Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Retea Linux

Creat de mgu1985, Ianuarie 29, 2014, 03:53:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mgu1985

Salutare. Am cautat in sectiunea internet ajutor dar nu am gasit, asa ca postez aici o intrebare.

Am 4 calculatoare si sunt conectate permanent in retea printr-un router, iar cablu de la provider merge la router. Toate functioneaza bine. Dar am vazut la cineva, aceeasi chestie, dar in loc de router imi zicea ca are un server (sau retea) Linux. Adica putea sa configureze mai detaliat si, cica mai bine traficul prin acel server. M-am documentat pe internet si, intr-adevar este recomandat asa ceva, dar este pentru utilizatori experimentati. Mi-ar fi de ajutor un raspuns de-al cuiva care a configurat asa ceva, eventual o distributie de linux recomandata. Sau ceva tutoriale. Ma rog, un pas de inteput ca de acolo voi prelua eu. Mersi.

puriu

Pentru patru calculatoare care merg bine prin router nu e necesar un server, un calculator puternic ce sta permanent in priza.

mgu1985

#2
.