Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Legea lui Arhimede

Creat de Roselinda, Ianuarie 15, 2014, 07:02:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Roselinda

Un cub de gheata pluteste intr-un vas cu apa.Se toarna ulei in vas astfel incat cubul de gheata ajunge complet  acoperit ca infigura.Ce se intampla cu nivelul lichidului fin vas cand gheata se topeste? :
  a)Dupa turnarea uleiului;
  b)Daca uleiul nu ar fi fost turnat.

Electron

Buna Roselinda,

Unde e figura?

e-
Don't believe everything you think.

Roselinda


Roselinda

Macar pot sa o descriu, e foarte usoara figura?!

zec


Roselinda

#5
Multumesc!

 <eliminat problema off topic>

Electron

Da, macar incearca sa descrii figura.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: zec din Ianuarie 15, 2014, 08:33:21 PM
a-nu creste
b-creste
zec, te rog sa si justifici aceste raspunsuri, conform cunostintelor tale.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Roselinda din Ianuarie 15, 2014, 08:58:05 PM
Multumesc!
Inainte sa iei un raspuns dat mura in gura de bun, asigura-te ca ai inteles si de ce e corect acel raspuns, nu de alta, dar s-ar putea ca cel/cea care iti da raspunsul sa nu inteleaga nici el/ea corect problema sau sa nu aiba cunostintele necesare si sa greseasca.

e-
Don't believe everything you think.

zec

E posibil sa fi gresit.
Totusi am o intrebare si eu?Se poate scufunda gheata in ulei?De ce uleiul care dupa mine e mai dens decat apa se ridica la suprafata?Are cumva densitatea mai mica decat apa?

Electron

Citat din: zec din Ianuarie 16, 2014, 10:03:23 AM
E posibil sa fi gresit.
Din pacate, daca nu ai argumente pentru raspuns, ar fi trebuit sa nu te implici, pentru ca acum exista riscul sa mearga Roselinda la scoala cu raspunsul tau, si pe langa ca nu are idee de ce ar fi corect sau incorect raspunsul copiat de la tine, ne face si reclama proasta forumului daca recunoaste (sau se scuza) ca a copiat de aici respectivul raspuns.

Pe viitor sper sa nu te mai bagi in probleme pe care nu le stapanesti, la aceasta sectiune.

CitatTotusi am o intrebare si eu?Se poate scufunda gheata in ulei?
Este o intrebare care s-ar putea sa fie irelevanta in aceasta problema, in functie de conditiile propuse. Se vede ca nu se specifica ce fel de ulei e folosit, deci ar fi o discutie si aici, daca vrem sa mergem mai mult in detaliu.

CitatDe ce uleiul care dupa mine e mai dens decat apa se ridica la suprafata?
Pe ce te bazezi cand crezi ca uleiul e mai dens decat apa? De ce ar fi asa dupa tine?

CitatAre cumva densitatea mai mica decat apa?
Conform problemei, uleiul acopera gheata, care stim ca pluteste la suprafata apei, deci uleiul trebuie sa fie deasupra. Asta inseamna ca e vorba de ulei care pluteste pe apa (dar nu stim in ce relatie e densitatea lui cu cea a ghetii).

In general uleiul "obisnuit" este mai putin dens decat apa, dar probabil exista uleiuri minerale care pot fi mai dense decat apa, desi eu nu am gasit referinte concrete. Ai tu ceva exemple in acest sens?

Dar daca lasam uleiul deoparte, cum justifici tu raspunsul tau legat de variatia nivelului la topirea ghetii cand nu e si ulei deasupra?


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: zec din Ianuarie 16, 2014, 10:03:23 AM
E posibil sa fi gresit.
Totusi am o intrebare si eu?Se poate scufunda gheata in ulei?De ce uleiul care dupa mine e mai dens decat apa se ridica la suprafata?Are cumva densitatea mai mica decat apa?
Daca ai mancat vreodata supa trebuie sa fi vazut cerculetele de grasime pe suprafata supei (apei).  :)
Probabil ca impresia de "mai dens" provine din vascozitatea mai mare a uleiului in raport cu apa.
Si lipsa de experienta in bucatarie.  ;D

In privinta ghetii, probabil ca se scufunda in uleiurile comune alimentare. Densitatea la zero C este in jur de 920 kg/m^3 pe cand uleiurile sant intre 800-900 kg/m^3. Uleiul de masline pare ca se apropie de 920 kg/m^3.



zec

Faptul ca am gresit ii se poate intampla oricui .Mi am dat seama de greseala imediat ce am vz ca ai intervenit.Cunosc fizica dar nu am experienta ca in matematica.Fizica rezolv rar probleme ca si la chimie.Dar evident ca matematica a fost intodeauna un instrument cu care m-am ajutat enorm in intelegerea fizicii,chimiei si altor domenii de stiinte exacte.Numai stau sa explic ca nu are rost,nu e mare dezastru ca Rosalinda nu a stiut corect si chiar daca ar fi stiut fara o explicatie coerenta raspunsurile mele au fost doar un indiciu dar nu si o rezolvare.
Aceste lucruri trebuie sa inteleaga un elev ca orice raspuns admite si o justificare.
La problema asta daca se ia in considerare dilatarea apei la inghet atunci la topire volumul cubului scade si cum era scufundat evident volumul din vas scade.
La punctul b volumul nu se modifica deoarece greutatea cubului de gheata e acelasi cu greautatea apei topite deci volumul deslocuit de apa inghetata e egal cu volumul apei echivalente la topire ,practic acest fenomen arata efectiv cat de mare e dilatarea apei la inghet.Si acuma ajungem si la prostia de care vb astia pe la tv, ca se topeste gheata la polul nord si se ridica nivelul mari.

Electron

Citat din: zec din Ianuarie 16, 2014, 05:51:19 PM
[...] nu e mare dezastru ca Rosalinda nu a stiut corect si chiar daca ar fi stiut fara o explicatie coerenta raspunsurile mele au fost doar un indiciu dar nu si o rezolvare.
Nu zec, raspunsurile tale au fost raspunsuri date mura in gura, cu care din pacate elevii se multumesc prea repede. E efectiv ca si cum ar fi copiat la un test, doar raspunsul, de la vecinul, fara sa aiba habar de ce ar fi corect sau nu. Iar un raspuns eronat nu are cum sa fie un indiciu, pentu ca mai mult incurca decat ajuta. Sper ca suntem de acord si ca nu va mai fi nevoie sa avem discutia asta si la alte probleme de fizica.

CitatAceste lucruri trebuie sa inteleaga un elev ca orice raspuns admite si o justificare.
Mai corect spus, un raspuns fara justificare (in special la fizica) e complet inutil.

CitatLa problema asta daca se ia in considerare dilatarea apei la inghet atunci la topire volumul cubului scade si cum era scufundat evident volumul din vas scade.
Uite ca intuitia ta te duce in eroare. Nu ai vazut niciodata un cub de gheata plutind pe apa? Cine a spus ca era complet scufundat? (Apropo, de aceea era esential sa se vada si figura problemei, ca sa nu fie astfel de neintelegeri).

Desigur, daca avem un cub de gheata complet scufundat (cine il tine sub apa?), atunci la topire volumul scade si nivelul apei scade de asemenea. Dar in aceasta problema nu este vorba de acest caz.

In cazul in care cubul pluteste pe apa, cum e cazul in aceasta problema, ce se intampla cu nivelul apei la topirea ghetii?

CitatLa punctul b volumul nu se modifica deoarece greutatea cubului de gheata e acelasi cu greautatea apei topite deci volumul deslocuit de apa inghetata e egal cu volumul apei echivalente la topire ,practic acest fenomen arata efectiv cat de mare e dilatarea apei la inghet.
Raspunsul e gresit si de data asta, iar justificarea nu este corecta, pentru ca problema intreaba despre nivelul lichidului din vas (adica apa + ulei) nu doar de apa. Cum iti modifici argumentul si raspunsul, date fiind aceste precizari?

CitatSi acuma ajungem si la prostia de care vb astia pe la tv, ca se topeste gheata la polul nord si se ridica nivelul mari.
Intrebare: ce crezi tu, apa de la polul nord pluteste toata pe apa, ca un imens iceberg?


e-
Don't believe everything you think.