Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Efect fotoeletric

Creat de cata1241, Noiembrie 21, 2013, 04:34:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cata1241

Prezinta sodiul ( lucru mecanic de extractie = 2.3 eV) efect fotoelectric daca este iluminat cu lumina portocalie cu lungime de unda = 680nm.Deci intrebarea este daca are loc efectul fotoelectric.

In prumul rand trebuie ca valoarea frecventei radiatiei incidente sa fie mai mare decat valoarea frecventei de prag a corpului respectiv ( sodiu ). De aici nu stiu cum sa mai continui?...

Care ma ajuta si pe mine , dar nu cu rezolvarea ci dor cu anumite explicatii..ca sa pot intelege cum ma folosesc de ce am scris mai sus ca sa aflu daca are loc efectul fotoelectric.

mircea_p

Poti continua in doua feluri:
1. Calculezi frecventa de prag a sodiului (folosind lucrul mecanic de extractie dat)
2. Calculezi energia unui foton cu lungimea de unda data si compari cu lucrul de extractie

cata1241

Mersi mult , deja incercasem asa dar nu eram sigur! dat fiind faptul ca deabia am rezolvat la clasa doar o problema de acest gen si am primit tema si e cam greu sa ma folosesc de prima problema ca sa o rezolv pe asta, pentru ca sunt diferite.