Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de Dehateh, Octombrie 21, 2013, 10:11:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mircea_p

#15
Copiii cred ca il strigau Leiby. Daca e sa ma iau dupa cum eram noi in scoala.  :)

valangjed

Citat din: Sieglind din Octombrie 24, 2013, 12:03:27 AM
După starea mea de-acum, o lume nu tocmai bună. Ştii vorba aia: N-aveţi cumva alt glob?  ;)  

P.S. Ce nume de alint o avea Gottfried?  Götz? Götzchen? ;D
Daca tot ai dat variante, ce-ai zice de Gotzhi sau Friedhen?Scuze!Pentru mine , limba germana , e o necunoscuta mai mare decat entaglementul cuantic. Nu inteleg cum se "transporta" instantaneu fotoni pe sub Dunare dar inteleg cum se transporta informatia "instantaneu".Nu pot explica altcuiva dar eu inteleg.Putem spune ca nu am "talent" pedagogic.
Lasa "starea de acum" , maine , sigur, va fi o zi mai buna, crede-ma!
Toate cele bune!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Dehateh

  Nu m-am asteptat ca intrebarea sa fie inedita dar e o intrebare. :)
 
  Cred ca lumea are sens doar cu noi in ea. Nu stiu daca ea ar avea sens fara noi in ea intrebarea fiind pt cine ar avea sens in acel caz? Hm.
 
 
 
 
 

mircea_p

Nu e evident nici faptul ca lumea are sens cu noi in ea. Or ce inseamna sa aiba sens.
Ce da sens notiunii de "sens"?
Nu e usor de manipulat cuvinte in fraze sau intrebari ce par a avea un sens adanc? :) Cu cat sensurile sant mai vagi, cu atat mai bine. Poate ca nonsensul e contributia noastra cea mai importanta la lumea asta. Daca nu or mai fi altii, in galaxii far, far away care se intreaba si ei cum o sa reziste universul asta fara ei. Nu o sa moara de plictiseala si lipsa de sens?  ;D
Iar in multiversuri ce sa mai vorbim.

123

Citat din: mircea_p din Octombrie 25, 2013, 05:56:20 AM

Ce da sens notiunii de "sens"?


Sau, cu alte cuvinte, "cine il barbiereste pe Figaro?"

Dehateh

#20
Citat din: mircea_p din Octombrie 25, 2013, 05:56:20 AM
Nu e evident nici faptul ca lumea are sens cu noi in ea. Or ce inseamna sa aiba sens.
Ce da sens notiunii de "sens"?
Nu e usor de manipulat cuvinte in fraze sau intrebari ce par a avea un sens adanc? :) Cu cat sensurile sant mai vagi, cu atat mai bine. Poate ca nonsensul e contributia noastra cea mai importanta la lumea asta. Daca nu or mai fi altii, in galaxii far, far away care se intreaba si ei cum o sa reziste universul asta fara ei. Nu o sa moara de plictiseala si lipsa de sens?  ;D
Iar in multiversuri ce sa mai vorbim.

Prin acel  'are sens' am vrut sa zic ca lumea are insemnatate pt noi atata timp cat noi o putem constientiza respectiv exista in ea percepand-o.
 Nu m-am referit de data aceasta la cuvantul sens sau ideea de sens   ce ar avea un sens mai adanc sau filozofic. :D
 Oh, ce de sensuri.  :D ( Vezi cate interpretari poate suporta un termen? In acest caz  ce de al doilea sens ca si cuvant  este sinonim cu ' inteles' . )

 Ce facem apoi cu perceptiile noastre si ce  interpretari conferim lumii pe baza lor  sau ce sens  oferim interpretarilor noastre ar fi alta discutie.
 

 

  Notiunea de sens nu cred ca are nevoie de sens ea fiind sensul insasi. De la sine putere prin propria semnificatie cuvantul sens isi are sensul. Ideea de sens  o aplicam insa pe ici si colo.

mircea_p

Aha, ai vrut sa zici ca lumea are sens pentru noi atata timp cat ii putem asocia un sens?
Un fel de 1=1, nu crezi?
Spre deosebire de varianta anterioara care era mai degraba 2=1+1. :)

Dehateh

Citat din: mircea_p din Octombrie 25, 2013, 07:12:02 PM
Aha, ai vrut sa zici ca lumea are sens pentru noi atata timp cat ii putem asocia un sens?
Un fel de 1=1, nu crezi?
Spre deosebire de varianta anterioara care era mai degraba 2=1+1. :)


Nu neaparat cat ii putem asocia cat mai degraba ca ar avea cine sa-i asocieze.

Sieglind

Citat din: mircea_p din Octombrie 25, 2013, 07:12:02 PM
Aha, ai vrut sa zici ca lumea are sens pentru noi atata timp cat ii putem asocia un sens?
Un fel de 1=1, nu crezi?
Spre deosebire de varianta anterioara care era mai degraba 2=1+1. :)

Sau de varianta literar-filozofică "2 + 2 = 5"

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 25, 2013, 09:26:42 PM
Citat din: mircea_p din Octombrie 25, 2013, 07:12:02 PM
Aha, ai vrut sa zici ca lumea are sens pentru noi atata timp cat ii putem asocia un sens?
Un fel de 1=1, nu crezi?
Spre deosebire de varianta anterioara care era mai degraba 2=1+1. :)

Sau de varianta literar-filozofică "2 + 2 = 5"

Da, dar asta e mai putin generala. E valabila numi in cazurile in care 2 ia valori foarte mari.  :)

Sieglind

hmmmmmm ... ştii că nu-s fizician şi nu mă descurc foarte bine cu aproximările (degeaba mi le-a explicat Feynman)  :D

Sieglind

Citat din: valangjed din Octombrie 24, 2013, 02:19:43 AM
Daca tot ai dat variante, ce-ai zice de Gotzhi sau Friedhen?Scuze!Pentru mine , limba germana , e o necunoscuta mai mare decat entaglementul cuantic. Nu inteleg cum se "transporta" instantaneu fotoni pe sub Dunare dar inteleg cum se transporta informatia "instantaneu".Nu pot explica altcuiva dar eu inteleg.Putem spune ca nu am "talent" pedagogic.
Lasa "starea de acum" , maine , sigur, va fi o zi mai buna, crede-ma!
Toate cele bune!

Cred că i-aş spune (simplu) Fritz  ;D

P.S. Da, azi e o zi mult mai bună.  :)

Sieglind

Citat din: Dehateh din Octombrie 25, 2013, 04:08:21 PM
Notiunea de sens nu cred ca are nevoie de sens ea fiind sensul insasi. De la sine putere prin propria semnificatie cuvantul sens isi are sensul. Ideea de sens  o aplicam insa pe ici si colo.

... prin părţile esenţiale  ;)

Really, ai chef de o hârjoneală logico-semantică?  :D


valangjed

@Dehateh Chiar crezi ca, noi oamenii, suntem "buricul universului", "l'ombelico del mundo" (imi place, rautacios vorbind :P, aceasta expresie din alta limba)?Nu poate exista universul fara noi?Toata aceasta discutie imi aduce aminte , tot de "Scrisoarea I",:"Peste toate se intinde, linistit, eterna pace."
Gauss a "intuit" existenta altor dimensiuni, in afara celor trei, demonstrate de Euclid, Riehman a demonstrat, matematic, existenta spatiilor cu mai mult de trei dimensiuni iar filosofia, vorba lui Heisenberg:"Este abuzarea sistematica de un limbaj, creat anume cu acest scop." :D.
Poate e defectul gandirii mele ingineresti dar asta e parerea mea.Poate, la o varsta mai inaintata o sa devin vreun habotnic religios, cine poate sti?Poate acum gandesc gresit din anumite  puncte de vedere.Nu pot nega.Sunt om deci supus greselii.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 25, 2013, 09:56:44 PM
hmmmmmm ... ştii că nu-s fizician şi nu mă descurc foarte bine cu aproximările (degeaba mi le-a explicat Feynman)  :D
Oricat ti le-ar explica, fizician e mai greu sa devii.:)))
Dar nu imposibil.  ;) (vezi primul banc)

http://www.star.le.ac.uk/~klp5/amusing/physicists.html