Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Fantana cu lant"

Creat de mircea_p, Ianuarie 16, 2014, 09:28:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

Nu e vorba de putul cu scripete din curtea bunicilor ci de altceva, mult mai spectaculos. Cu atat mai mult cu cat pare foarte simplu de realizat. :)
Sper ca macar cativa vor trai un "whaaw" moment privind asta pentru prima data.
Eu am.   :) ;)



Understanding the chain fountain

Electron

Don't believe everything you think.

Sieglind

Păstrând proporţiile ...

Citat din: mircea_p din Ianuarie 16, 2014, 09:28:17 PM

Sper ca macar cativa vor trai un "whaaw" moment privind asta pentru prima data.
Eu am.   :) ;)

Citat din: Electron din Ianuarie 17, 2014, 09:56:36 AM
Whaaw! :)

e-

(pentru că nu mă pot compara cu voi doi)  :)

strig şi eu:

uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, ce chestie !  :D

valangjed

Mda!Nu aveam stiinta despre "asaceva".Dupa aceste explicatii cred ca am inteles de ce , luand doua motoare electrice de aceasi putere dar cu turatii diferite, folosite la un fierastrau circular , cel cu turatie mai mare poate fi folosit pentru taierea unui lemn mai gros.Am facut o analogie destul de grosolana dar aceasta a fost prima care mi-a "trecut" prin cap.Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 12:06:15 AM
Dupa aceste explicatii cred ca am inteles de ce , luand doua motoare electrice de aceasi putere dar cu turatii diferite, folosite la un fierastrau circular , cel cu turatie mai mare poate fi folosit pentru taierea unui lemn mai gros.Am facut o analogie destul de grosolana dar aceasta a fost prima care mi-a "trecut" prin cap.Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Nu am inteles in ce fel consideri ca sunt analoage cele doua. Si de ce turatia mai mare implica posibilitatea taierii unui lemn mai gros? Explica putin rationamentul facut de tine.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Imi cer scuze!Eram destul de obosit si nu inteleg cum mi-a trecut prin cap o astfel de analogie.
In ce priveste problema diferentei de turatie, este ceva observat practic.Singura explicatie care mi-a trecut prin cap este legata de inertia panzei de taiat sau de forta cu care este impins lemnul.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.