Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bioenergie. Cat de mult intelegem?

Creat de 07Marius, Noiembrie 04, 2013, 11:54:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

07Marius

Sunt multe cazuri ciudate de persoane cu abilitati deosebite care au rezultate deosebite in domeniul medical.
Un caz cunoscut la noi in tara este cel al Laviniei Tatomir. Imi amintesc de cand eram inca f. tanar cand au aparut primele stiri televizate cu Lavinia Tatomir. Am admirat de-atunci puterile ei si am incercat in fel si chip sa-mi explic cum este posibil. Intre timp am mai acumulat cunostinte si experienta, insa misterul ramane in continuare.

Cei care considera provocarile mintii un exercitiu si au cunostinte avansate de fizica, chimie si medicina, poate ne dau o mana de ajutor sa descifram ce este in spatele acestor abilitati.

Am cateva intrebari ptr. oricine considera ca merita sa intre in dezbatere pe aceasta tema:

1. Ce fel de forte se manifesta la nivelul palmei d-nei (deja) Tatomir care atrag orice fel de obiecte - metalice, ceramice, organice?

2. Fluxurile energetice din corpul uman, aura si starea de sanatate: mit sau adevar?

3. Telepatia si fiinte din spatiul cosmic: realitate sau inchipuire?

Ar mai fi si altele, dar cred ca deja avem destule... pe masa.

http://radiocatch22.com/lavinia-tatomir-jumatate-om-jumatate-extraterestru/
http://www.gandul.info/stiri/cum-sa-dai-viata-cu-palma-stanga-275583

Stiu ca oamenii precum Lavinbia Tatomir sunt deosebiti, sunt mult prea ocupati sa faca bine decat sa stea sa convinga scepticiii si ironicii ca sunt multe lucruri extraordinare in jurul nostru. Uneori alegem sa nu le vedem, din diverse motive: ingamfare, teama, infatuare intelectuala, sau altele. Eu vreau sa-mi depasesc conditia si sa discutam deschis fara patima despre aceste lucruri. Ce spuneti?
The imagination is the prisoner of our mind.

cristi

#1
CitatEu vreau sa-mi depasesc conditia si sa discutam deschis fara patima despre aceste lucruri.

Iti admir atitudinea de a vedea despre ce e vorba, insa nu si metoda :)
Personal, nu cred ca se poate vorbi nimic, ceea ce trebuie facut este pur si simplu verificat! Era odata revista Paranormal si ramamneam blocat cate "bazaconii" se spuneau acolo. Am vrut odata, ca student, sa vizitez o astfel de persoana, o fata din Craiova. Imi pare si acum rau ca nu am facut vizita aia...

Eu personal nu o sa particip la discutie, pentru ca nu cred in discutii. Daca insa iti iei inima in dinti si incerci sa testezi astfel de "claim"-uri ( o vizita Laviniei Tatomir de exemplu), sunt gata sa te ajut cu cunostintele necesare... Desigur, atunci trebuie luat in echipa si un iluzionist, care stie mai bine cum se pot masca lucrurile :) Nu pentru a ne lua la cearta desigur, ci pentru a putem confrunta realitatea si a vedea cu ochii nostri. Asa e, sau nu?

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

07Marius

Citat din: cristi din Noiembrie 04, 2013, 01:31:06 PM
Eu personal nu o sa particip la discutie, pentru ca nu cred in discutii. Daca insa iti iei inima in dinti si incerci sa testezi astfel de "claim"-uri ( o vizita Laviniei Tatomir de exemplu), sunt gata sa te ajut cu cunostintele necesare... Desigur, atunci trebuie luat in echipa si un iluzionist, care stie mai bine cum se pot masca lucrurile :) Nu pentru a ne lua la cearta desigur, ci pentru a putem confrunta realitatea si a vedea cu ochii nostri. Asa e, sau nu?

Cristi,
mersi ptr. raspuns, il apreciez ca atare. Personal mi-as dori sa o cunosc pe Lavinia si poate si mai mult mi-as dori sa aflu mai multe despre experientele ei. Pe de alta parte imi dau seama cati stau la coada ptr. asta, sperand si ei la cateva clipe din timpul ei ptr. a se trata de diverse afectiuni. Tu daca ai avea astfel de abilitati ce-ai face: ai trata oamenii care au nevoie sau ai da satisfactie fiecarui sceptic, aratandu-i curiozitati pe care mintea lui nu le poate pricepe?

Daca totusi crezi ca ai putea aranja o inalnire cu Lavinia, eu promit sa o onorez.
The imagination is the prisoner of our mind.

cristi

CitatDaca totusi crezi ca ai putea aranja o inalnire cu Lavinia, eu promit sa o onorez
Eu locuiesc in strainatate, altfel chiar as organiza o astfel de intalnire.
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: 07Marius din Noiembrie 04, 2013, 01:43:15 PM
Tu daca ai avea astfel de abilitati ce-ai face: ai trata oamenii care au nevoie sau ai da satisfactie fiecarui sceptic, aratandu-i curiozitati pe care mintea lui nu le poate pricepe?
Eu daca as avea astfel de abilitati, mi le-as studia folosind metoda stiintifica sa vad ce pot afla despre ele, macar in pauzele intre sesiunile de tratament a celor nevoiasi.

Dar eu sunt unul din aceia putini care mai au inca incredere in metoda stiintifica, asa ca probabil ca nu te ajuta acest raspuns fiind nereprezentativ.

In rest, subiectul e ... interesant, dar fara date concrete ramane la stadiul de "datul cu parerea". Parerea mea este ca nu are rost sa ne dam cu parerea despre lucruri pe care nu le cunoastem si despre care nu avem suficiente date pentru analiza. Cu atat mai putin pe un forum stiintific.

e-
Don't believe everything you think.

07Marius

Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2013, 02:52:59 PM
Citat din: 07Marius din Noiembrie 04, 2013, 01:43:15 PM
Tu daca ai avea astfel de abilitati ce-ai face: ai trata oamenii care au nevoie sau ai da satisfactie fiecarui sceptic, aratandu-i curiozitati pe care mintea lui nu le poate pricepe?
Eu daca as avea astfel de abilitati, mi le-as studia folosind metoda stiintifica sa vad ce pot afla despre ele, macar in pauzele intre sesiunile de tratament a celor nevoiasi.

Dar eu sunt unul din aceia putini care mai au inca incredere in metoda stiintifica, asa ca probabil ca nu te ajuta acest raspuns fiind nereprezentativ.

In rest, subiectul e ... interesant, dar fara date concrete ramane la stadiul de "datul cu parerea". Parerea mea este ca nu are rost sa ne dam cu parerea despre lucruri pe care nu le cunoastem si despre care nu avem suficiente date pentru analiza. Cu atat mai putin pe un forum stiintific.
e-

Eu din cate cunosc, Lavinia a colaborat cu cercetatori stiintifici romani pentru a elucida cum functioneaza organismul uman si realizeaza astfel de performante. Insa, cam atat se cunoaste public, nu s-au publicat rezultate, concluzii sau altfel de rapoarte stiintifice sau macar informative. De ce numai atat, fiecare poate sa-si imagineze raspunsul care-i convine.

Referitor la partea cu forumul stiintific, tocmai asta ma gandeam sa provoc, posibile explicatii pentru ceea ce s-a demonstrat public, in repetate randuri, inclusiv la televiziunea publica, prin anii 1994 sau 1995 daca nu ma insel. Datele concrete ar fi acea atractie sau intereractiune dintre mana si obiectele de diferite feluri. Mi-ar place sa vad niste opinii pe marginea acestui ...sa-i zicem experiment.

In plus, au fost personalitati din lumea medicala care confirma acele rezultate uimitoare medicale. Nu cred ca totul este o sarlatanie. In plus, au fost de-a lungul timpului si alte cazuri care au uimit lumea prin acest gen de abilitati. Nu este unicul caz.
Asadar, chiar daca nu avem date concrete si nu am participat la nici unul din experimentele organizate, putem face un exercitiu mental sa ne explicam cum ar putea fi posibil un astfel de lucru.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#6
Ca sa sparg gheata, m-am gandit sa vin eu cu o ipoteza. Eu cred ca Lavinia isi poate controla momentul dipolar magnetic al moleculelor de apa din palma, probabil prin crearea unui camp electric intens comandat la nivelul cortexului cerebral si care strabate bratul/palma mainii stangi. Prin aplicarea ferma a mainii pe o suprafata plana, produce polarizarea moleculelor din zona de contact cu obiectul respectiv. Prin urmare, as zice ca este vorba de forte tip Van der Waals.

Functionarea normala a celulelor din organism presupune probabil o distributie sau un flux uniform de sarcina electrica la nivel molecular. Dezechilibrarea acestei distributii (fie exces/deficit) poate fi corectata prin medicina traditionala chineza (acupuntura) sau mai nou prin echipamente de rezonanta magnetica.

The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

Vorba evangheliei:"Credinta ta te-a mantuit.", mai "stiintific" se numeste efect placebo.Sarind peste scepticismul meu, cred ca ar fi interesant de aflat ce spun oamenii de stiinta, in urma unor experimente , ma indoiesc insa ca Lavinia s-ar lasa studiata si ii dau dreptate.Daca as constata ca am puteri paranormale nici eu nu m-as lasa studiat de niste straini.Ar fi fost bun "uluitorul Randy", macar ne explica daca e "trucaj" sau nu.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HarapAlb

Ce e aia bioenergie ? Exista si bioimpuls sau biomasa ? ::)

mircea_p

Este energia transferata cand forta divina efectueaza lucru mecanic.  ;)

valangjed

Din ciclul Forta Dumnezeiasca =Masa Dumnezeiasca inmultit cu Acceleratia Dumnezeiasca? :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: mircea_p din Noiembrie 05, 2013, 12:36:16 AM
Este energia transferata cand forta divina efectueaza lucru mecanic.  ;)

Da, numai că atunci formula se scrie cu Majuscule (MGH)  ;)
Altfel zis, Efectul Ioan sau Noua Lege a Entropiei (de Ziua a Şaptea)

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#13
Citat din: valangjed din Noiembrie 05, 2013, 01:03:53 AM
Te rog, frumos!"entropiei controlate"

Uf! Mereu greşesc câte ceva  :-[

Sigur că-i Controlată. Dumnezeieşte, cum altfel?

Stalker-Final Scene

P.S. (pentru entuziaştii cu minţi deschise): Scena-i dintr-un film. Artistic.

valangjed

Nu ai si finalul din "Carie"?Acolo e "dezastru total" cu "paranormala".Desi filmul are "un pic" de tenta psicho, finalul ma face sa rad.Nu pot spune acelasi lucru despre carte.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.