Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema resort

Creat de radustefan91, Ianuarie 21, 2014, 11:27:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radustefan91

Pentru aceasta problema , imi trebuie ecuatiile miscarii... m-am chinuit si eu la rezolvarea acestora dar nu ajung la un rezultat bun...

mircea_p

Bine ai venit pe forum. :)

Ai putea sa scrii si textul problemei? De obicei se posteaza problema fara desen. Tu ai facut desenul, care e partea mai dificila, dar ai uitat sa scrii textul problemei.

Si apoi arata si unul din rezultatele astea care nu sant bune. Un rezultat prost e mai bun decat nici un rezultat. :)


radustefan91

incercare de rezolvare , si datele problemei... nu prea ai nevoie de text la o astfel de problema... ma intereseaza in special viteza de deplasare a barei ideale..

mircea_p

Imi pare rau, textul e esential. Fara text e doar o manipulare orbeasca a unor ecuatii si simboluri. Nu e fizica.
Nu stii ce se intampla in sistem si care sant componentele sistemului.

Ce este acel R2? E un arc? Daca da, care sant proprietatile lui? Ce este lo? Numai cateva intrebari la care ar trebui sa raspunda textul.

radustefan91

R este raza , R2 nu exista , Io este defapt j adica momentul de inertie, atasez poza asa cum am primit eu problema.

radustefan91

Incercarea mea de rezolvare mai detaliata daca te ajuta... stiu ca e ceva gresit ca nu am numarul de ecuatii necesar..

mircea_p

#6
Oh, este k. In primul desen arata ca un R2.
Daca e vorba de constanta elastica a resortului, k=100N e gresit. Trebuie sa fie in N/m.
Probabil ca e doar o omisiune.

lo este lungimea nedeformata a arcului (nu se vede bine ce scrie in paranteza aia).
Daca chiar este un arc, miscarea va fi un fel de oscilatie pe verticala combinata cu alunecarea firului peste scripete.
Forta care actioneaza vertical asupra scripetelui nu e constanta ci depinde de deformarea arcului.
Nu e clar daca ati luat acest lucru in consideratie, in rezolvare.

Edit. Am scris in timp ce postai rezolvarea. Nu o vazusesm. O sa ma uit cu atentie dar acum nu mai am timp.



radustefan91

lo este lungimea nedeformata a resortului, alunecare nu exista deoarece coeficientul de frecare se cere sa fie cat mai mare...

radustefan91


mircea_p

Si eu multumesc pentru precizari si desene.
E o problema interesanta. Nu chiar triviala.

O prima observatie ar fi ca nu ai considerat faptul ca scipetele nu este in repaus.
Incepand cu prima ecuatie din prima poza, suma forteleor nu este zero ci este egala cu masa scripeteleui inmultita cu acceleratia centrului sau de masa. E vorba de o acceleratie pe verticala.
Cand sistemul este lasat liber, resortul se intinde datorita greutatii scripetelui si a corpurilor atarnate.
Nu este o situatie de echilibru static.
T2 nu este constanta ci depinde de alungirea resortului.
Rezulta o ecuatie diferentiala, ca la oscilatorul armonic.

As sugera rezolvarea mai inatai a cazului mai simplu in care se neglijeaza inertia scripetelui.
Ar putea fi destul de complicata si asa.

Dar poate nu am inteles eu bine problema. Insa nu vad de ce ar fi acolo un resort daca nu se intinde.