Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de Dehateh, Octombrie 21, 2013, 10:11:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dehateh


If you lose all your senses would the world still exist?

valangjed

Parca mai era un topic despre asaceva.Parerea mea e ca daca ti-ai pierde simturile nici tu nu ai mai exista deci intrebarea e , oarecum, lipsita de sens.
S-a discutat mai demult pe forum: Daca un copac cade , intr-o padure, si nu este observat de nimeni, s-a "intamplat" caderea copacului? sau mergand mai departe ,a existat copacul?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

cristi

CitatIf you lose all your senses would the world still exist?
Daca mori si iti pierzi in felul asta toate simturile, lumea o sa dispara si o sa mor si eu, si nevasta-mea si chiar Hagi, cu siguranta :)

E doar o gluma, care vrea sa spuna ca nu trebuie sa intindem prea mult coarda filozofiei, pana acolo unde ne pierdem si cele mai elementare logici si experiente pe care le avem de cand suntem copiii... Asa cum ai pus intrebarea, raspunsul este simplu, lumea nu o sa piara :) Desgur, o alta formulare a intrebarii poate primi alt raspuns :)


numai de bine
cristi

autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Sieglind

Cineva (Dalton Trumbo) a făcut din "experienţa" asta subiectul unui roman: Johnny pleacă la război.

http://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Got_His_Gun

Era în preajma celui de-al Doilea Război Mondial. A urmat şi ecranizarea, în epoca războiului din Vietnam (1971).

În secolul XXI nu mai avem chef de dintr'astea: preferinţele se îndreaptă către efecte speciale.

meteor

Citat din: Dehateh din Octombrie 21, 2013, 10:11:51 PM

If you lose all your senses would the world still exist?
1. Care e lumea in acest context, si cum e definita ea ?!

2. Ce treaba are lumea, cu simturile tale ?!

3. Simturile unei masini inteligente (deci inclusiv om) in viata (in functione) sanatoase (functiune normala) au ca functie sa aduca diferitele timpuri de informatii[informatie= perturbatia in un anumit sens a materiei..] (sunet, lumina [anumite frecvente de unda..], miros [detectare de molecule din aer], etc.) catre sistemul central nervos ("serverul" central).

Insusi masina fara simturi si in special fara memorie, nu poate exista. Fara memorie este cert ca masina nu poate functiona, fara simturi cred ca la fel.

Ce treaba are restul lumii ?!  ;D

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 22, 2013, 07:04:34 PM
Cineva (Dalton Trumbo) a făcut din "experienţa" asta subiectul unui roman: Johnny pleacă la război.

http://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Got_His_Gun

Era în preajma celui de-al Doilea Război Mondial. A urmat şi ecranizarea, în epoca războiului din Vietnam (1971).

În secolul XXI nu mai avem chef de dintr'astea: preferinţele se îndreaptă către efecte speciale.
Bine, si care a fost rezultatul? A mai existat lumea cand s-a terminat filmul?  :)

cristi

CitatBine, si care a fost rezultatul? A mai existat lumea cand s-a terminat filmul?

Nu, ca plecasera toti din sala inainte de sfarsitul filmului  :)
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

valangjed

Facand o analogie, exagerata "un pic" ;), putem intreba:Acum 500 de ani existau radiatii gamma in univers?  Acum 200 de ani existau quasari sau stele neutronice?
La vremea aceea nu existau aparate pentru a "vedea" sau "simti" asa ceva iar cu ochiul sau oricare dintre simturi nu le vedem nici azi.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: mircea_p din Octombrie 22, 2013, 09:21:08 PM
Bine, si care a fost rezultatul? A mai existat lumea cand s-a terminat filmul?  :)

Vezi la ce serveşte multiversul:D

Sieglind

Citat din: valangjed din Octombrie 22, 2013, 10:12:29 PM
Facand o analogie, exagerata "un pic" ;), putem intreba:Acum 500 de ani existau radiatii gamma in univers?  Acum 200 de ani existau quasari sau stele neutronice?
La vremea aceea nu existau aparate pentru a "vedea" sau "simti" asa ceva iar cu ochiul sau oricare dintre simturi nu le vedem nici azi.

Val,
se pare că avem printre noi discipoli ai lui Kierkegaard (danez ca şi Niels Bohr).  ;D
Încă puţin şi-o să ne trezim "entanglaţi" între nominalişti şi realişti.

valangjed

Spre "rusinea" mea, nu am citit nimic de "numitul" Kierkegaard, cu toate ca am citit , foarte putin, din Cioran (long time ago :)) si ceva din Eliade, mai mult nuvele si romane.
Impresia, lasata de Cioran, este ca:"Totul se intampla din cauza ca ...".Parerea mea.
Eliade pare a explica, de ce se intampla dar lasa totul la latitudinea cititorului, frumos din partea lui :D.Adica, mai ganditi si voi , ca eu imi "strofocai" creierii destul.
Nu mi-o luati in "nume de rau".Il respect pe Eliade, ca si pe Cioran.Ii consider "Mari Romani Nerecunoscuti Din Cauza Vremurilor" dar nu sunt de acord cu anumite idei ale lor.
Acum , imi mai veni o idee, apropos de topic:Daca eu nu mai exist, lumea mai exista? :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p


Sieglind

#12
Citat din: mircea_p din Octombrie 23, 2013, 10:55:04 PM

Dar nu serveste in orice univers.  ;)

http://static.fjcdn.com/pictures/MULTIVERSE.+Descriptions+are+for+tags_66f793_4031810.jpg

:D

Şi-atunci mă-ntreb: dar eu în care dintre ele mă aflu (coane Iancu)?  ???



Velázquez, Las Meninas (1656)

Cum le verific falsificabilitatea?  :o

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 23, 2013, 11:20:17 PM


Şi-atunci mă-ntreb: dar eu în care dintre ele mă aflu (coane Iancu)?  ???

Un raspuns candid ar fi: in cel mai bun posibil.  :)

Sieglind

#14
După starea mea de-acum, o lume nu tocmai bună. Ştii vorba aia: N-aveţi cumva alt glob?  ;)  

P.S. Ce nume de alint o avea Gottfried?  Götz? Götzchen? ;D