Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Scrieri proprii.  (Citit de 5964 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Abc2010ro

• Vizitator
Scrieri proprii.
« : Februarie 28, 2015, 12:47:07 a.m. »
Va prezint o serie de scrieri de ale mele ce au ca tema centrala constiinta.

- Is Qualia Meaning or Understanding? - trateaza problema qualiilor
- The Problem of the Self - o serie de experimente mentale care incearca sa puna in evidenta natura Eului
- Existenta. Bine si Rau. - trateaza problema binelui si raului in lume - neterminat
- Ultimate Understanding - propune o idee pentru inteligibilitatea universului
- I exist - explica de ce exista lumea, plasand Eul in locul central.

Abc2010ro

• Vizitator
Răspuns: Scrieri proprii.
« Răspuns #1 : Februarie 28, 2015, 12:47:37 a.m. »
Is Qualia Meaning of Understanding?

Abc2010ro

• Vizitator
« Răspuns #2 : Februarie 28, 2015, 12:48:06 a.m. »
The Problem of the Self

Abc2010ro

• Vizitator
« Răspuns #3 : Februarie 28, 2015, 12:48:35 a.m. »
Existenta. Bine si Rau.

Abc2010ro

• Vizitator
« Răspuns #4 : Februarie 28, 2015, 12:49:04 a.m. »
Ultimate Understanding

Abc2010ro

• Vizitator
« Răspuns #5 : Februarie 28, 2015, 12:49:29 a.m. »
I Exist

Offline Şumi

• Experimentat
  • Mesaje postate: 770
  • Popularitate: +62/-32
« Răspuns #6 : Februarie 28, 2015, 02:07:43 a.m. »
 Foarte bine ca te intereseaza filosofia este un domeniu interesant.Din mesajale postate inteleg ca aceste idei iti apartin am descarcat un pdf.Ce as putea sa iti spun?Daca te numesti Cosmin poate ar trebui sa iti schimbi nick-ul este doar o mica parere.

Observ ca ai interese variate tratate filosofic ceea ce este bine ,numai ca: de ce ar trebui sa descarcam noi pdf-urile scrise de tine si sa le citim?Te rog sa nu te superi pe mine ,numai ca nu inteleg de ce ar trebui sa citesc niste idei.

Cum ti-am spus am descarcat un pdf si am vazut ca te numesti Cosmin cf. propiul tau mesaj aceste idei iti apartin.

Daca vei avea bunavointa poate ne vei spune daca : tu esti autorul acestei carti http://www.amazon.com/Freedom-elves-Cosmin-Visan-ebook/dp/B00ASHY3XA/ref=la_B00IV3DNJS_1_1/181-6688347-2393401?s=books&ie=UTF8&qid=1425079988&sr=1-1

si castigatorul unei olimpiade la CERN http://alicematters.web.cern.ch/?q=CosminVisan

Sau poate este doar o coicidenta de nume.Banuiesc ca onestitatea te v-a face sa raspunzi adecvat.Poate crezi ca toate acestea nu sunt importante,ba da spun eu,deoarece ar fii o placere sa avem un scriitor printre noi.

Mult succes si multa inspiratie in filosofie.

Offline valangjed

• Senior
  • Mesaje postate: 1060
  • Popularitate: +62/-18
« Răspuns #7 : Februarie 28, 2015, 08:42:22 p.m. »
@Abc2010r, eu as zice sa studiezi mecanica cuantica inainte de a face afirmatii de genul "mecanica cuantica nu explica decat atomul de hidrogen".Cred ca faci o mare confuzie.Cel care
explica doar atomul de hidrogen este "modelul atomic al lui Bohr".Mecanica cuantica este mult mai complexa.Doar cateva lucruri care tin de mecanica cuantica:"Functia de unda, ecuatia lui Schroedinger(Dirac), principiul incertitudinii al lui Heissenberg, principiul excluziunii al lui Pauli.
Nu am eu o parere prea buna despre filosofie dar cand incepi o carte cu o afirmatie falsa, chiar daca e vorba de filosofie, se cheama ca ori nu stii despre ce vorbesti ori incerci sa manipulezi cititorul intr-o anumita directie.
Nu am citit mai departe dar daca filosofia ta se bazeaza pe asta nu are rost sa mai citesc.
Ma refer aici la scrierea "Existenta.Bine si Rau".   
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Offline atanasu

• Senior
  • Mesaje postate: 1030
  • Popularitate: +13/-101
« Răspuns #8 : Martie 01, 2015, 07:15:54 p.m. »
Daca acest user este acelas (eu asa cred)  cu tanarul Cosmin Visan ( student in fizica/astrofizica si actual sau probabil cercetator la CERN - http://alicematters.web.cern.ch/?q=CosminVisan)  nu stiu daca trebuie sa primeasca observatii referitoare la fizica cuantica, dar oricum el este cel mai in masura sa raspunda si cred ca  trebuie sa considere ca ele nu reprezinta decat dorinta interlocutorilor de a intelege pe de o parte mai bine ce spune si in acelasi timp sa-i fie cumva de folos, odata ce si el cat si ei isi dedica din timp unei probleme care constituie o preocupare de a dsale, dar poate ca nu numai.
Personal sunt interesat de problemele filozofice care-l preocupa  si daca voi avea timp sa citesc opusurile afisate  poate ca voi avea si o opinie.
Oricum ma bucur ca un fizician are si preocupari care azi s-ar putea numi aproape esoterice.

Abc2010ro

• Vizitator
« Răspuns #9 : Mai 25, 2015, 11:24:50 a.m. »
Nimeni interesat sa dezbata aceste subiecte ?  :(

Offline atanasu

• Senior
  • Mesaje postate: 1030
  • Popularitate: +13/-101
« Răspuns #10 : Mai 30, 2015, 06:51:32 p.m. »
Nu pot spune ca nu m-ar interesa, dar deocamdata sunt prins cu problema TBB si acolo ca fizician tinand cont s ca Adi nu mai scrie ai putea fi de ajutor cred ca si sdta ai putea avea o contributie si desigur astfel cei care vor aprecia cele din domeniul tau strict(fizica teoretica daca nu te confund?) vor putea fi poate curiosi sa-ti vada si alte fatete ale personaltatii.