Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje din viitor ?

Creat de HarapAlb, Iulie 04, 2008, 12:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb


Adi

Eu nu am inteles, omul are "un satelit GPS" sau o "poza a unui satelit GPS"? Ca nu e tot una. Si nu inteleg, sustine ca vine din viitor? Si daca el a facut descoperirea in '92, de ce nu a inregistrat-o pana azi? Si nu inteleg, cum sa intregistrezi o descoperire? Ca doar nu faci bani din ea ... Eventual o publici sa ai intaietate. Eu sunt sceptic ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

eu am inteles urmatoarele:

In 1906 (!) s-a facut o expunere (cautare de comete banuiesc) de 3 ore a unei placi la Observatorul Astronomic din Viena. Se pare ca placa respectiva a inregistrat o traiectorie (relativ complicata pentru a fi alt corp ceresc) care ar corespunde unui satelit.

teodora85

Eu am inteles ca ar avea o poza prin care ne poate demonstra cum putem percepe lucruri din viitor. Poza pe care am observat ca se incapataneaza sa nu o publice. Sunt chiar curioasa ce este in ea..

Abel Cavaşi

Cred că este posibilă existenţa unei fotografii din 1906 pe care s-a înregistrat traiectoria unui corp ce pare a fi satelit artificial, dar de aici până la a considera că acel obiect ar fi tocmai un satelit din zilele noastre este o cale foarte lungă.

În plus, mă deranjează ,,misterul" pe care îl creează autorul asupra descoperirii. Atitudinea lui mă face să cred că are interese mercantile nu prea ortodoxe.

Electron

Eu imi manifest scepticismul (ca sa vezi surpriza  :-X), mai ales ca pana nu vedem documentele si analizele facute pana acum, nu putem aplica nici macar briciul lui Occam.

Ce as mai observa este ca sunt o multime de speculanti (sau se zice speculatori?) in lumea academica si nu numai, care se bazeaza pe senzationalism si pe ignoranta celorlalti pentru a-si spori faima (si umfla egoul). Si totusi, ei intre ei acesti speculanti nu se inghit, ori din invidie, ori poate ca stiu din experienta ca nu valoreaza nimic speculatiile de acest fel.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Am primit un raspuns pe forumul de astronomie. Studiul este inca in desfasurare, eu zic sa asteptam analiza dovezilor si concluziile.

Pana atunci ma abtin de la orice comentarii  ;D


PS: Totusi, am putea incerca sa citim teoria lui Hawking si Reece...

Adi

Sa asteptam sa vedem daca in un an de zile va publica stiintific "descoperirea" ... Sa vedem ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro