Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

un trio perfect

Creat de inger_demonizat, Iulie 12, 2009, 05:33:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

inger_demonizat

 nu stiam unde sa postez acest otpic sper ca am ales bine sectiunea si nu voi fi comentat pentru asta...
Voi ce credeti de un trio format din gripa avaiara-criza economica-gripa porcina?
eu zic ca este cea mai letala combinatie posibila creata in mod intentionat de niste "minti" ilustre ale omeniri cu scopu de a decima populatia planetei.
Sa o luam cronologic:
Gripa aviara a "pregatit" terenul
Criza a facut niste mici "retusuri"
Gripa porcina a prins mai multa putere fiind sustinuta din spate de celelalte doua care au tasat bine terenul.
Si acum ce va urma?
Ma tem ca virusul AH1N1 (am studiat materialul genetic al virusului "mama" H1N1 si am observat o oarecare simplitate in organizarea lui) sa nu devina un flagel mondial ca si fratele sau  mai mare numit HIV. Si nu stiu de ce am, senzatia asta tot  mai persistenta...

Adi

Ce spui tu este o teorie a conspiratiei. Pana acum a murit un numar neglijabil de oameni de la gripa aviara sau de la gripa porcina si de la criza economica. Daca isi propuneau intr-adevar sa reduca populatia planetei, au reusit. Ar fi o sansa mai mare sa fie sperietoare ca lumea sa cumpere vaccinuri si sa faca bani industria farmaceutica, dar nici asta nu cred. Sunt atatea boli deja pentru care lumea plateste ca sa se vindece, nu e nevoie de unele noi. Si oricum, daca cineva ar profita de raul altcuiva, nu inseamna ca acel ceva a facut acel rau. Daca eu ma bucur de moartea ta si tu mori, nu inseamna automat ca te-am omorat eu. In general, trebuie sa fii sceptic la teoriile conspirationiste.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

pe mine ma inspaimanta la ce poate duce mintea umana.....
mie nu imi e frica de cele trei elemente expuse mai sus

graethel

@inger-demonizat:

Nu prea as pune HIV si gripa in aceeasi oala.

Din cate vad eu, victime ale gripei porcine au fost oameni care locuiau in conditii precare, batrani si bebelusi. Astea sunt si victimele unei gripe normale. Te indem sa privesti statisticile anuale ale gripei normale, care nu e atat de mediatizata.

Compara-le cu victimele unor boli precum malaria sau e-coli. Compara-le cu numarul de persoane care mor anual din cauza unui atac de cord sau a altor afectiuni coronare. Cu numarul de oameni care mor de cancer.

Pana la urma si din faptul ca iti procuri mancare de la super-market poate fi dezvoltat intr-o frumoasa teorie conspirationista. A se vedea agitatia vizavi de Codex Alimentarius.

Adi

Da, de o mie de ori mai multi mor anual doar din gripa normala, cum zice si Flavia. Deci deocamdata gripa asta nu a reusit sa omoare suficienti oameni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

e doar inceputul....sa avem ceva rabdare....cu rabdare treci marea
sper k m-am inselat si e prima data cand zic asta

Adi

Marea Britanie va vaccina intreaga populatie. In toamna se estimeaza ca vor muri mai multi. Dar vom vedea daca mai multi ca de gripa obisnuita.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro