Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Subiect discutie Optica geometrica

Creat de Stefan159, Noiembrie 04, 2013, 08:31:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stefan159

Buna seara !
Aduc in discutie in aceasta seara demontrarea sferitatii pamantului ! Cum demonstram ca este sferic si nu plan si calcularea lungimii cercului ecuatorial. Nu este o problema in sine nu avem nici un fel de informatii masuratori sau alt chestii . intrebarea mea este cum pot demonstra prin vorbirea orala ca pamantul este sferic?

mircea_p

Cred ca mai inatai ar trebui sa raspunzi intrebarii: Cui vrei sa demonstrezi?
Ca pentru unii orice demonstratie va fi inutila. Asa ca iti bati gura inutil, in mod oral sau in orice alt mod. :)

valangjed

Subscriu la intrebarea lui mircea_p, "Cui vrei sa demonstrezi?" si mai adaug o intrebare "De ce?".
Daca vrei sa demonstrezi sfericitatea pamantului unor oameni care au foarte putine tangente cu fizica trebuie sa-i pui , pe toti, intr-un vehicul, care se indeparteaza de pamant cu 100km/h si sa le arati:"Uite bade Gheorghe (sau lele Ileana), vezi cum se micsoareaza satul, judetul, tara, continentul, etc" si la urma ii arati :"Uite bade(sau lele) ala , rotundu' ala e pamantul nostru.".Chiar si in acest caz poti avea surpriza sa-ti spuna badea Gheo: "Ma ficior, asa ceva nu exista."
Ar fi mai multe exemple dar banuiesc ca ai inteles ideea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HarapAlb

Ai cateva raspunsuri in sectiunea "Sciencia Q&A" cu demonstratii ale sfericitatii Pamantului.

puriu

Umbra Pamantului pe Luna este un segment de disc vizibil cu ochiul liber si demonstrabil "prin vorbire orala" cu ocazia unei eclipse de luna.

Stefan159

Aceasta demonstrare este pentru ora de fizica ,stiu ca nu am precizat asta  deci pentru profesorul de fizica