Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Calorimetrie - clasa a 8-a

Creat de robert99, Octombrie 25, 2013, 09:20:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

robert99

Care ma ajuta la o problema de fizica nu pot sa o inteleg...deci incepe asa "Intr-un calorimetru de capacitatea calorica C=150J/K se afla o masa de apa de 300g(Capa=4185 J/Kg ori K) la temperatura de 30 grade celsius. In calorimetru se introduce o mica sfera de sticla(Csticla=800 J/Kg ori K) cu masa de 200g si temperatura de 90 grade celsius. Sa se determine temperatura de echilibru. AJUTOR

mircea_p

OK, la ce vrei sa fii ajutat? Adica ce ai facut tu pana acuma ca sa rezolvi problema?

A ajuta, stii,  nu inseamna a face in locul tau. :)
Vezi si regulamentul forumului pentru sectiunea de ajutor la probleme.

robert99


robert99

am o profa care nu explica e batrana de asta :(

mircea_p

Citat din: robert99 din Octombrie 25, 2013, 09:44:07 PM
am o profa care nu explica e batrana de asta :(

Dar din manual ai citit ceva? Ca nu o fi asa batran sa se faca praf daca il deschizi.  :)


robert99

in manual nu da nimci daca vrei sa ma ajuti da daca nu :(

Electron

Citeste domnule lectia din manual si daca ai intrebari vino si le discutam aici. Mura in gura nu astepta prea multe pe acest forum. Fizica se face muncind, nu cersind.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: robert99 din Octombrie 25, 2013, 09:50:05 PM
in manual nu da nimci daca vrei sa ma ajuti da daca nu :(

Dar regulamentul forumului l-ai citit?
Cand o sa o faci, vei intelege (poate) ca nu te putem ajuta rezolvand problema pentru tine.
Cauti si tu formulele adecvate, incerci sa le folosesti pentru a rezolva problema. Sau pui intrebari specifice.


robert99

Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema.....Intr-un calorimetru de capacitatea calorica C=150J/K se afla o masa de apa de 300g(Capa=4185 J/Kg ori K) la temperatura de 30 grade celsius. In calorimetru se introduce o mica sfera de sticla(Csticla=800 J/Kg ori K) cu masa de 200g si temperatura de 90 grade celsius. Sa se determine temperatura de echilibru.        
Am inceput sa rezolv asa

C=150 J/k
Mapa=300g
Capa=4185 J/KGxK
T=30 grade celsius   < -------------------------DATELE TEXTULUI
Csticla=800 J/KGxK
m=200g
T2=90 grade celsius

Acolo mai sus sunt datele textului

formulele sunt astea:
Qabs=/Qcedat/
Qabs=m2 x capa    
Qcedat=m1apa(T-T1)
Qcedat=m1 ori Capa(T2-T1)
m2 ori Capa(T-T2)=m1 ori Capa(T1-T)


NU STIU DACA AM SCRIS DATELE TEXTULUI MAI SUS CA DE INLOCUIT MA PRICEP DAR NU STIU REPET DACA AM SCRIS DATELE TEXTULUI MAI SUS !!!
                                   

mircea_p

Datele le-ai scris bine. Dar formulele sant greu de urmarit din cauza notatiilor greoaie.
Deci T este temperatura initiala a apei (30 grade) si T2 este temperatura initiala a sticlei (90 grade).
Inteleg ca notezi temperatura finala cu T1.
Mapa e masa apei si m este masa sticlei. Alte mase nu sant deci m2 ori m1apa nu au ce cauta in formule.
Trebuie sa fii consistent in notatii. Altfel e usor sa gresesti.

Ideea de baza este corecta: caldura cedata este egala cu caldura primita.
Dar felul in care ai scris Qabs si Q cedat nu e corect.
Formula generala este Q=m*c*(Tf-Ti) unse steluta inseamna inmultit.
Deci Qabs=m2xcapa nu e corect pentru ca lipseste temperatura.
Dar esti pe drumul cel bun.
Scrie corect caldura cedata de bila, Q_cedat si caldura primita de apa, Q_apa si apoi le egalezi.
Ai grija sa folosesti numai notatiile din "datele textului".




ioanpaul2

Apa și vasul calorimetric primesc căldură după formulele:
Qp1= mapăcapă(tf-ti) și
Qp2=C(tf-ti)
Sfera de sticlă cedă căldura:
Qc=csticlămsticlă(tf-ti)
Aplicăm ecuația calorimetrică:
Qp=│Qc
de unde scoatem temperatura finală