Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bioenergie. Cat de mult intelegem?

Creat de 07Marius, Noiembrie 04, 2013, 11:54:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

07Marius

Citat din: cristi din Noiembrie 10, 2013, 11:58:41 PM
Medicina chineza cu plante nu cred ca are nimic "paranomal" in ea. Pur si simplu macromoleculele create de plante sunt mult mai complexe decat moleculele simple pe care le creaza farmacistii in laborator. Se prea poate ca unele dintre acele macromolecule sa fie eficiente. Ele inca nu se cunosc precis sau sunt prea greu de a fi extrase sau reconstruite. Parrea mea.

Daca insa vorbesti de linii de energie, etc, aia e alta poveste, desi si aici exista ceva adevar..

In ceea ce priveste efectul terapeutic al plantelor, nu cred ca cineva in ziua de azi mai poate avea vreo rezerva asupra acestui lucru.

In ceea ce priveste medicina traditionala chineza, ma refer la principiile ei de baza care se ancoreaza in echilibrarea fluxului de energie chi cu cele 2 componente: ying si yang. Sunt diferite metode prin care se realizeaza acest lucru: acupuntura, gimnastica, plante, mental prin meditatie etc. Toate intra sub aceeasi cupola pentru a intari sistemul imunitar si astfel starea de sanatate fizica si psihica a celui practicant.

Citat din: cristi din Noiembrie 10, 2013, 11:58:41 PM
... De aceea eu sunt de acord cu cele mai multe dintre afirmatiile sustinatorilor "paranormalului", atunci cand le citesc in limbajul meu natural. Atunci cand insa ei sustin energii si forte "dincolo de lumea materiala", atunci mi se ridica spranceana :) Singurul lucru pe care l-am gasit care pare sa indeplineasca aceasta conditie este "qualia" si asta insa cu o doza mare de "credinta". In rest, nimic in afara de atomi si spatiul dintre ei, o lume moarta cum ar zice poetul ...

Aici cred ca trebuie sa ne gandim, ca aceasta practica este f. veche, nu aveau cunostiintele de fizica, chimie biologie pe care le avem in prezent. Nu este nimic extraordinar in faptul ca acesti vindecatori puneau aceste insusiri pe seama unei lumi imateriale, spirituale. In fond meditatia, spiritul omului era si este vazut ca un instrument principal in aceste terapii. Doar, ca astazi le putem intelege prin prisma fenomenelor fizice, bio-chimice sau chiar cuantice.

Asta, insa nu altereaza esenta fenomenului care se maifesta. Evident, ca si aici multi profitori, escroci si-au croit loc. Dar, nu este un motiv pentru a discredita ceva atat de interesant si poate atat de benefic.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#61
Desi nu este tocmai pe topic, mi s-a parut interesant urmatorul material vis-a-vis cel putin de ceea ce este sa nu etic in medicina, in tratamente, in ceea ce vom deveni in viitorul apropiat. Cred ca bioterapeutii sunt deja "fosile" in raport cu ceea ce se cerceteaza in prezent... :)
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2010X/None/PaulWolpe_2010X-480p-ro.mp4

...si poate mai apropiat de topic decat ar parea la prima vedere este superbul material de mai jos:
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2009/None/BonnieBassler_2009-480p-ro.mp4

Acum imi dau seama ca a fost lasat pe dinafara un suspect f. important in cazul bioluminiscentei si anume bacteriile.
S-ar putea sa joace un rol extrem de important in ceea ce ne preocupa in acest topic.

Asta dovedeste inca o data, cat de putine cunoastem asupra unui fenomen care se considera epuizat, care nu mai are cu ce sa ne surprinda...

...am revenit pe acest mesaj sa mai completez cu ceva, tot despre bioluminiscenta, dar de data asta in adancul oceanelor.
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2011/None/EdithWidder_2011-480p-ro.mp4

F. interesant acest gen de comunicare. Pina la urma, nu cred ca este deplasat sa spun ca ne scaldam intr-un ocean de informatii electromagnetice. O parte din aceste informatii fiind emise de corpul nostru. O simfonie pe care inca nu o intelegem, abia suntem constienti de prezenta ei. Ce-i drept, informatii au parvenit in special prin medicina traditionala chineza, yoga si meditatie, la practicantii de arte martiale, calugari etc. Acestia au reusit sa vizualizeze partial o parte din aceste informatii. Dupa mine, este uimitor.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#62
Am mai gasit ceva interesant care se inscrie in aceasi familie de tratamente medicale pe baza de impulsuri electrice, magnetice de joasa intensitate.

Bibliografia autorului:
http://www.ted.com/speakers/robert_fischell.html

Aici, materialul video cu subtitrare in lb. romana:
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2005/None/RobertFischell_2005-480p-ro.mp4

Probabil ca in viitorul apropiat acest gen de tratamente va lua amploare. Chiar daca mai sunt tratati drept sarlatani... cateodata. Poate ca unii sunt, insa cum spuneam mai pe la inceputul topicului, renumele se cladeste tratand pacienti.
The imagination is the prisoner of our mind.

cripus

Renumele se poate construi in mai multe moduri si nu prea vad care e legatura directa si clara dintre renume si realitate in cazul de fata.
Cati oameni cu renume au spus prostii ? cred ca destui, deci renumele nu cred ca este un instrument de preferat.
De preferat ar fi ca (si) in medicina unde probabil se pot descoperi lucruri importannte sa folosim metode mai exacte, chiar daca uneori zona dintre stiinta si pseudostiinta e neclara.
Spor la cautari in continuare, dar nu de link-uri, ci de dovezi.


cripus

Citat din: 07Marius din Noiembrie 09, 2013, 02:34:03 PM
Cred ca am gasit un articol de genul pe care-l cauti. Are si o parte detailata referitor la metoda de masurare a eficientei terapiei prin emisie de biofotoni de catre terapeuti. Super interesant. :)

uite un user guide interesant la http://www.theguardian.com/science/brain-flapping/2013/oct/25/scientific-method-user-guide si cateva diferente nu asa importante :) :
(Vorba unui coleg de munca, trebuie sa stii rezultatele dinainte, sa le intuiesti, sa le simti, sa le "visezi". De ce sa nu ajungem exact unde dorim, unde stabilim si sa orbecaim aiurea doar de dragul unei anume metode ?  :))




http://recoveringagnostic.files.wordpress.com/2013/06/scientific-method.jpg
http://recoveringagnostic.files.wordpress.com/2013/06/unscientific-method.jpg



mircea_p

Nice.  :)
Mai lipseste si un "crack", pentru cei car nu au posibilitatea sa "obtina" licenta.  ;)

07Marius

Citat din: cripus din Noiembrie 12, 2013, 03:18:48 PM
uite un user guide interesant la http://www.theguardian.com/science/brain-flapping/2013/oct/25/scientific-method-user-guide si cateva diferente nu asa importante :) :
(Vorba unui coleg de munca, trebuie sa stii rezultatele dinainte, sa le intuiesti, sa le simti, sa le "visezi". De ce sa nu ajungem exact unde dorim, unde stabilim si sa orbecaim aiurea doar de dragul unei anume metode ?  :))

Daca vrei sa fie o gluma buna, Ok zambim impreuna.
Acum, daca vrei sa vorbim mai serios pe marginea subiectului - cum schema este una simplista, sunt convins ca o sa te descurci singur sa pui in ambele variante urmatoarele experimente:

1. Detectarea undelor gravitationale
2. Detectia bozonului Higgs
3. Detectia interactiunii materiei cu materia neagra
etc.

Acum as vrea sa aud de la tine cum verifica de ex. aceste tipuri de cercetare experimentala sa zicem schema cu metoda nestiintifica. Daca intr-un caz cand iti convine tie, o metoda este stiintifica, iar cand nu-ti mai convine ce se cerceteaza devine nestiintifica, atunci ce sa mai spun....
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: mircea_p din Noiembrie 12, 2013, 08:38:25 PM
Nice.  :)
Mai lipseste si un "crack", pentru cei car nu au posibilitatea sa "obtina" licenta.  ;)

Daca ajungi sa sa faci crack-ul, inseamna ca macar ai habar cum functioneaza treaba respectiva. Licenta este doar o chestie morala intr-un anumit sens. De obicei cand trebuie sa o platesti...
The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

@07 marius, te-ai "suparat" pe mine si pe Sieglind ca am facut, "un pic", "bascalie" de subiectul tau dar  , acum , vreau sa te intreb:Ce parere ai despre "terapia prin ras?"
Aveam cca. 21 de ani cand construiam , impreuna cu tatal si cumnatul meu un zid din chirpici de pamant refolositi.Ne apucam de treaba , punem chirpic peste chirpic, lipiti cu pamant galben , intre ei.Pe la jumatatea zidului, nefolosind cumpana iar chirpicii fiind refolositi, zidul era mai inclinat decat turnul din Pisa.Cand cumnatul meu a pus penultimul chirpic , zidul s-a daramat.Tata meu era intr-un capat al zidului, cumnatul meu in celalalt capat, eu la mijloc.Ei s-au ferit in stanga respectiv in dreapta, eu m-am dat in spate, m-am impiedicat si am cazut, zidul a cazut peste mine.In afara faptului ca aratam precum un miner si aveam un chirpic in cap nu am avut rani majore doar mici zgarieturi.In momentul in care m-am vazut iesit din daramaturi, m-am scuturat, m-am uitat la oamenii, ingrijorati, din jurul meu si am inceput sa rad, un ras "diavolesc", cum s-a exprimat vecina mea.Radeam in hohote si lumea credea ca am innebunit.Tatal meu se uita la mine, cumnatul meu se uita la mine si ... dupa 10 secunde au inceput si ei sa rada, apoi si vecinii si inca vreo doi oameni care erau acolo, atunci am inteles ce inseamna sa faci "haz de necaz".
Eu cred ca rasul ne ajuta sa traim mai mult.O stare de veselie continua ne-ar ajuta sa ajungem la varsta "biblica" maxima de 120 de ani.Parerea mea!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Citat din: valangjed din Noiembrie 13, 2013, 08:32:55 PM
@07 marius, te-ai "suparat" pe mine si pe Sieglind ca am facut, "un pic", "bascalie" de subiectul tau dar  , acum , vreau sa te intreb:Ce parere ai despre "terapia prin ras?"
...
Eu cred ca rasul ne ajuta sa traim mai mult.O stare de veselie continua ne-ar ajuta sa ajungem la varsta "biblica" maxima de 120 de ani.Parerea mea!

Nu am nici o suparare. Cei care ma cunosc, chiar ma invidiaza ca-mi pastrez calmul poate mai mult decat reusesc ei si pe urma n-are nici un sens sa te superi ptr. chestii de genul acesta.
Supararea, stresul si nefericirea este o poavara grea pentru sistemul imunitar si nervos. N-am de gand sa ingrop pe toti cei din jurul meu, la un moment dat devii singur chiar daca esti inconjurat de lume, asa ca sunt constient ca vine o vreme cand toti trebuie sa lasam loc pentru altii.
Rasul este sanatos, hormonii eliberati in organism produc o stare de bine si probabil emotiile negative se estompeaza sau dispar.
Ca si orice, este o chestie de echilibru. Prea mult ras, te poate caza in alta parte...
Terapia prin ras se practica, nu mai retin unde, dar nu m-ar mira sa fie SUA. Mai sunt si late terapii de "descatusare" care functioneaza. Eu sunt adeptul terapiilor naturale, adica nu trebuie privite ca si un tratament, ci pur si simplu ca si o activitate placuta. Daca au efect pozitiv, cu atat mai bine.
Daca ajungi sa consumi tot soiul de medicamente in scop terapeutic, cred ca exista o problema serioasa la mijloc. Recunosc, uneori persoana nu are de ales - ptr. cei care sufera de o serie de afectiuni grave, insa pot exista alternative.
The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

Citat


Nu am nici o suparare. Cei care ma cunosc, chiar ma invidiaza ca-mi pastrez calmul poate mai mult decat reusesc ei si pe urma n-are nici un sens sa te superi ptr. chestii de genul acesta.
Si pe mine ma considera prietenii , "mult prea calm pentru secolul acesta".Eu ma consider "mult prea nervos pentru o astfel de lume".Parerea lor, parerea mea.
CitatSupararea, stresul si nefericirea este o poavara grea pentru sistemul imunitar si nervos. N-am de gand sa ingrop pe toti cei din jurul meu, la un moment dat devii singur chiar daca esti inconjurat de lume, asa ca sunt constient ca vine o vreme cand toti trebuie sa lasam loc pentru altii.
Probabil, parerea mea, cand omul va descoperi "leacul imortalitatii", va inceta reproducerea
destul de "fair", zic eu.
CitatRasul este sanatos, hormonii eliberati in organism produc o stare de bine si probabil emotiile negative se estompeaza sau dispar.

Emotiile negative se estompeaza si la alcool dar asta nu inseamna ca alcoolul face bine.

CitatCa si orice, este o chestie de echilibru. Prea mult ras, te poate caza in alta parte...
Terapia prin ras se practica, nu mai retin unde, dar nu m-ar mira sa fie SUA. Mai sunt si late terapii de "descatusare" care functioneaza. Eu sunt adeptul terapiilor naturale, adica nu trebuie privite ca si un tratament, ci pur si simplu ca si o activitate placuta. Daca au efect pozitiv, cu atat mai bine.
Daca ajungi sa consumi tot soiul de medicamente in scop terapeutic, cred ca exista o problema serioasa la mijloc. Recunosc, uneori persoana nu are de ales - ptr. cei care sufera de o serie de afectiuni grave, insa pot exista alternative.
Mda! E mai bine sa previi decat sa tratezi.Revenind la bioenergie, eu am 4 variante:
1.Sarlatanie (scuze, dar exista multi sarlatani)
2.Oameni care pot controla anumite campuri, intr-o anumita arie dar nu pot face decat "efect placebo".
3."Necunoscute sunt caile Domnului."(seamana cu efectul placebo :D dar e diferit.Parerea mea.)
4.Sarlatanie bazata pe o metoda pseudostiintifica.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: 07Marius din Noiembrie 13, 2013, 06:17:02 PM
Citat din: mircea_p din Noiembrie 12, 2013, 08:38:25 PM
Nice.  :)
Mai lipseste si un "crack", pentru cei car nu au posibilitatea sa "obtina" licenta.  ;)

Daca ajungi sa sa faci crack-ul, inseamna ca macar ai habar cum functioneaza treaba respectiva. Licenta este doar o chestie morala intr-un anumit sens. De obicei cand trebuie sa o platesti...
Sper ca glumesti.  :)

07Marius

Citat din: mircea_p din Noiembrie 13, 2013, 09:46:25 PM
Citat din: 07Marius din Noiembrie 13, 2013, 06:17:02 PM
Citat din: mircea_p din Noiembrie 12, 2013, 08:38:25 PM
Nice.  :)
Mai lipseste si un "crack", pentru cei car nu au posibilitatea sa "obtina" licenta.  ;)

Daca ajungi sa sa faci crack-ul, inseamna ca macar ai habar cum functioneaza treaba respectiva. Licenta este doar o chestie morala intr-un anumit sens. De obicei cand trebuie sa o platesti...
Sper ca glumesti.  :)

...din motive necunoscute ma abtin la comentarii...
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#73
Citat din: valangjed din Noiembrie 13, 2013, 09:45:41 PM
Mda! E mai bine sa previi decat sa tratezi.Revenind la bioenergie, eu am 4 variante:
1.Sarlatanie (scuze, dar exista multi sarlatani)
2.Oameni care pot controla anumite campuri, intr-o anumita arie dar nu pot face decat "efect placebo".
3."Necunoscute sunt caile Domnului."(seamana cu efectul placebo :D dar e diferit.Parerea mea.)
4.Sarlatanie bazata pe o metoda pseudostiintifica.

4 merge la 1.
3...
2 - fara investigatii stiintifice, ramanem doar la stadiul de ipoteze - oricare ar fi ele. Cred totusi ca natura nu si-a epuizat cutia cu cadouri, ca tot se apropie sezonul...

Studii se fac (aici un alt articol interesant) ceea ce demonstreaza interesul pentru aceasta problema. O problema deloc de neglijat in aceste studii este faptul ca cei care fac astfel de terapii ajung de obicei intr-o etapa f. avansata a bolii cand practic doar o minune mai poate salva ceva. Chiar daca terapia este discutabila, diagnosticele pe baza de bioenergii, termografie sunt deja acceptate de medicina alopata in multe tari. Deci...
Biofield Therapies: Helpful or Full of Hype? A Best Evidence Synthesis
http://www.methodesurrender.fr/docs/art_bthfh_2010.pdf
The imagination is the prisoner of our mind.

cripus

Citat din: valangjed din Noiembrie 13, 2013, 08:32:55 PM
@07 marius, te-ai "suparat" pe mine si pe Sieglind ca am facut, "un pic", "bascalie" de subiectul tau dar  , acum , vreau sa te intreb:Ce parere ai despre "terapia prin ras?"
Da ! asta se potriveste cu acest topic. Am sa o testez si eu, recitind din el ;D