Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aparitia vietii pe Terra

Creat de Temari, Mai 24, 2008, 06:37:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

#75
PS Pentru ciuperci cititi si https://www.telework.ro/ro/ciuperci-fungi/ un scurt dar excelent rezumat la zi a documentatiei in domeniu pe care cred ca autorul a facut-o folosind un program expert(azi mai nou, programele asta mai evoluate  se cheama AI :) )

atanasu

Si o stire recenta, poate ca importanta pentru aparitia chimiei  vietii in Univers: https://www.descopera.ro/stiinta/20414073-telescopul-webb-a-detectat-pentru-prima-data-o-molecula-cruciala-pentru-viata   (iunie 2023)
E vorba de molecula cationului metil CH3+ care ajuta la formare moleculelor complexe  orgaice

atanasu

Si cum am scris mai devreme ee alt fir si ma citez:
"Ori am inebunit, ori nu am inebunit.
 Ori eram mai demult deja nebun, ori nu eram  nebun
 Deci ori sunt, ori nu sunt nebun!
 Tetium non datur!

De ce spun acestea? Pai pentruca azi dimineata am realizat ca daca lasam studiul cosmologic al Universului deoparte adica studiul care face obiectul acestui fir  si  ne gandim la firele subordonate unde discutam originea vietii si speciatia dar cu dirctie catre originea lui Homo sapiens sapiens si voi posta si acolo acest text,  poate ca  ne izbeste  urmatorul adevar ipotetic referitor la acste emergente miraculoase.
Ele nu pot fi decat efectul actiunii unei transcndnte divine sau al unei inteligente extraterestre care pentru nivelul nostru tot divina ar apare. Sigur ca putem spune ca materialistii agnostici ca sunt doar evenimente necesare in evolutia materiei in Univers.
Daca acceptam interventia exterioara evolutiei naturale drept cauza a  aparitiei emrgentei viului in neviu si a nousului in animalul evoluat din una in speciile genului homo atunci putem considera ca astfel pe Terra s-au produs doua actiuni  de INSAMANTARE ininteligibile in resorturil lor interne dar evidente pentru observator."