Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Entalpie si legea lui Hess

Creat de elizaeremia, Noiembrie 03, 2013, 01:45:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

elizaeremia

Buna! Am niste probleme pe care nu stiu sa le rezolv. Va rog frumos, explicati-mi ce trebuie sa fac.

1) Determinati variatia de entalpie, in conditii standard, in reactia de dehidrogenare avansata a n-butanului, conform ecuatiei :
CH3-CH2-CH2-CH3(g)--->>CH2=CH-CH2-CH3(g)+H2(g) ; /_\ H1=+125,87 kj;
CH2-CH-CH2-CH3(g)--->>CH2-CH-CH=CH2(g)   /_\H2=+110,73kj

a) Calculati variatia de entalpie in procesul de hidrogenarea avansata a 112 m^3(c.n) de n-butan;
b) Calculati volumul (c.n.) de butadiena care se poate obtine, daca in proces s-au absorbit 1183kJ si daca randamentul este maxim;

2) Pentru o alchina se cunosc: entalpia molara de formare standard /_\Hf=+226,7kj/mol si variatia de entalpie pt reactia de oxidare in conditii standard a unui mol de alchina /_\H=-1255,5kj/mol

a) sa se afle alchina pe care am aflat-o este C2H2.
B) cALCULATI MASA DE ZINC , cu temperatura de 20 C, ce ar putea fi adusa in stare de topita  cu caldura degajata din arderea a 5,6 l (c.n.) de alchina, daca numai 70% din cantitatea de caldura degajata esti utilizata pt incalzirea si topirea bucatii de zinc. Se cunosc p.p.Zn=419C, cZn=0,39kJ/Kg lambdaZn topire=111kJ/kg.