Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Termodinamica- clasa a 10-a!

Creat de darkzor12, Noiembrie 22, 2013, 12:31:29 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darkzor12

Am si eu 3 problemele. Ma poate ajuta cineva cu rezolvarile? Multumesc anticipat.

Problemele sunt din culegerea de probleme de fizica de clasa a X-a, editura OOMPAL, autor Virgil-Miron Patru.

1.Un gaz ideal cu exponentul adiabatic gama, care ocupa un volum V0 la presiunea p, sufera o dilatare reprezentata in coordonate p, V printr-o dreapta ce trece prin origine.In urma dilatarii volumul gazului se tripleaza. Sa se determine : a) cresterea energiei interne; b) lucrul mecanic efectuat ; c) caldura specifica molara a gazului in cursul acestui proces ( Ma intereseaza si ce fel de transformare este la aceasta problema.)

2.Doua incinte cu volumele V1 si V2=V1/2, aflate la aceasi temperatura, comunica printr-un tub prevazut cu un robinet. In prima incinta se afla un gaz monoatomic la presiunea p1, iar in cea dea doua un gaz diatomic la presiunea p2=3p1. Sa se afle caldura molara la volumul constant a amestecului de gaze dupa deschiderea robinetului dintre cele 2 incinte.

3.Doua vase izolate adiabatic pot comunica printr-un tub prevazut cu robinet , initial inchis. Intr-unul din vase se afla niu moli de gaz ideal monoatomic avand presiunea p1=10 la puterea a 5-a si temperatura T1=500K, iar in celalalt se afla 2niu kmoli de gaz ideal diatomic la presiunea p2=2x10 la puterea a 5-a si temperatura T2=370K. Sa se afle temperatura si presiunea amestecului dupa deschiderea robinetului.