in lant.
"Mainland China has 20 nuclear power reactors in operation, 28 under construction, and more about to start construction.
Additional reactors are planned, including some of the world's most advanced, to give a four-fold increase in nuclear capacity to at least 58 GWe by 2020, then possibly 200 GWe by 2030, and 400 GWe by 2050." http://www.world-nuclear.org/info/Country-Profiles/Countries-A-F/China--Nuclear-Power/
Un dezastru natural local, poate scoate din functiune o centrala nucleara care scapata de sub control produce un dezastru similar celui de la Cernobil. Prin miscari de mase, conflicte armate, migratii masive a teritoriilor supra-populate lucrurile pot scapa de sub control si efectul sa se raspindeasca si la alte centrale nucleare, ca un fel de reactie in lant. Combinat cu conflictele armate care ar urma, dezastrul global devine iminent data fiind situatia raspindirii acestor centrale acum, dar care datorita suprapopularii si cresterii necesarului de energie ar urma sa se inmulteasca dramatic pe viitor.

In cazul prabusirii sistemului de ordine, lucrurile ar lua o intorsatura urata foarte rapid. Efectul ar fi in lant cu urmari la scara globala asupra civilizatiei. Fiecare ar lupta pentru supravietuire, prin orice mijloace. Rezultatul ar fi ca in combinatie cu prabusirea sistemelor de asigurare a hranei, sanatatii si ordinei, boala ar face ravagii, molime si crimele ar fi omniprezente si ar decima tot ce s-a cladit pina acum. In citeva mii de ani, civilizatia ar fi stearsa de pe fata pamantului, probabil izolat ar fi grupuri mici de oameni care ar depasi aceste calamitati. Acestia ar fi singura posibilitate de a transmite mai departe pretioasele cunostinte acumulate de omenire timp de milenii. Intrebarea de 100 de puncte este cum ar putea sa faca acest lucru?

Nu prin carti, DVD-uri sau alte suporturi care ar fi puse pe foc cu prima ocazie de catre razboinicii si cuceritorii care ar aparea peste noapte jefuind si distrugand totul in calea lor. Curand, analfabetismul si ignoranta ar fi dominante printre supravietuitori.
Aici va las pe voi sa va imaginati cum s-ar putea salva in timp principalele informatii detinute de omenire.

Aici un link interesant despre constructii care ar putea dainui zecii/sute de mii de ani realizate de om.
http://environment-clean-generations.blogspot.ro/2011/08/onkalo-largest-underground-nuclear.html

sau poate civilizatiile viitoare vor gasi urme ale activitatii noastre pe luna, poate minerit lunar si alte mituri care circula azi pe internet. Poate avanposturi ale civilizatiei umane se vor gasi pe Marte, asa cum intentionam sa facem in prezent prin misiunea Mars One, sau poate chiar urmasi ai oamenilor din acele colonii ale civilizatiei umane vor vizita pamantul, leaganul civilizatiei cunoscute de noi. Poate chiar noi suntem un astfel de avanpost al unei civilizatii super-dezvoltate. Posibilitatile sunt nenumarate si pot depasi cea mai bogata imaginatie.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#2
Lasand scenariile apocaliptice ptr. filme, ma gandesc sa luam lucrurile pe rand.
Legatura textelor religioase cu istoria indepartata reiasa din cele mai vechi artefacte arheologice gasite deocamdata. Este vorba de placutele cu scrieri cuneiforme (aici mai multe despre acest tip de scriere: http://www.ancient.eu.com/cuneiform/).

"The Epic of Gilgamesh, an epic poem from Mesopotamia, is amongst the earliest surviving works of literature. The literary history of Gilgamesh begins with five independent Sumerian poems about 'Bilgamesh' (Sumerian for Gilgamesh), king of Uruk.
The first half of the story relates a friendship between Gilgamesh, king of Uruk, and Enkidu. Enkidu is a wild man created by the gods as Gilgamesh's peer to distract him from oppressing the people of Uruk.
In the second half of the epic, Gilgamesh's distress at Enkidu's death causes him to undertake a long and perilous journey to discover the secret of eternal life. He eventually learns that "Life, which you look for, you will never find. For when the gods created man, they let death be his share, and life withheld in their own hands".[1] However, because of his great building projects, his account of Siduri's advice, and what the immortal man Utnapishtim told him about the great flood, Gilgamesh's fame survived his death."
http://en.wikipedia.org/wiki/Epic_of_Gilgamesh

"Utnapishtim (or Utanapishtim) is a character in the epic of Gilgamesh who is tasked by Enki (Ea) to abandon his worldly possessions and create a giant ship to be called The Preserver of Life. He was also tasked with bringing his wife, family, and relatives along with the craftsmen of his village, baby animals and grains.[1] The oncoming flood would wipe out all animals and humans that were not on the ship, similar to that of the Noah's Ark story."
http://en.wikipedia.org/wiki/Utnapishtim

Istoria acestor placute cu scrieri cuneiforme, de unde provin, cum au fost traduse, unde sunt acum etc. este f.interesanta si poate fi citita aici:
http://www.gutenberg.org/files/11000/11000-h/11000-h.htm

Legatura textele religioase cu placutele cu scrieri cuneiforme este evidenta, acestea fiind sursa pe care s-au realizat. Cele mai vechi documente scrise care au legatura cu textele religioase moderne, se pare ca sunt manuscrisele de la Marea Moarta. Aici pot fi studiate in detaliu, gratie tehnologiei sec. XX.
http://www.deadseascrolls.org.il/learn-about-the-scrolls/scrolls-content

Studiul acestor artefacte arheologice ne ajuta mai bine sa intelegem trecutul nostru.

The imagination is the prisoner of our mind.

smartapp

Daca vine, vine, si nu ai cum sa te ii impotrivesti. Orice actiune, decizie, informare in cel mai mic detaliu, nu cred ca isi are rostul deoarece efectul este acelasi. Tot ce se poate spune in plus este expresia: ti-am zis eu? din partea celui informat. Insa rezultatul este acelasi si eu cel putin nu reusesc sa imi dau seama de natura efortului depus pentru a populariza sau contientiza publicul de un anumit fapt. De ce? Nu cred ca omul este capabil de schimbare in caz de apocalipsa, sau spune-i cum vrei.

07Marius

Citat din: smartapp din Februarie 11, 2014, 01:22:47 AM
Daca vine, vine, si nu ai cum sa te ii impotrivesti. Orice actiune, decizie, informare in cel mai mic detaliu, nu cred ca isi are rostul deoarece efectul este acelasi. Tot ce se poate spune in plus este expresia: ti-am zis eu? din partea celui informat. Insa rezultatul este acelasi si eu cel putin nu reusesc sa imi dau seama de natura efortului depus pentru a populariza sau contientiza publicul de un anumit fapt. De ce? Nu cred ca omul este capabil de schimbare in caz de apocalipsa, sau spune-i cum vrei.

Primul pas pentru a-ti stabili o strategie de aparare trebuie sa stii cu ce te confrunti. Pentru asta, studierea trecutului este o pista f. importanta, iar pe de alta parte avansul stiintific iti ofera noi variante si solutii la aceste probleme.

Anumite catastrofe naturale pot fi depasite cu ceea ce avem in prezent, in sensul asigurarii continuitatii civilizatiei umane. De aceea exista de ex. programul de monitorizare a spatiului pentru asteroizi si chiar facilitati militare subterane care ar putea asigura conditiile de supravietuire pentru un nr. limitat de ani si persoane in cazul unor astfel de situatii neprevazute: epidemii globale, dezastre nucleare, conflicte armate, mega eruptii vulcanice (http://www.agentia.org/anchete/geologii-avertizeaza-asupra-unei-mega-eruptii-6755.html) etc.

Pe de alta parte, o strategie de colonizare a spatiului (planete, sateliti naturali din sistemul solar) ar putea mari sansele de supravietuire in cazul unor situatii mai grave la nivel global.
Pentru a gandi si mai departe in timp, este nevoie de depasirea granitelor sistemului solar. Deocamdata acest lucru pare SF, insa pe viitor exista o sansa. Ca sa o fructifici, primul lucru este sa te gandesti ea si ce trebuie sa faci sa te apropii de ea. Altfel, sansa civilizatiei umane scade drastic si poate vom disparea ca atatea alte specii inaintea noastra.
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Marius, nu-ţi împărtăşesc entuziasmul cât priveşte posibilitatea de "migraţie pe alte planete", dar recunosc că omenirea nu ar fi progresat dacă nu ar fi existat şi asemenea visători, încăpăţânaţi din fire (şi din convingere).

Scepticismul meu e legat mai curând de aspectele sociale pe care le-ar implica o transbordare de asemenea amploare. Cu legile fizicii, mai treacă-meargă (nu-s eu în măsură să dau tonul), dar cu legile sociologice, mdeh  ;)

07Marius

#6
Citat din: Sieglind din Februarie 12, 2014, 12:37:15 AM
Marius, nu-ţi împărtăşesc entuziasmul cât priveşte posibilitatea de "migraţie pe alte planete", dar recunosc că omenirea nu ar fi progresat dacă nu ar fi existat şi asemenea visători, încăpăţânaţi din fire (şi din convingere).

Scepticismul meu e legat mai curând de aspectele sociale pe care le-ar implica o transbordare de asemenea amploare. Cu legile fizicii, mai treacă-meargă (nu-s eu în măsură să dau tonul), dar cu legile sociologice, mdeh  ;)

Cred ca lucrurile acestea sunt mai aproape decat am crede la prima vedere. Practic istoria se scrie pe parcursul unei generatii, ceea ce este extrem de rapid comparativ cu evolutia de pina acuma. Daca calatoria spre luna parea un vis prin anii 1960, iata ca vointa politica a transformat-o in realitate, desigur ca stiinta a jucat poate rolul principal in aceasta problema. Vreau sa spun ca in decurs de cateva decenii doar, ambitiile dar si sansa de reusita a unor misiuni de colonizare au luat avant. Luna, poate chiar inainte planeta Marte va marca inceputul programului de colonizare a unor planete, sateliti din sistemul solar. Dupa mine, pastrand un simt al realitatii rezonabil, in 100-200 de ani vor fi oameni care vor face naveta spre luna, vor lucra o perioada acolo si poate va fi o destinatie de vacanta exotica accesibila oricarui truditor de pe pamant. Pe Marte se vor instala baze permanente in urmatorii 10-15 ani si poate ca mai curand decat am crede colonizarea planetei Marte se va realiza. Cu timpul, va fi o baza spre alte destinatii din sistemul solar.
Eu vad lucrurile exact invers, omul se adapteaza mai rapid la schimbarile sociologice decat la cele conditionate de evolutia tehnologica care are un parcurs mai greu de "grabit". Depinde enorm de vointa politica si de cea a maselor care ar trebui sa sustina un astfel de program. Costurile sunt enorme, insa nu imposibile.

Eu m-am inscris in programul Mars One (http://www.mars-one.com/), dar sunt prea batran si ramolit pentru asa ceva. Vointa am, insa nu-i suficient. Insa, sper sa traiesc si sa ma bucur de reusitele altora.
The imagination is the prisoner of our mind.

smartapp

La ce echipamente avea Apollo 8-10 in misiunile pe Luna, in ziua de astazi este ca si cum ai face o comparatie intre Tico si Range Rover. Si totusi au reusit. Eu sunt de parere ca daca ar trebui ACUM sa ajungem pe luna, singurul impediment ar fi distanta, in rest avem absolut toate mijloacele necesare.

valangjed

Citat din: smartapp din Februarie 16, 2014, 03:58:59 PM
La ce echipamente avea Apollo 8-10 in misiunile pe Luna, in ziua de astazi este ca si cum ai face o comparatie intre Tico si Range Rover. Si totusi au reusit. Eu sunt de parere ca daca ar trebui ACUM sa ajungem pe luna, singurul impediment ar fi distanta, in rest avem absolut toate mijloacele necesare.
As spune ca distanta "inseamna" energie si la acest capitol omenirea sta cam prost.Nu ma intereseaza daca , la bord, am un computer pe tuburi electronice (lampi), ultimul model de procesor sau un computer cuantic cat timp am energie pentru a le transporta atat de departe incat sa fiu in siguranta.
Metode de conversie a diferitelor tipuri de energie exista dar tot "batranul" petrol ramane baza.La asta mai contribuie si marile companii petroliere, trebuie sa recunosc dar atat timp cat nu putem face, la costuri rezonabile, acumulatoare pentru laptop care sa tina macar 48 de ore, nu vad cum am putea renunta la petrol.
Cred ca atat timp cat investitiile in cercetare nu sunt "foarte serioase", in "caz de apocalipsa" nu ne ramane decat .... sa ne rugam :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#9
Citat din: valangjed din Februarie 16, 2014, 05:00:59 PM
As spune ca distanta "inseamna" energie si la acest capitol omenirea sta cam prost.Nu ma intereseaza daca , la bord, am un computer pe tuburi electronice (lampi), ultimul model de procesor sau un computer cuantic cat timp am energie pentru a le transporta atat de departe incat sa fiu in siguranta.
Metode de conversie a diferitelor tipuri de energie exista dar tot "batranul" petrol ramane baza.La asta mai contribuie si marile companii petroliere, trebuie sa recunosc dar atat timp cat nu putem face, la costuri rezonabile, acumulatoare pentru laptop care sa tina macar 48 de ore, nu vad cum am putea renunta la petrol.
Cred ca atat timp cat investitiile in cercetare nu sunt "foarte serioase", in "caz de apocalipsa" nu ne ramane decat .... sa ne rugam :D

"Omenirea" nu stă pe roze nici la alte capitole: ar putea corpul nostru să se adapteze în decurs de 1-2 generaţii la alte condiţii? Cu o altă presiune atmosferică (presupunând că aerul ar fi totuşi respirabil) sau o altă acceleraţie gravitaţională (sensibil diferită de g, să zicem)?  Dar dacă nu ne-am putea menţine temperatura corpului la 37°C?  am pieri la numai câteva grade + / -.
Mai avem nevoie de oxigen într-o anumită proporţie. Radiaţii care să nu depăşească un anumit prag. Şi mai câte ...

Imaginea unor uriaşe colonii umane (gen muşuroi) care să-i adăpostească pe exploratorii "de mâine", pe cei care se vor avânta într-un 'neunde' (to boldly go where no one has gone before) mi se pare o tristă şi resemnată acceptare a unui etern destin de încarcerat.

Aşa că în loc de "escatologie", în seara asta o poezie (Robert Frost):


Fire and Ice

Some say the world will end in fire,
Some say in ice.
From what I've tasted of desire
I hold with those who favor fire.
But if it had to perish twice,
I think I know enough of hate
To say that for destruction ice
Is also great
And would suffice.

valangjed

Citat din: Sieglind din Februarie 17, 2014, 12:02:29 AM


"Omenirea" nu stă pe roze nici la alte capitole: ar putea corpul nostru să se adapteze în decurs de 1-2 generaţii la alte condiţii? Cu o altă presiune atmosferică (presupunând că aerul ar fi totuşi respirabil) sau o altă acceleraţie gravitaţională (sensibil diferită de g, să zicem)?  Dar dacă nu ne-am putea menţine temperatura corpului la 37°C?  am pieri la numai câteva grade + / -.
Mai avem nevoie de oxigen într-o anumită proporţie. Radiaţii care să nu depăşească un anumit prag. Şi mai câte ...

Imaginea unor uriaşe colonii umane (gen muşuroi) care să-i adăpostească pe exploratorii "de mâine", pe cei care se vor avânta într-un 'neunde' (to boldly go where no one has gone before) mi se pare o tristă şi resemnată acceptare a unui etern destin de încarcerat.

Aşa că în loc de "escatologie", în seara asta o poezie (Robert Frost):


Fire and Ice

Some say the world will end in fire,
Some say in ice.
From what I've tasted of desire
I hold with those who favor fire.
But if it had to perish twice,
I think I know enough of hate
To say that for destruction ice
Is also great
And would suffice.
Aceste alte conditii se pot "rezolva" cu suficienta energie.Asa cum se fac vapoare de lux se pot face si "vapoare" spatiale cu plante, animale, etc.Un fel de "arca lui Noe" supertehnologizata :D
In privinta "apocalipsei", prin foc sau gheata, mi-e indiferent, atat timp cat vine brusc adica o trecere spontana de la "temperatura camerei" la 100 K sau la 10 000K.Daca se intampla in maxim o secunda "N-ai timp sa stii ca mori."
Frumoasa ideea din poezie.La engleza mea, "majoritar tehnica" ;D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#11
Exact la asemenea vapoare supertehnologizate mă gândisem când am scris despre 'un etern destin de încarcerat'.  :)

Iar dacă n-am fost inspirată în alegerea 'imaginii', îmi cer scuze. Aseară eram cam ostenită după atâta alergătură "pe ele.ro., eva.ro, etc.", ştii tu  ;)

P.S. Există şi o traducere (cam frustă, aş zice - după gustul meu) a poeziei lui Frost. Dar tu ai dreptate.

http://poezii.citatepedia.ro/de.php?a=Robert+Frost

07Marius

Citat din: Sieglind din Februarie 17, 2014, 12:02:29 AM
"Omenirea" nu stă pe roze nici la alte capitole: ar putea corpul nostru să se adapteze în decurs de 1-2 generaţii la alte condiţii? Cu o altă presiune atmosferică (presupunând că aerul ar fi totuşi respirabil) sau o altă acceleraţie gravitaţională (sensibil diferită de g, să zicem)?  Dar dacă nu ne-am putea menţine temperatura corpului la 37°C?  am pieri la numai câteva grade + / -.
Mai avem nevoie de oxigen într-o anumită proporţie. Radiaţii care să nu depăşească un anumit prag. Şi mai câte ...
Cred ca viata gaseste mereu solutii pentru a se adapta noilor conditii de mediu. Evident ca este vorba de un proces, insa sunt convins ca in decurs de cateva generatii schimbarile pot fi semnificative. Astronautii care petrec saptamani\luni de zile pe orbita isi adapteaza corpul la noile conditii. Oasele de decalcifiaza, scade masa musculara, scade cantitatea de oxigen necesara si probabil ca se produc modificari si la nivelul functionarii celulare. Rezultatul pe termen mai lung ar fi si mai spectaculos. Din cate imi dau seama acum, omul va deveni curand un fel de hybrid robot-organism viu. O serie de organe vor putea fi inlocuite de unele absolut artificiale, mai fiabile si cu posibilitate de upgrade. In aceste conditii va putea supravietui in medii absolut imposibile comparativ cu conditiile din prezent. Poate se va intampla acest lucru inca din conceptie - design artificial prin manipulare genetica, posibilitatile sunt nelimitate.

Citat din: Sieglind din Februarie 17, 2014, 09:07:21 AM
Exact la asemenea vapoare supertehnologizate mă gândisem când am scris despre 'un etern destin de încarcerat'.  :)

Aici, cred ca este vorba doar de "lungimea lesei" sau cat de mare este spatiul incarcerat. Si acum, suntem incarcerati pe pamant, cu mici exceptii. Capitanul unui vas fara barci de salvare, pina la urma va muri innecat...
The imagination is the prisoner of our mind.


puriu

 Extinctia speciei umane este posibila din multe motive pe care le banuim plus multe altele. Cat mai avem? Cu un an mai putin decat anul trecut.
Dupa 25.000 de ani vor ramane urme clare: disparitia unei mari parti din resursele minerale si energetice fosile.